|
SPRZĄTAMY MAZURY |
FUNDACJA SZANSA |
|
Fundacja "Szansa" oraz firma Silver Service są inicjatorami i organizatorami akcji społecznej "SPRZĄTAMY MAZURY".
To hasło w pełni i najkrócej odzwierciedla cel naszej dwumiesięcznej wakacyjnej akcji.
DLACZEGO MAZURY?
Mazury są, po wybrzeżu, najbardziej znanym polskim regionem wypoczynkowym. To miejsce uprawiania prawie wszystkich odmian turystyki letniej. Od żeglowania, spływów kajakowych, wypraw rowerowych, do turystyki konnej.
Za swoją popularność Mazury płacą ogromną cenę. Narażone są na dewastację przyrody i nieustanne zaśmiecanie. Niebawem skutki dewastacji środowiska naturalnego staną się nieodwracalne. Nie możemy do tego dopuścić! Chcielibyśmy aby akcja "Sprzątamy Mazury" była zaczątkiem wychowywania społeczeństwa w kulturze czystości i ekologii. Chcielibyśmy, aby stała się bodźcem do działania dla wszystkich miłośników Mazur. Przy pomocy mediów, które objęły akcję swoim patronatem, wykorzystując ich siłę oddziaływania, zamierzamy od Mazur rozpocząć inwazję czystości, która – mamy nadzieję – w miarę upływu lat cieszyć się będzie coraz szerszym poparciem społecznym obejmującym nowe regiony naszego kraju.
ZMIENIAJĄC OBLICZE MAZUR – ZMIENIAMY OBLICZE POLSKI
Akcja "Sprzątamy Mazury" w dużej mierze oparta jest na wolontariacie. Wszyscy uczestnicy akcji pełnią misję edukacyjną i propagandową. Ich zadaniem jest zaangażowanie do czynnego sprzątania Mazur turystów: żeglarzy, rowerzystów, kajakarzy i zwolenników pieszych wycieczek. Wystarczy, że każdy posprząta po sobie a cel nasz zostanie osiągnięty. Jako organizatorzy akcji zapewniamy worki na śmieci i dzięki współpracy z Gminami ich wywózkę, a każdy, kto się do nas przyłączy będzie mógł z satysfakcją pochwalić się udziałem w tak szczytnym przedsięwzięciu.
MAMY NA CELU:
- uświadomienie poprzez edukację i pracę młodemu pokoleniu, że wytrzymałość ekologiczna Mazur i innych regionów naszego kraju jest ograniczona
- uzmysłowienie szerokiemu gremium turystów, żeglarzy, kajakarzy czego powinni się jeszcze nauczyć i jak mogą pomóc innym i sobie w pozostawieniu Mazur w nieskazitelnym stanie.
SPRZĄTANIE MAZUR TO POCZĄTEK
Mamy nadzieję, że z roku na rok z coraz większym rozmachem, większą ilością ludzi i sprzętu akcja obejmie nowe regiony, aby turyści w całej Polsce zostawiali śmieci w koszach i kontenerach – nie w lasach, na brzegach jezior, plażach czy przydrożnych rowach.
Dzięki szczególnym walorom społecznym i edukacyjnym akcji otrzymaliśmy honorowy patronat Ministra Środowiska oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
Uzyskaliśmy życzliwość mediów i zapewnienie wspierania poczynań akcji.
Liczymy, że za pośrednictwem naszych patronów: Telewizji POLSAT, Radia ESKA Olsztyn, "Gazety Olsztyńskiej", miesięcznika "Rejs" oraz "Wiosło" jak i współpracujących mediów: Telewizji TVN 24, TV3, Polskiego Radia Olsztyn, portalu Warmia – Mazury, oraz partnera akcji magazynu "Żagle" – będziemy mogli dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.
Zaangażowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w sprzątaniu Mazur, stanowiącego swoistą edukację ekologiczną, zaowocowało poparciem i przyłączeniem się do akcji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Akcje popierają i udzielili jej swego patronatu honorowego: Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurs¬kiego.
Rangę problemu, z którym pragniemy się uporać doceniła jako pierwsza Komenda Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, zgłaszając uczestników swoich obozów letnich jako wolontariuszy akcji. Przy ich udziale odbywać się będą regularne zbiórki śmieci na terenach 15 gmin województwa.
W Loży Honorowej naszej Akcji zasiedli: znany powszechnie aktor i zagorzały mazurzysta Wojciech Malajkat oraz jedni z najwybitniejszych polskich żeglarzy: Karol Jabłoński i Mateusz Kusznierewicz. Do Akcji zaprosiliśmy Zbyszka Malickiego znanego żeglarza regatowego, a także dyrektora programu "NIVEA Błękitne Żagle", który tak jak my liczy w dużej mierze na edukację młodych ludzi.
PRZEWIDYWANY HARMONOGRAM DZIAŁAŃ AKCJI
Od 1.7. w 16 największych portach na Mazurach rozdawane są darmowe worki na śmieci. Wraz z nimi wystosowaliśmy apel do wszystkich turystów o nie zaśmiecanie, wręcz o sprzątanie po "niefrasobliwych turystach". Do końca sierpnia, każdy kto trafi na nocleg do jednej z "naszych" marin otrzyma pakiet worków na śmieci.
Na terenie Mazur zawiesiliśmy ok. 3 tys. plakatów informujących o skali działań Akcji "Sprzątamy Mazury"
Wspólnie z Gminą Mikołajki w wybranych miejscach "dzikiego" cumowania nad brzegami jezior Tałty i Mikołajskiego ustawiliśmy pojemniki na śmieci. Każdego dnia z Mazurskiego Klubu Żeglarskiego w Mikołajkach wypływa szalupa, która zbiera pozostawione przez turystów i żeglarzy śmieci.
Przez całe wakacje wraz z młodzieżą z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP i pod kierownictwem Dyrekcji Lasów Państwowych będziemy dokonywać zbiórek śmieci w miejscach najbardziej zaśmiecanych przez turystów.
Dzięki uprzejmości firm AGFA, programu "NIVEA Błękitne Żagle" i in. będziemy mogli przeprowadzić akcję skierowaną ściśle do żeglarzy, o zachowanie czystości i porządku na Mazurach.
Podobną Akcję przeprowadzimy na regatach "O Puchar Magazynu Rejs".
WĘDROWNE OBOZY WOLONTARIUSZY AKCJI "SPRZĄTAMY MAZURY"
I etap 1 – 15.7.2003 Spływ kajakowy "Szlakiem rzeki Krutyni".
Załoga spływu – Harcerze Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej pokonuje w przeciągu 2 tygodni trasę Sorkwity do Jeziora Nidzkiego.
Załogi kajaków, oznaczonych logo akcji "Sprzątamy Mazury", przepływając szlak rzeki Krutyni, zbierają po drodze pozostawione na jej brzegach śmieci.
II etap 15.7. – 5.8.2003 Obóz żeglarski "Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich"
Przez 3 tygodnie wolontariusze Akcji "Sprzątamy Mazury" (Chorągiew Warmińsko-Mazurska) obejmie swoimi działaniami wyspy, pola biwakowe i bindugi, a także weźmie udział w imprezach poświęconych edukacji ekologicznej nad jeziorami.
III etap 16 – 31.8.2003 Rowerowe sprzątanie.
Grupa rowerzystów wraz z ekologiczną śmieciarką-rikszą sprząta rejony wzdłuż trasy przejazdu: Pisz – Orzysz – Giżycko – Węgorzewo – Wilkasy – Ryn – Mikołajki – Ruciane Nida – Pisz.
Wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnego sprzątania!!!
