ZB 9(167), listopad 2001
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
Prawa zwierząt
 

Barry'emu Horne'owi (1952-2001)

W poniedziałek rano, 5.11.2001, Barry Horne, brytyjski aktywista na rzecz praw zwierząt zmarł w szpitalu w Worcester. Od kilku miesięcy prowadził kolejny, czwarty już strajk głodowy. Tym razem Jego osłabiony organizm nie wytrzymał wyniszczającego protestu.

Barry Horne pochodził z Northampton. Przebywał w więzieniu od grudnia 1997 r. Został skazany na 18 lat pozbawienia wolności za podpalenia i próby podpaleń sklepów, które spowodowały straty w wysokości milionów funtów. Jego wyrok jest jak dotąd najpoważniejszą karą wymierzoną działaczowi na rzecz praw zwierząt za przeprowadzenie akcji bezpośrednich. Dwa lata temu sąd odrzucił jego apelację od wyroku.

Po skazaniu przez sąd i osadzeniu w zakładzie karnym, Barry Horne rozpoczął strajk głodowy, mający doprowadzić do realizacji obietnic Partii Pracy, która przed wyborami zapowiadała powołanie rządowej komisji ds. wiwisekcji. Swoją postawą wspomógł ogólnokrajową kampanię przeciwko wiwisekcji, wciągając do dyskusji szerokie rzesze Brytyjczyków, którzy nagle na pierwszych stronach gazet zaczęli czytać o tych rzadko obecnych w prasie sprawach.

Długotrwałe strajki głodowe wyniszczyły organizm, Barry'ego, który stawał się coraz słabszy. 21.10.2001 podpisał deklarację o rezygnacji z pomocy medycznej w przypadku zagrożenia życia. Mimo ciężkiego stanu zdrowia przebywał w więzieniu o zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w Long Lartin. Dopiero kilka dni przed śmiercią, w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala Ronkswood. Bezpośrednią przyczyną zgonu było uszkodzenie wątroby.

5.11.2001 ruch radykalnych obrońców zwierząt stracił jednego z "duchowych liderów" wegańskiej rewolucji. Jego śmierć nie oznacza jednak końca idei, o którą walczyli dla której poświecił swoje życie i wolność.

Śmierć człowieka i listopadowa pora skłaniają do chwili refleksji nad tym , co może zdarzyć się po śmierci Barry'ego Horne'a. Jak zostanie zapamiętany? Czy Jego śmierć zmieni coś na froncie walki o prawa zwierząt?

Już za życia Horne stał się postacią kultową. Mimo, że wielu aktywistów w końcu trafia do więzienia, był on jednym z nielicznych, który swą walkę prowadził również po drugiej stronie muru.

Jego osobowość sprawiła, że był kreowany na bohatera, a jego akcje protestacyjne były szeroko opisywane przez biuro prasowe ALF (Animal Liberation Front - Front Wyzwolenia Zwierząt) i grupy wsparcia ALF. W Internecie pojawiła się strona internetowa opisująca dzień po dniu jego strajk głodowy i zmagania z władzami. Dzięki swojej stanowczej postawie stał się bohaterem dla wielu liberatorów, doczekał się wielu akcji sobie poświęconych na całym świecie (również w Polsce). Jego protest wsparła radykalna Animal Rights Militia (Milicja Praw Zwierząt) publikując listę 10 wiwisektorów, którzy mieli zostać zabici w przypadku śmierci Horne'a podczas jednej z poprzednich głodówek.

Historia Barry'ego Horne'a, który do końca życia, podczas pobytu w więzieniu czynnie walczył z prześladowaniem zwierząt, z pewnością będzie przekazywana przez zwolenników ruchu na całym świecie. Stanie się legendą, podawaną z ust do ust, za pośrednictwem wszystkich dostępnych środków przekazu. Bardzo dużo zależy od osób, które znały Go bezpośrednio, które potrafią przekazać rzetelny obraz samotnej walki zdesperowanego człowieka przeciwko systemowi.

Być może ktoś, kto usłyszy o Barrym po raz pierwszy, zacznie zastanawiać się, kim był człowiek, który dla dziwnej, niepopularnej idei poświęcił życie i osobiste szczęście. I może zdarzyć się, że dojdzie do wniosku, że ta idea coś w sobie ma, że nie jest abstrakcją, że rzeczywiście możliwe jest życie bez zadawania cierpienia innym stworzeniom. Może wreszcie postanowi pójść w Jego ślady.

Może zdarzyć się, że wiele osób o poglądach podobnych Barry'emu, które obserwując otaczający nas świat, wątpią w sens swojej walki i często z niej rezygnują, zastanowi się nad tym, że był ktoś, kto dla takiej sprawy poświęcił swoje życie, kto mimo przeciwności i choroby wierzył w to, co robił i robił to, w co wierzył.

