ZB 5(185), lipiec 2003
ISSN 12312126, [zb.eco.pl/zb]
Wydarzenia
 

ZIEMIA Z NIEBA PORTRET PLANETY U PROGU XXI WIEKU YANN ARTHUS-BERTRAND - WYSTAWA FOTOGRAFII

Wystawa pod patronatem UNESCO i pani Jolanty Kwaśniewskiej - małżonki Prezydenta RP. Polska 2002 - 2003. Patronat na edycją krakowską wystawy: prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa.

Piękno tebj ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Jan Paweł II*)

Ponieważ wszyscy dzielimy tę małą planetę, każdy z nas musi nauczyć się żyć w harmonii i pokoju z innymi ludźmi i całą przyrodą. To nie jest tylko marzeniem, lecz koniecznością.

XIV Dalajlama*)

Od 11.7. do 3.11.2003 na Plantach w Krakowie prezentowana będzie pierwsza tak prestiżowa i oryginalna wystawa plenerowa wielkoformatowych fotografii pt. "ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku" autorstwa Yanna Arthus-Bertranda. Słynny francuski fotografik na 123 zdjęciach wykonanych z lotu ptaka pokazuje zupełnie nową wizję naszej planety. Wyjątkowość Wystawy polega nie tylko na mistrzowskim warsztacie autora ? zdjęcia Arthus-Bertranda, choć przedstawiają prawdziwe zakątki Ziemi, wyglądają często jak abstrakcyjne formy malarskie. Zaskakuje również sama forma ekspozycji oraz jej rozmiary. Dotychczas Wystawa pokazywana była w 30 metropoliach świata z ogromnym sukcesem. Obejrzało ją ponad 10 milionów widzów, a wydany w 19 językach album fotograficzny pt. Ziemia z nieba stał się światowym bestsellerem.

W Polsce można już było oglądać Wystawę w Warszawie na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego i Ogrodu Botanicznego UW od 7.6. do 5.11.2002. Obejrzało ją tam ponad 500 tys. osób, co stanowi bezprecedensowy rekord frekwencji w Polsce, a ponad 200 szkół brało aktywny udział w programie edukacyjnym, który towarzyszył Wystawie.

Honorowy patronat nad przebiegiem Wystawy w Polsce objęła Pani Jolanta Kwaśniewska oraz Polski Komitet ds. UNESCO. W Komitecie Honorowym Wystawy zasiada wielu wybitnych artystów, naukowców i podróżników.

W Krakowie Wystawa usytuowana jest na Plantach, na odcinku od Filharmonii do Wawelu. Oświetlona w nocy, dostępna bezpłatnie przez całą dobę, tworzy w sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego i Akademii Papieskiej najdłuższą do tej pory plenerową fotograficzną ekspozycję w Krakowie. Przy wystawie obok pomnika Boya-Żeleńskiego położona jest wielka Mapa Świata (20x10 m), po której można chodzić.

Oficjalna inauguracja Wystawy w Krakowie odbyła się w piątek, 11.7. o godz. 18 na Plantach przy Mapie Świata. Wzięli w niej udział: autor Yann Arthus-Bertrand, organizatorzy Sylvie i Krzysztof Derdaccy, przedstawiciel Polskiego Komitetu UNESCO pan Łukasz Willmann, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa pan Zbigniew Zuziak, Przedstawiciel Marszałka Miasta Krakowa pan Maciej Obara - Kierownik Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej, Przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pan Wiesław Bury, przedstawiciel TP S.A./Neostrada pan Andrzej Knapik, Członkini Komitetu Honorowego pani Jadwiga Łopata oraz Partnerzy Wystawy, Sponsorzy i Patroni Medialni. Po oficjalnej części inauguracji na Plantach, w której udział wzięli bardzo licznie przybyli mieszkańcy Krakowa i regionu - ponad 500 osób - odbyło się garden party we wspaniałym ogrodzie Muzeum Archeologicznego.

