ZB 2(170), luty 2002 ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb] |
Donosy i doniesienia |
mgr Piotr Szkudlarek Przydatny adres
Dyrektorem jest mgr Bogumiła Rykaczewska-Wiorogorska mgr Piotr Szkudlarek Rosja dostarcza Gruzji radioaktywne papierosyPrzywódca Partii Zielonych Gruzji Gieorgij Gaczecziladze oświadczył, że większość ze 102 gatunków papierosów obecnych na gruzińskim rynku, ma podwyższoną zawartość substancji radioaktywnych. Jak powiedział Gaczecziladze na konferencji prasowej 14.2, twierdzenia te oparte są na ostatnich danych statystycznych Ministerstwa Zdrowia Gruzji. Wg niego szczególnie wysoki poziom substancji radioaktywnych znajduje się w papierosach trafiających na rynek gruziński z przemytu. Stanowią one ok. 23% wszystkich sprzedawanych w Gruzji papierosów. Przywódca Zielonych oświadczył, że większa część papierosów z przemytu trafia do Gruzji z Rosji i te wykazują największe niebezpieczeństwo, ponieważ produkowane są w republikach północnego Kaukazu w warunkach półlegalnych, praktycznie bez przestrzegania jakichkolwiek standardów. Gaczecziladze cytował dane statystyczne, zgodnie z którymi w Gruzji żyje ponad 2 mln palaczy na 6 mln ludności ogółem, co daje temu krajowi jedno z pierwszych miejsc w świecie pod względem odsetka palaczy w ogólnej liczbie ludności. W ciągu ostatnich 5 lat liczba zachorowań na nowotwory w Gruzji wzrosła o 45%, co w dużym stopniu związane jest z paleniem - powiedział Gaczecziladze. za informacją agencji Warto wiedziećNa stronie Ministerstwa Środowiska, http://www.mos.gov.pl/rp znaleźć można skróty z prasy nt ochrony środowiska. Dodatkowe informacje można otrzymać u dyrektor Katarzyny Karpińskiej. Kontakt:
Piotr Szkudlarek Poradnik ochrony mokradełNakładem Wydawnictwa Lubuskiego Klubu Przyrodników ukazał się "Poradnik ochrony mokradeł". Mokradła to "ekosystemy wodne i ziemnowodne", a więc przede wszystkim torfowiska, ale i tereny zalewowe, jeziora i rzeki, wilgotne łąki. Książka ma 270 stron , wiele ilustracji i omawia po kolei:
Dzięki dotacji Fundacji EkoFundusz książkę można otrzymać pisząc na adres Lubuskiego Klubu Przyrodników i przysyłając nam znaczki pocztowe za 3 zł (koszt wysyłki). A jeżeli uważacie że to za tanio, to mile widziana jest większa ilość znaczków, z pewnością użyjemy ich do działań na rzecz przyrody :-) Paweł Pawlaczyk |
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl] Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl] |