EMPATIA
Z radością informuję, że w Warszawie powstaje nowe stowarzyszenie, które będzie aktywnie zabiegać o poprawę losu zwierząt - Inicjatywa "Empatia".
Tekst z ulotki Empatii:
Inicjatywa "Empatia" jest nowym stowarzyszeniem, powołanym do życia przez grupę osób złączonych przekonaniem o konieczności głębokich zmian kulturowych, szczególnie w dziedzinie stosunku człowieka wobec innych czujących istot.
Naszym celem jest aktywne zabieganie o humanitarne traktowanie zwierząt i ludzi oraz o ochronę ich praw, poprzez:
- organizowanie ogólnopolskich kampanii tematycznych, przeprowadzanych na płaszczyznach: informacyjnej, edukacyjnej, kulturalnej i interwencyjnej,
- bieżące interwencje w przypadku niehumanitarnego i niezgodnego z ich naturą traktowania zwierząt i ludzi, a także czynny protest w ramach obowiązującego prawa,
- tworzenie i propagowanie modelu kultury, światopoglądu i sposobu życia wolnego od okrucieństwa, przemocy, destrukcji, szowinizmu i zobojętnienia, w tym propagowanie wegetarianizmu i weganizmu, a także zdrowego stylu życia.
Pierwszą kampanią, którą zorganizujemy jesienią tego roku, będzie kampania CYRK BEZ ZWIERZĄT. Uważamy, że przedmiotowe wykorzystywanie zwierząt dla potrzeb ludzkiej rozrywki jest nieetyczne i łamie ich podstawowe prawo do życia zgodnego z własną naturą.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zaangażować się w nasze działania, pomóc stowarzyszeniu w jakikolwiek sposób, skontaktuj się z nami:
Darek Gzyra
Inicjatywa "Empatia"
empatia@vege.pl
0-502/358-462
0-507/28-66-43
|
ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM
W Krakowie istnieje Klub Wegetarian "Żyj i pozwól żyć innym". Spotkania odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 17.00, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, ul. Mikołajska 2, oraz w co trzeci wtorek miesiąca, godz. 17.00, w Klubie Zaułek, ul. Poselska 9. Następne spotkanie 16.9.2003.
Od 8 marca 2002 roku istnieje również Klub Przyjaciół Kota "Filemon". Spotkania mają miejsce w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 16.00, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, Mikołajska 2. Następne spotkanie 13.9.2003.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych zdrowym odżywianiem do Klubu Wegetarian, a do Klubu "Filemon" wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o kotach i spotkać się z ciekawymi ludźmi.
Bliższe informacje: tel. 0-12/422-22-20, e-mail: refia@interia.pl
"ZIELONY PARADYGMAT"
|
W ostatnich dniach ubiegłego roku ukazał się "Zielony Paradygmat" - dodatek do grudniowego numeru ogólnopolskiego miesięcznika "Odra". Dodatek jest dziełem wrocławskiego Stowarzyszenia "Zielona Kultura". Dlaczego "Paradygmat" (w dodatku "zielony"!) znalazł się właśnie w czasopiśmie kulturalno-społecznym, na którego łamach publikują m.in. Lem, Szymborska czy Miłosz? |
Odpowiedź na to pytanie przynosi redakcyjny wstęp: zadaniem wydawnictwa jest ukazanie ekologii i ochrony środowiska we wzajemnych relacjach z innymi dziedzinami aktywności człowieka: kulturą, sztuką, filozofią... W planach redakcyjnych znajduje się m.in. przygotowanie numerów poświęconych problematyce: obrazów natury we współczesnej kulturze; ekofilozofii; sztuce i ekologii; rozwojowi zrównoważonemu. Redakcja widzi ponadto jeszcze jeden istotny wg niej powód: zjawisko ekologicznego getta skutecznie uniemożliwia dialog zwolenników idei inspirowanych ekologią z przedstawicielami głównych nurtów we współczesnej kulturze.
Wśród autorów grudniowego numeru znaleźli się m.in.: Henryk Waniek, Jacek Kolbuszewski, Ludwik Tomiałojć, Janusz Reichel, Janusz Korbel... Tematy przewodnie 1-ego numeru to: bioregion Karkonosze, z blokiem tekstów poświęconych kulturowym uwarunkowaniom ochrony środowiska Karkonoszy. Jak możemy przeczytać w zaprezentowanym wywiadzie - dialogu przyrodnika i humanisty: zdaniem prof. Ludwika Tomiałojcia jednym z zagrożeń dla tych gór są świątynie kultu bałwochwalczego komercjalizmu, które nie powinny być zlokalizowane w parku narodowym czy krajobrazowym. Jak możemy się uwolnić od tych... zagrożeń? Można o tym przeczytać wewnątrz numeru... Stanowczo odradzamy lekturę wąsko wyspecjalizowanym "scjentystom"!
Druga część "Zielonego Paradygmatu" prezentuje założenia filozofii "ekologicznej" - etyki środowiskowej. Znajdziemy tu: krytykę antropocentryzmu przeciwstawionego postawie biocentrycznej i holistycznej wizji świata; prezentację możliwych inspiracji etyki środowiskowej: zarówno naukowych (ekologia, ewolucjonizm) jak i literackich (Gombrowicz) czy nawet religijnych - zawartych w buddyzmie (kategoria "współodczuwania"). Zacytujmy jednego z autorów Paradygmatu, amerykańskiego filozofa, Holmesa Rolstona III: Ekologia umożliwia nam również przyjęcie bardziej obiektywnego punktu widzenia, z którego jesteśmy w stanie uświadomić sobie, że przekonanie podtrzymywane przez jeden z wielu gatunków - człowieka, że jest on czymś absolutnym, a przyroda ma wartość jedynie z uwagi na niego, jest subiektywne, filozoficznie naiwne, a nawet ryzykowne, szczególnie w czasach kryzysu ekologicznego.
