ZB 7(175), lipiec 2002
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
Ekoagroturystyka
 

Rolnicy ekologiczni zapraszają!

* * *

Centrum Ekologicznych Technologii "SUNFLOWER FARM"
Krzysztof Wietrzny, Stryszów 156, 34-146 Stryszów
tel. 0-33/87-97-794, 0-33/87-97-816, fax 0-33/87-97-114
e-mail: centrum@sfo.pl, www.sfo.pl

Centrum Ekologicznych Technologii SUNFLOWER FARM to pierwsza w Polsce placówka demonstracyjna dla ekologicznych technologii. Centrum zlokalizowane jest w małym atestowanym gospodarstwie ekologicznym. Każdy odwiedzający może zobaczyć jak działają wszystkie prezentowane tu urządzenia: kolektory słoneczne, moduły fotowoltaiczne, oczyszczalnie ścieków itp. W Centrum znajduje się również szereg interesujących budowli, takich jak: dom z 1901 r. - wyremontowany z użyciem ekologicznych technologii, demonstracyjny budynek z gliny i słomy, czy też opracowana przez duńskich inżynierów szklarnia sferyczna. W Centrum organizowane są warsztaty edukacyjne. UWAGA! - konieczna rezerwacja.

Zwiedzanie Centrum we wtorki, piątki i soboty między 1100 a 1600.

Markowe produkty:

  • moduły fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne,
  • świetliki "Sun Tunnel",
  • przydomowe oczyszczalnie ścieków "Herva" ®,
  • toalety sortujące i inne.

* * *

Helena i Szczepan Master z dziećmi (13, 23, 26, 36)
Łękawica 38, 34-124 Klecza Dolna,
tel. 0-33/87-97-914

Ekologiczne, atestowane gospodarstwo o powierzchni 5 ha, znajduje się pomiędzy Wadowicami a Kalwarią Zebrzydowską. Uprawiane są tam zboża, warzywa oraz hodowane są krowy, świnie, kozy, a także para koników polskich. W sąsiedztwie domu przebiega trasa rowerowa. W gospodarstwie organizowane są ogniska, w czasie których można posłuchać tradycyjnych przypowieści lub lokalnych legend. Dużą atrakcją są przejażdżki konne (konik polski) lub wozem oraz warsztaty wyrobu sera, masła i ciast z razowej mąki.

Dla gości przygotowane są: pokój dwuosobowy oraz wspólna z gospodarzami łazienka. Goście mogą korzystać z całodziennego wyżywienia (przepyszne - również wegetariańskie) lub samodzielnie przygotowywać posiłki. Gospodarstwo prowadzi zajęcia edukacji ekologicznej.

Markowe produkty:

  • ser żółty, ciasto z mąki razowej i ser topiony.

Ser topiony: 1/2 kg białego sera odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 dni. Następnie mieszamy ser ze szczyptą soli i sody. Przysmażamy na maśle razem z ulubionymi ziołami np. majerankiem, cebulą lub czosnkiem.

* * *

Maria i Jan Sordyl
ul. Lipowa 8, 43-354 Czaniec
tel. 0-33/8109680

Gospodarze zapraszają na wspaniały wypoczynek w ciszy i spokoju. Wokół rozciąga się widok na panoramę Podbeskidzia. Jest to okazja do bliskiego kontaktu z przyrodą, spacerów po lesie, obserwacji zwierząt i zbierania ziół oraz grzybów. Zapewniają też możliwość korzystania z produktów zdrowej żywności, gdyż stosują uprawę ekologiczną (4 ha) i posiadają od wielu lat atest producenta żywności ekologicznej (EKOLAND). Uprawia się tu zboża, owoce, warzywa, hoduje krowy, konie, świnie, kaczki, kury oraz króliki. Można zakupić: mleko i jego przetwory, jaja, jarzyny (m.in. sezonowe, np. ogórki, sałatę, ziemniaki, marchew, pietruszkę, buraki, cebulę).

Gospodarze z wielką przyjemnością zaprezentują gościom jak przygotować domowe masło, chleb oraz specjalności regionalnej kuchni, takie jak ciasta wypiekane z razowej mąki. Z proponowanych atrakcji warto wymienić: kulig, przejażdżki konne, wieczory przy ognisku, wycieczki górskie, warsztaty rękodzieła (ozdoby z bibuły). Oferują także takie atrakcje, jak wycieczki w pasma Beskidu Małego, konne przejażdżki, ogniska lub warsztaty pieczenia ciast czy też wyrobu sera. W gospodarstwie prowadzone są zajęcia edukacji ekologicznej.

Do dyspozycji gości są cztery pokoje (dwu, trzy i czteroosobowe), dwie łazienki oraz kuchnia i pokój spotkań - jadalnia.

Dojazd:

Czaniec znajduje się 30 km od Bielska-Białej i 7 km od Andrychowa. Przejechać Andrychów w kierunku Bielska-Białej, przejechać przez tory kolejowe i skręcić w lewo na znaku Czaniec. Przejechać przez wieś Roczyny. Po wjeździe do Czańca, skręcić w lewo na przystanku autobusowym "Czaniec Górny" i jechać tą drogą około 300 m. Gospodarstwo znajduje się po prawej stronie drogi.

Autobusem z Krakowa lub Bielska-Białej do Andrychowa. Następnie podmiejskim autobusem do Czańca w kierunku Kęt. Wysiąść na przystanku "Czaniec Górny".

Kontynuować pieszo około 10 min. Przystanek "Czaniec Górny" - około 0,3 km.

Markowy produkt:

  • kluski ziemniaczane

Ugotowany kilogram ziemniaków mielimy z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej, 2 łyżkami mąki pszennej oraz dwoma jajkami (zamiast jajek można użyć mleka - 1 szklanka). Jak już wszystko wymieszamy, kładziemy łyżką kluski na rozgrzanym oleju i smażymy. Podajemy z surówkami.



 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]