ŚWIATOWY DZIEŃ DZIAŁAŃ PRZECIWKO SPALANIU ODPADÓW, 14.7.2003
|
Manila/Berkeley/Genewa/Kraków, 14.7.2003 – ponad 200 grup z 62 krajów Azji, Ameryki Południowej i Północnej oraz Europy podejmuje dzisiaj działania przeciwko spalarniom odpadów, aby przypomnieć rządom, że nadszedł już czas aby skończyć ze stosowaniem tej kontrowersyjnej technologii.
|
By zapewnić przetrwanie dla swojego ginącego przemysłu, promotorzy spalania odpadów z rosnącą desperacją usiłują 'przepakować' i 'wynaleźć ponownie' swoje instalacje. Mydlą oczy społeczeństw przedstawiając spalarnie jako czyste, odnawialne źródło energii lub oferują 'nowe' urządzenia oparte o pirolizę i zgazowanie odpadów, czyli odmianę tego samego, zdyskredytowanego procesu, stwierdza Ann Leonard, koordynatorka Global Alliance for Incinerator Alternatives (GAIA, Światowe Porozumienie na rzecz Alternatyw dla Spalania Odpadów zob. www.no-burn.org), sieci zrzeszającej ponad 375 grup i społeczności lokalnych z 77 krajów, działających na rzecz ograniczenia powstawania odpadów u źródeł.
Prowadzony corocznie przez GAIA dzień działań ma na celu przypomnienie o zdrowotnych, środowiskowych (zob. www.otzo.most.org.pl/spalarNIE!/zagrozenia.html), ekonomicznych i społecznych problemach związanych ze spalaniem odpadów i innymi, nieodpowiednimi praktykami postępowania z odpadami. Jednocześnie grupy GAIA promują bezpieczne i przyjazne dla środowiska alternatywne metody redukcji odpadów u źródeł.
GAIA opublikowała dzisiaj raport Waste Incineration: A Dying Technology (zob. www.no-burn.org), który wyjaśnia dlaczego spalarnie są nieekologiczną i przestarzałą metodą postępowania z odpadami. W raporcie GAIA stwierdza, że spalanie odpadów to technologia ginąca. Nie budzi zaufania i powoduje powstawanie odpadów, które są jeszcze bardziej toksyczne niż przed spaleniem. Jako metoda produkcji energii jest nieefektywna i marnuje zasoby. Jako narzędzie rozwoju ekonomicznego jest katastrofą, która wysysa fundusze z lokalnych budżetów, oferując nikłą liczbę miejsc pracy w niebezpiecznych warunkach.
Społeczne protesty na całym świecie doprowadziły do zatrzymania wielu projektów lub zamknięcia działających spalarni odpadów. W Polsce zapobieżono budowie ponad 50 spalarni odpadów w ostatnich 10 latach (zob. www.otzo.most.org.pl/spalarNIE!/spalarnie_pl.html). W Stanach Zjednoczonych w skutek protestów nie wybudowano ponad 300 spalarni, we Francji ponad 100, w Hiszpanii ponad 40, w Wielkiej Brytanii ponad 50. W wyniku społecznej presji, rząd Japonii był zmuszony zaostrzyć standardy emisji i zamknąć ponad 5000 spalarni w ostatnich 4 latach. W 15 krajach rządy i władze lokalne wprowadziły moratoria i zakazy budowy spalarni odpadów (zob. www.otzo.most.org.pl/spalarNIE!/zakazy.html). Dzisiejsze działania zbiegają się z rozpoczęciem posiedzenia INC 7 – Seventh Integrovernmental Negotiating Committee (Siódmego Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego) Konwencji Sztokholmskiej ws. trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO – zob. www.pops.int). Konwencja, do której ratyfikacji przygotowuje się także Polska (zob. ks.ios.edu.pl), ma na celu eliminację najbardziej toksycznych substancji znanych nauce, w tym rakotwórczych dioksyn i furanów.
