Strona główna 


ZB nr 12(18)/90, grudzień '1990


 PODRÓŻ DO MIAST HANZEATYCKICH...

W czasie gdy w kraju trwały ostatnie przygotowania do wyborów dyktatora, w przyszłej stolicy Polski odbywały się ciekawe imprezy alternatywne.

7-9.XII odbyło się spotkanie, na którym udzielaliśmy (Porozumienie na rzecz Energetyki Alternatywnej), obchodzącemy imieniny Belfrowi, urlopu zdrowotno- okolicznościowego. Dodatkowa okazja to rocznica blokady terminalu.

Odbyły się następujące imprezy: 7-go koncert Sierra i Varsovia Manta, zespołów grających muzykę andyjską (a więc nie tylko peruwiańską, jak twierdzili złośliwi). Ale w 4-ty wymiar i tak nas wprowadzili choć, ze względu na wytrzymałość drewnianej podłogi 400-letniego Ratusza, nie udało nam się przebić pamiętnej imprezy z wigilii Dnia Ziemi we Włocławku.

Dzięki uprzejmości pana z kierownictwa Ratusza ludzie, którzy wcześniej o mało co nie doprowadzili do zniszczenia zabytkowego budynku, nie musieli spać na dworcu czy pod mostem (tuż przed imprezą okazało się, że obiecany nocleg w nowo zdobytym przez gdańskie środowiska alternatywne klubie "Gedanus" nie będzie możliwy, ze względu na brak kluczy!)

Następny dzień to spotkanie Tęczowych, na którym nie byłem, ze względu na równolegle odbywające się Spotkanie Studenckiej Sieci Ekologicznej (czy naprawdę jesteśmy tak liczni, że stać nas na dublowanie imprez?).

Wieczorem odbyły się kolejne występy: Atmana, Pracowni i wreszcie Performera - kontrowersyjny występ i kontrowersyjne zachowania części publiczności. Ale może lepsza jakakolwiek reakcja niż żadna? I tu należy się wielkie podziękowanie dla organizatorów: część kasy z koncertów przeznaczono dla Porozumienia..., "Wolę być" i... ZB! Dzięki Belfer!

Trzeci dzień to spotkanie Porozumienia. Zastanawialiśmy się m.in. nad: hotelami ekologicznymi (ZB 14-15), niebezpieczeństwami związanymi z możliwością przejęcia Agencji Poszanowania Energii przez ludzi niekompetentnych, znanych z nieekologicznej działalności, nad ewentualną rejestracją Porozumienia jako stowarzyszenia; jak naciskać na przyśpieszenie likwidacji EJ "Żarnowiec" w Budowie; nad sformowaniem komisji która pojechałaby do Różana (Centralne Składowisko Odpadów Radioaktywnych) aby przebadać stan zdrowia mieszkańców. Potrzebni są zarówno lekarze, jak i osoby do prowadzenia badań ankietowych. Sprawa wygląda na realną, ze względu na pozytywne nastawienie samorządu Różana.

Następne spotkanie Porozumienia zaplanowaliśmy na 6.I.91 w Pałacu Ujazdowskich w Warszawie.

Bliższych informacji będzie udzielać
Anka Jędrzejewska tel. (0-58) 419655.
* * * * *

8-9.XII po raz pierwszy udało się przedstawicielowi ZB i Naukowego Koła Chemików UJ wziąść udział w Spotkaniu Studenckiej Sieci Ekologicznej. Kolejne, piąte już, spotkanie zorganizował Klub Ekologiczny "Panda" - Koło Naukowe przy Wydziale Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej (Majakowskiego 11/ 12, 80-952 Gdańsk - Wrzeszcz), a sponsorowała Fundacja "Ecobaltic" (Jaśkowa Dolina 76, 80-286 Gdańsk, tel. 419748, 410081/82) i Politechnika Gdańska.

Pierwszy dzień wypełniły wykłady nt. sytuacji ekologicznej Bałtyku i Trójmiasta, może nie dla każdego interesujące, gdyż zbyt szczegółowe i wycinkowe, inżynierskie wręcz. Brakowało mi jakiegoś holistycznego potraktowania tematu. Najciekawszy wykład, to krasomówcza prezentacja tematu "Dynamika i ochrona brzegu morskiego" doc. Wiesława Subotowicza. Był też wykład dr J. Koszałka pt. "Marketing ekologiczny". Natomiast wieczorem przedstawiono projekty SSSE z Poznania, ale wtedy byłem na koncertach.

Drugiego dnia rozmawialiśmy m.in. o: Młodzieżowej Radzie Ekologicznej przy MO| (na szczęście wśród uczestników spotkania była grupa "anarchizująca", która spowodowała odłożenie dyskusji nad ewentualnym powołaniem tej przybudówki do następnego SSSE w Szczecinie w przyszłym roku); o wiwisekcji (na Wydziale Biologii i Ochrony środowiska U| jest zwyczajowe prawo odmowy udziału w wiwisekcji!); o Ekspedycji "Bug" (Wojtek Pęczuła, Grażyny 15/12, 20-605 Lublin, tel. 551339); Studenckim Banku Ekologicznym (Studenckie Koło Ekologiczne, Konrad Chlubek, Staffa 7, 71-151 Szczecin, z dopiskiem SBE); o ulegającym biodegradacji Ludwiku S (produkowany w Krakowie); o ekoturyźmie, Sieci Komputerowej, prostych metodach pomiaru azotanów, chemizacji rolnictwa i o edukacji ekolog.

Dokonano też podziału sprzętu - i tu znowu miłe zaskoczenie: jeden z dwóch (!) powielaczy dostali ludzie z włocławskiego Wb, mimo że studentami nie są! Jak powiedział ktoś z "Pandy" nazwa Sieci "Studencka" nie jest zobowiązująca, gdy przeważy inna grupa, to się nazwę zmieni!

"Panda" OK. (aż)

 

 


ZB nr 12(18)/1990, grudzień’1990


Początek strony