Strona główna 


ZB nr 12(18)/90, grudzień '1990


 LISTA POSTULATÓW EKOLOGICZNYCH

.       1. Należy stworzyć ogólnopolską listę postulatów ekologicznych. Lista powinna być powszechnie dostępna. Powinna służyć orientacji jakie postulaty zostały już zgłoszone (obecnie - "Odkrywa się Amerykę" 100 x na nowo!), a które nie zostały zrealizowane i dlaczego. Tezy programowe PKE są dobrym początkiem w/w postulatów.

.       2. Należy dążyć do stworzenia ogólnopolskiego spisu literatury ekologicznej oraz ekologicznych raportów trudno dostępnych, ukrywanych oraz niezależnych (z drugiego obiegu). Spisy takie mogłyby być następnie rozsyłane do zainteresowanych osób np. w postaci wydruków komputerowych lub kserokopii.

Brak takiego spisu utrudnia edukację ekologiczną, w tym samodzielne studiowanie tych zagadnień, a to z kolei prowadzi w efekcie do powielania cudzych błędów, dublowania badań naukowych, zbędnego powtarzania dyskusji, a co najgorsze umożliwia politykom i przemysłowcom manipulowanie społeczeństwem i działaczami w efekcie ich niskiej świadomości ekologicznej.

.       3. Należy stworzyć ośrodek usług informatycznych dla ochrony środowiska. Zajmowałby się on wyszukiwaniem odpowiedniej literatury, danych, norm, rozstrzyganiem kwestii spornych, etc. W celu realizacji w/w postulatu można by wykorzystać już istniejący ośrodek przy Instytucie Ochrony środowiska w Warszawie.

.       4. Przy w/w ośrodku należy koniecznie utworzyć sekcję ds. odfałszowywania danych! Przykładowo - aby ustalić, które z absolutnie sprzecznych informacji nt. energetyki jądrowej są fałszywe, a które nie. To samo dotyczy przyczyn wzrostu zachorowalności na nowotwory.

.       5. Należy pilnie stworzyć raport nt. zaniedbań w ochronie środowiska w Polsce. W tym celu należy wykorzystać m.in. już istniejące opracowania.

W ramach tego raportu należy zwrócić uwagę szczególnie na zaniedbania w dziedzinie monitoringu ekologicznego. Istnieją sygnały, że zaniedbania w zakresie granicznej kontroli sanitarnej umożliwiają sprowadzanie do Polski toksycznych produktów (nie tylko odpadów) w tym niebezpiecznych pestycydów.

.       6. Należy ustalić czy proces narastania umieralności w Polsce jest powiązany bezpośrednio z procesem wzrostu skażenia chemicznego, gdyż zagadnienie to ma podstawowe znaczenie dla społecznej oceny stanu zagrożenia bytu ludności i wynikających stąd dalszych wniosków.

.       7. Należy kontynuować zapoczątkowaną w 1981 r. akcję tworzenia spisu "skandali ekologicznych, które trwają".

J Karcz

 


ZB nr 12(18)/1990, grudzień’1990


Początek strony