Konwencja identyfikuje wszystkie rodzaje spalarni odpadów, w tym cementownie spalające odpady niebezpieczne, jako główne źródło dioksyn, furanów i polichlorowanych bifenyli. Instalacje te odpowiedzialne są za ponad 69% światowej emisji do atmosfery trwałych związków organicznych. Konwencja rekomenduje stosowanie zastępczych technik, aby przeciwdziałać powstawaniu tych niebezpiecznych substancji.
Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów "3R" (OTZO – zob. www.otzo.most.org.pl) uczestniczy w działaniach GAIA poprzez rozpoczęcie opracowania programu redukcji ilości odpadów w Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie oraz udostępnienie bazy danych alternatywnych technologii unieszkodliwiania odpadów medycznych (zob. www.noharm.org/alttech/search.cfm).
Od ponad 10 lat Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów "3R" wraz z Towarzystwem na rzecz Ziemi (zob. www.tnz.most.org.pl) i innymi organizacjami i społecznościami lokalnymi prowadzą działania na rzecz zapobieżenia budowie spalarni odpadów (zob. www.otzo.most.org.pl/spalarNIE!/spalarnie_pl.html) i wprowadzenia redukcji odpadów u źródeł (zob. www.otzo.most.org.pl/medyczne) i przyjaznych dla środowiska metod recyklingu (zob. www.otzo.most.org.pl/publikacje) i kompostowania (zob. www.tnz.most.org.pl/kompost/spis.htm).
Kontakt:
IV SPOTKANIE ŚRODOWISK ANARCHISTYCZNYCH I WOLNOŚCIOWYCH "ABRAMOWSZCZYZNA"
29-30.8.
- jak zwykle spotkanie integracyjne (dyskusje, wykłady) okraszone bogatym programem artystycznym
oraz:
9 URODZINY ROZBRATU
26-27.9.
- muzyka, sztuka, teatr i działania różne
---musicie być----
O "SPOŁECZNĄ" KAMPANIĘ EKOEDUKACYJNĄ TVP
Starostwo Dzierżoniowskie
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Dzierżoniów 16.4.2002
Departament Polityki Ekologicznej
Ministerstwo Środowiska
(...) Wszelkie działania organizacyjne administracji lokalnych muszą spotkać się z pozytywnym odzewem i ze współpracą mieszkańców naszych gmin, którzy są głównymi wytwórcami odpadów komunalnych i jednym z najważniejszych ogniw łańcucha postępowania z odpadami. Jeśli każdy z osobna nie podejmie wysiłku dla selektywnego gromadzenia odpadów już w swoim mieszkaniu, to działania samorządów, chociaż często kosztowne i intensywne, mogą okazać się daremne i bezowocne. Konieczna jest więc bezprecedensowa i permanentna kampania edukacyjna na rzecz upowszechnienia potrzeby i nawyku selektywnego gromadzenia odpadów. Najlepszą, najważniejszą i najskuteczniejszą katedrą dla przeprowadzenia takiej kampanii jest telewizja publiczna, które to zadanie ma wpisane zgodnie z art. 78 ustawy Prawo ochrony środowiska właściwie jako obowiązek. Powinniśmy więc widzieć w porze największej oglądalności kilkuminutowy film pokazujący zwykłych ludzi i znane osobistości publiczne, jak rzetelnie i z troską o środowisko segregują swoje odpady. Na końcu napis: a czy TY postępujesz tak samo? Na drugi dzień o tej samej porze kilkuminutowy film o tym jak administracje w niektórych gminach świetnie już zorganizowały u siebie system ekologicznej gospodarki odpadami. Na końcu napis: a czy władze TWOJEJ gminy wywiązują się z ustawowych obowiązków w tej dziedzinie? I tak codziennie, fachowo i dowcipnie, na zmianę: raz my konsumenci, nazajutrz nasi wybieralni przedstawiciele. Za wypełnianie tego ustawowego obowiązku (emisja telespotów) telewizja ma już zapłacone – z reguły co miesiąc każda rodzina (zobowiązana także ustawowo do selektywnej zbiórki swoich odpadów) płaci abonament telewizyjny. Jedynie stworzenie odpowiedniego kształtu kampanii ekoedukacyjnej i wyprodukowanie telespotów mogłoby obciążyć fundusze ekologiczne i budżet Ministerstwa Środowiska. Kampania ekoedukacyjna o takiej skali i takim kształcie mogłaby spowodować odrabianie kilkunastoletnich zaległości w gospodarce odpadami komunalnymi.