"ZIEMIA Z NIEBA" to efekt dziesięciu lat pracy francuskiego fotografa Yanna Arthus-Bertranda. Autor spędził w helikopterze 3000 godzin i pokonał 400 000 km. Podczas najdłuższej sesji fotograficznej świata wykonał 100 000 zdjęć. Niektóre opublikował w "Geo" i "National Geographic".

Polacy obejrzą najlepsze fotografie z tej sesji, w formacie 180x120 cm, podczas niekonwencjonalnej, plenerowej, bezpłatnej wystawy, czynnej przez całą dobę. Ekspozycji tej towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjno-artystyczny: gigantyczna Mapa Świata (10x20 m), pawilon multimedialny w kształcie indiańskiego tipi z programem internetowym i projekcjami filmowymi oraz sprzedaż różnych produktów wydawniczych związanych z Wystawą (album i katalog Ziemia z Nieba, pocztówki, plakaty, kalendarze itd.), a także aktywna, ciągła, ogólnopolska kampania medialna (m.in. w "Dzienniku Polskim", "VIVA!", radiu RMF FM i w TVP2 oraz TVP3). Duża kampania ma także miejsce w pociągach PKP InterCity, a także na dworcach w całej Polsce.

Ważnym celem ekspozycji jest promocja zachowań proekologicznych i otwartości kulturowej. Przede wszystkim jednak Ziemia widziana z lotu ptaka to przekaz dużej dawki pozytywnej energii wynikającej z obcowania z pięknem i różnorodnością naszej planety.

W ramach Wystawy Organizatorzy przygotowują szereg imprez towarzyszących, m.in. weekendy tematyczne (daty do potwierdzenia):

  • Dni UNESCO - zorganizowany z okazji 25. jubileuszu wpisania Krakowa na listę zabytków UNESCO (27 - 28.9.),
  • Dni Ziemi (11 - 12.10.),
  • Dni Tolerancji "Dialog kultur". Gośćmi będą przedstawiciele różnych wyznań i postaci ze świata kultury (25 - 26.10.).

YANN ARTHUS-BERTRAND - BIOGRAFIA

"Ziemia jest dziełem sztuki , a fotograf daje temu świadectwo"

Yann Arthus-Bertrand (ur. 1946 r.) zaliczany jest do grona największych współczesnych fotografików. Ten światowej sławy specjalista w dziedzinie fotografii lotniczej ma na swoim koncie ponad 60 albumów.

Od wczesnej młodości jego pasją jest przyroda i bezkresne przestrzenie. W wieku 30 lat wyjechał razem z żoną do Kenii, gdzie obserwował zachowanie lwów w rezerwacie Massai Mara. Tam właśnie odkrył zaskakujące efekty zdjęć robionych podczas lotów balonem. W Afryce powstała także jego pierwsza książka Lions (Lwy), wydana w 1983 r.

Po powrocie do Francji Arthus-Bertrand zaczął realizować wielkie reportaże fotograficzne. Dziesięciokrotnie towarzyszył rajdowi Paryż-Dakar, wydał książkę poświęconą turniejowi tenisowemu Rolanda Garrosa.

Yann Arthus-Bertrand współpracuje z wieloma prestiżowymi czasopismami, takimi jak "National Geographic", "Life", "Geo", "Paris Match". Najbardziej znaczące miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia lotnicza. W 1991 r. założył w Paryżu Agencję Fotograficzną "Altitude". W następnych latach opublikował wiele książek, wśród nich m.in. La Grece vue d'en haut (Grecja widziana z góry, 1997) La Turquie vue d'en haut (Turcja widziana z góry, 1998), New York vu d'en haut (Nowy Jork widziany z góry, 1998) oraz Des bętes et des Hommes (Zwierzęta i Ludzie, 1999).

W 1995 r. artysta rozpoczął realizację swojego największego przedsięwzięcia: "ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku".

Sens swego ogromnego wysiłku ujął Arthus-Bertrand w słowach: Możemy dobrze chronić tylko to, co dobrze sami poznaliśmy. W zamierzeniu twórcy wystawa "ZIEMIA Z NIEBA" jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim apelem wzywającym ludzi do ochrony kruchego piękna naszej planety.