"Paradygmat" ukazał się łącznie w nakładzie 5 000 egz. Był dostępny wraz z "Odrą" w sieci EMPiKów, Kolportera itp. Zebrał też pare życzliwych recenzji m.in. we wrocławskiej edycji "Gazety Wyborczej", "Gazecie Wrocławskiej", "Słowie Polskim" czy także w prasie ekologicznej ("Eko i My", "Dzikie Życie"). Ukazał się dzięki dotacjom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Ministerstwa Środowiska.
W przygotowaniu jest drugi numer "Zielonego Paradygmatu", poświęcony rozwojowi zrównoważonemu, który ukaże się w bieżącym roku.
Z wydawnictwem można się zapoznać, nabywając grudniowy numer "Odry" lub zamawiając u nas wersję w postaci oddzielnego zeszytu. Cena: 1 zł + koszty przesyłki (aktualnie 1,4 zł) - można podesłać kopertę zwrotną A4 ze znaczkiem + znaczek na list zwykły. Dla przedstawicieli organizacji pozarządowych - gratis.
Internauci mogą poczytać "Paradygmat" na stronach: http://www.zielona.uni.wroc.pl. Znajdą tam dodatkowo aż pięć tekstów oraz galerię fotografii karkonoskich autorstwa wybitnego fotografika S. Arczyńskiego.
Robert Borkacki
Katarzyna Głowacka
Stowarzyszenie "Zielona Kultura"
ul. Kłośna 8/10 m. 24, 53-434 Wrocław
tel. 0-71/338-20-08
e-mail: biuro@zielona.uni.wroc.pl
http://www.zielona.uni.wroc.pl
POWRÓCIŁ "PRZYJACIEL ZIEMI"
Polski Klub Ekologiczny "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli od stycznia 2003 r., po sześciu latach przerwy, wznowił wydawanie pisemka "Przyjaciel Ziemi". Pierwszy numer ukazał się w grudniu 1995 r., a ostatni w październiku 1996 r. Mimo dużego wówczas zainteresowania "Przyjacielem" zaniechano wydawania pisma z prozaicznego powodu - braku finansów na druk gazetki. Obecnie dzięki wsparciu finansowym Urzędu Miasta w Stalowej Woli "Przyjaciel Ziemi" znów może się ukazywać. Redakcja anonsuje, iż co miesiąc będzie można przeczytać artykuły związane z problematyką ochrony środowiska i zdrowego stylu życia. Zapowiada również informowanie o ciekawych inicjatywach proekologicznych w mieście i regionie. Wydawanie pisemka ma jednak przede wszystkim nadrzędny cel - rozbudzenie, pogłębienie wrażliwości na otaczającą przyrodę, a przez to - pogłębienie więzi z drugim człowiekiem. Nie można przecież miłować przyrody bez umiłowania drugiego człowieka - czytamy w komentarzu odredakcyjnym. W styczniowym numerze można przeczytać między innymi o dokarmianiu ptaków zimą, najnowszych odkryciach medycznych, czynnikach wpływających na jakość życia oraz o tym, czy powinniśmy wietrzyć nasze mieszkania zimą, kiedy za oknem tęgi mróz. Warto dodać, iż pismo jest bezpłatne i redagowane w zupełności społecznie.
Adres redakcji: marekziemba@poczta.onet.pl
Marek Ziemba
IDO - POTOMEK ESPERANTA
Świat traci energię nie tylko w postaci ropy i węgla. Traci się również energię duchową na dodatkową naukę języków innych narodów w celu międzynarodowego porozumienia. Istnieje proste rozwiązanie: język międzynarodowy Ido - neutralny, "energooszczędny", 10-krotnie łatwiejszy niż język angielski.
Na uczących się języka Ido czekają konkursy z nagrodami od 100 EURO do 800 EURO, a na filatelistów nagrody w postaci znaczków pocztowych o wartości 500 EURO wg katalogu Michel. Aby zasięgnąć informacji pytajcie:
Germana Ido-Societo
Thüringer Straße 3
D-37284 Waldkappel
Niemcy
www.idolinguo.de
Vlado Yakovenko
ul. Reymonta 44/10
PL-26-800 Białobrzegi
Polska
polido@interia.pl
SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT
- Schronisko dla Koni "Tara", Poręby 1, 56-417
Goszcz k/Wroclawia, tel. 0-71/398-73-79
- Schronisko dla Koni "Fallada", dawne woj.
koszalińskie, tel. 0-96/523-159
***
Witryna
Taraka.most.org.pl apeluje o pomoc dla psów w schronisku pani Alicji Wahl.
Każda kwota wpłacona na konto schroniska dla bezdomnych zwierząt jest cenna!
Psy
pani Wahl mają magiczne właściwości, wypróbowane przez wiele osób; zobacz:
http://www.taraka.most.org.pl/rodzin/psy.htm
Konto:
Fundacja Ostatnia
Szansa
ul. Mierosławskiego 9
01-527 Warszawa
PKO BP XV Oddz. Warszawa
10201156-191317-270-1
|