Starostwo Dzierżoniowskie
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Dzierżoniów 15.11.2002
Panie Posłanki i Panowie Posłowie
z Komisji Ochrony Środowiska,
Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
(...)
Zgodnie ze strategią racjonalnego postępowania z powstającymi odpadami powinniśmy maksymalnie ograniczyć ilość składowanych odpadów. Sposobem na to jest selektywne gromadzenie odpadów umożliwiające ich wtórne wykorzystanie, które w zasadzie jest realizowane z mizernym skutkiem w nielicznych miejscowościach w kraju. Pozostaje nadal bez echa apel wystosowany przez kilkanaście Rad Samorządowych o przeprowadzenie na szeroką skalę telewizyjnej kampanii ekoedukacyjnej na rzecz upowszechnienia potrzeby i nawyku selektywnego gromadzenia odpadów. Kampania miałaby mobilizować nie tylko społeczeństwo do selektywnej zbiórki, ale również administracje gminne do organizacji systemów selektywnej zbiórki. Pomysł codziennej emisji spotów telewizyjnych został wykorzystany na razie do przeprowadzenia unijnej kampanii informacyjnej. Jako odpowiedzialni za wdrożenie prawidłowych systemów gospodarki odpadami, ciągle mamy nadzieję, że telewizja wesprze nas w tym zadaniu. Mamy też nadzieję, że Sejmowa Komisja, rozumiejąc wagę tego problemu, ponownie poprze nasz Memoriał, przez co może wreszcie przeforsowana będzie w TVP ekoedukacja na odpowiednią do potrzeb skalę – jako element realizacji "misji publicznej" TVP.
(...)
nadesłał:
Zdzisław Smolak
Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD 7
tel. 0-74/831-50-02, fax 0-74/8321-991, e-mail: zgpd7@op.pl
ZIELONE FORUM POZNAŃ, 17-18.11.2003
|
Zielone Forum jest cykliczną imprezą odbywającą się przy Targach POLEKO oraz Międzynarodowym Zjeździe Ekologicznym, która gromadzi co roku przedstawicieli pozarządowych organizacji ekologicznych. Tematyka Zielonego Forum każdorazowo wynika z aktualnych problemów pojawiających się w działalności POE, nowych trendów oraz potrzeb w sektorze edukacji ekologicznej.
|
Podobnie jak w ubiegłym roku, również teraz, Zielone Forum włączone zostało w ogół imprez odbywających się pod szyldem V Salonu Edukacji Ekologicznej Eko Media Forum, który organizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Środowiska oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
Jak co roku uczestnicy Zielonego Forum będą mieli możliwość dyskusji we własnym gronie oraz z udziałem administracji publicznej. Przewidujemy udział uczestników Forum w dyskusji panelowej VII Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego oraz imprezach w ramach Eko Media Forum.
Zapraszamy przedstawicieli pozarządowych organizacji ekologicznych do zgłaszania propozycji tematycznych tegorocznego Zjazdu oraz do udziału w obradach.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z organizatorem Forum:
Agata Dutka
ABRYS Sp. z o.o.
ul. Zeylanda 6
60-808 Poznań
tel. 0-61/84-75-090 w. 31
fax 0-61/84-20-035
e-mail: a.dutka@abrys.pl
|