Barry Horne urodził się w 1952 r. Nie był więc "nieodpowiedzialnym młodym chuliganem", jak często określa się radykalnych obrońców zwierząt. Był poważnym, dojrzałym człowiekiem, dwukrotnie żonatym, osierocił dwoje dzieci i wnuka. Być może popularyzacja wizerunku jego osoby wpłynie na inne postrzeganie ruchu aktywistów walczących o prawa zwierząt. Być może teraz nie będzie już tak łatwo powiedzieć - "to tylko dzieciaki, młodzi chuligani, którzy gdyby nie zajmowali się niszczeniem sklepów, pewnie rozrabialiby na stadionach". Walka Barry'ego Horne'a dowiodła, że wyzwolenie zwierząt to coś więcej niż zabawa, więcej niż nieodpowiedzialny wybryk, więcej niż sposób na rozładowanie emocji.

Jedno jest pewne. Cokolwiek się stanie, Jego osoba nie zostanie zapomniana, a walka będzie trwać.

Dominik Uhligwięcej nt Barry'ego Horne'a można przeczytać na stronach www.animal-liberation.pl

To nie odzież! To życie!

rysunek

Tej zimy, Klub OK! kontynuuje swoją kampanię z lat poprzednich, dotyczącą obrony zwierząt wykorzystywanych przez przemysł odzieżowy. Kładziemy nacisk nie tylko na bojkot futer, ale także na bojkot wszelkiej odzieży wykonanej ze skóry zwierząt. W obecnych czasach nie ma już żadnego uzasadnienia dla mordowania zwierząt na potrzeby przemysłu odzieżowego. Sami wegetarianie pokazują swoim codziennym życiem, iż o każdej porze roku i w każdych warunkach mogą normalnie funkcjonować nie korzystając z odzieży skórzanej. Czy to na zimowych górskich szlakach, czy też na obozie survivalowym lub pieszych wędrówkach po świecie - wszędzie świetnie sprawdza się odzież syntetyczna, która jest nie tylko bardziej etyczna, ale także bardziej przyjazna dla Ziemi (porównaj ilość zanieczyszczeń, jakie powoduje przemysł futrzarski, mięsny i przemysł chemiczny!).

Najbardziej znaczący w całym zagadnieniu jest przemysł obuwniczy, który w ostatnich kilku latach przeszedł rewolucyjne zmiany. Dzisiaj w wielu sklepach ilość butów syntetycznych sięga ponad połowy całej oferty. Dotyczy to zarówno obuwia letniego, jak i zimowego. Jest ono o połowę tańsze i nie ustępuje estetyką obuwiu skórzanemu. Na naszych stronach internetowych każdy może zapoznać się z małym samouczkiem rozpoznawania obuwia syntetycznego. Po przesłaniu znaczka za 1,50 zł można również otrzymać materiały nt naszej kampanii.

Klub OK!
Brzęczkowicka 5b/36
41-412 Mysłowice
tel. 0501-XL-OK-Go (0-501/956-546)
surma@ok.most.org.pl
www.ok.most.org.pl

Przemysł futrzarski w r. 1999
w porównaniu z r. 1998

Rocznie zabija się norki w ilości:

Dania - 10,5 mln (spadek o 12%); Holandia - 2,7 mln (bez zmian); USA - 2,65 mln (spadek o 5%); Rosja - 2,4 mln (spadek o 30% z 3,4 mln w 1998); Finlandia - 2,0 mln (spadek o 5%); Szwecja - 1,25 mln (spadek o 4%); Kanada - 900 tys. (spadek o 5%); Chiny - 700 tys. (bez zmian); republiki nadbałtyckie - 450 tys. (bez zmian); Hiszpania - 300 tys. (wzrost o 15%); Norwegia - 275 tys. (spadek o 11%); Niemcy - 271 tys. (spadek o 3%); Włochy - 235 tys. (wzrost o 2%); Islandia - 175 tys. (bez zmian); Francja - 170 tys. (bez zmian); Wielka Brytania - 165 tys. (wzrost o 37%); Belgia - 140 tys. (bez zmian); Irlandia - 130 tys. (spadek o 10%); Argentyna - 120 tys. (spadek o 14%); Polska - 120 tys. (wzrost o 200%); Południowa Korea - 10 tys.; reszta świata - 85 tys. Ogółem: 25,7 mln (spadek z 28,6 mln).

Rocznie zabija się lisy w ilości:

Finlandia - 2,1 mln (spadek o 22%); Chiny - 400 tys. (bez zmian); Rosja - 400 tys. (spadek o 41%); Norwegia - 359 tys. (spadek o 31%); Polska - 160 tys. (spadek o 24%); republiki nadbałtyckie - 70 tys. (brak danych); Dania - 53 tys. (spadek o 38%); Argentyna - 23 tys. (spadek o 23%); Holandia - 20 tys. (bez zmian); Islandia - 19 tys. (spadek o 25%); Szwecja - 15 tys. (spadek o 25%); USA - 15 tys. (spadek o 25%); Kanada - 5 tys. (spadek z 33 tys.); Niemcy - 1 tys.; reszta świata - 8 tys. Ogółem: 3,67 mln (spadek z 4,76 mln).

Globalnie, w okresie 1998 - 1999, "produkcja" norek spadła o 10%, zaś ilość zabitych lisów spadła aż o 23%. Ok. 55% hodowanych norek i dwie trzecie hodowanych lisów ma miejsce w krajach skandynawskich.

Robert SurmaNa podstawie: New Jersey Animal Rights Alliance, 1999 Finnish Fur Farmers Association Calendar, International Fur Farm Stats, Coalition to Abolish the Fur Trade.


 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]