KOMITET HONOROWY:

  1. Magdalena Abakanowicz - światowej sławy rzeźbiarka, artystka czerpiąca inspirację z przyrody.
  2. Leszek Cichy - himalaista, pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi i pierwszy człowiek, który dokonał zimowego wejścia na Mount Everest.
  3. Adela Dankowska - utytułowana szybowniczka, wielokrotna mistrzyni Polski.
  4. Agnieszka Holland - twórczyni wielu wybitnych filmów apelujących o tolerancję, reżyser pracujący na czterech kontynentach.
  5. Marek Kamiński - podróżnik, zdobywca obu biegunów.
  6. Ryszard Kapuściński - reportażysta, podróżnik, znawca globu, autor wielu książek i albumów.
  7. Kinga Choszcz i Radosław Siuda - globtroterzy podróżujący od czterech lat autostopem dookoła Ziemi znani jako Kinga i Chopin.
  8. Jerzy Kłoczowski - historyk, profesor KUL, przewodniczący komitetu UNESCO-Polska.
  9. Piotr Kłoda - autor i koordynator Programu ICAPWA na rzecz zachowania drewnianej architektury sakralnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
  10. Jacek i Danuta Kuroniowie - założyciele Fundacji "Pomoc Społeczna SOS" i Uniwersytetu Ludowego w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej.
  11. Stanisław Lem - pisarz science fiction, wizjoner cywilizacji.
  12. Jadwiga Łopata - propagatorka rolnictwa ekologicznego, koordynatorka prac ECEAT-Polska.
  13. Lama Rinczen - przewodniczący Rady Polskiej Unii Buddyjskiej pracujący na rzecz dialogu między religiami.
  14. Jan Rzymełka - poseł Ziemi Śląskiej, geolog i ekodoradca, uczestniczył w Szczytach Ziemi (Rio de Janeiro 1992, Kioto 1997, Johannesburg 2002.
  15. Henryk Skolimowski - profesor filozofii, twórca pierwszej na świecie Katedry Ekofilozofii na Politechnice Łódzkiej.
  16. Andrzej Strumiłło - artysta plastyk zainspirowany relacjami pomiędzy kulturą i przyrodą, podróżnik, organizator corocznych spotkań "Kultura i Środowisko" w Wigrach.
  17. Ewa Symonides - profesor nauk przyrodniczych, Główny Konserwator Przyrody.
  18. Piotr Trzcionka - trzynastoletni sportowiec - utytułowany pływak, kilkakrotny mistrz Polski.
  19. Bożena i Jan Walencikowie - filmowcy-przyrodnicy, autorzy kilkudziesięciu filmów, m.in. o wilkach w Europie Wschodniej.

FILM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

Tytuł: "Ziemia z nieba"

Długość: 15'

Rok produkcji: 2000

Reżyseria: Christophe Acker, Baptiste Rouget-Luchaire

Producent: Altitude, Francja

Nośnik: Betacam SP lub DVD (z wersją lektorską w języku polskim)

Treść: Krótkometrażowy dokument Christophe'a Ackera ukazuje kulisy pracy mistrza fotografii lotniczej Yanna Artus-Bertranda. W efekcie dziesięciu lat podniebnych wypraw artysta ten stworzył cykl fotografii "Ziemia z nieba". Kamera filmowa podpatruje tajniki warsztatu fotografa, gdy utrwala on na kliszy zaskakujące i wspaniałe obrazy Ziemi. Szczególnym walorem filmu jest komentarz samego Arthus-Bertranda, który dzieli się swoimi wrażeniami i refleksjami na temat pracy fotografa lotniczego, opowiada o znaczeniu artystycznym, a także poznawczym swoich fotografii, i o swojej miłości do naszej pięknej planety.

INICJATOR I ORGANIZATOR WYSTAWY W POLSCE:

ŚWIATOWID Sp. z o.o. - Spółka prowadząca działalność w zakresie produkcji, dystrybucji i promocji filmu autorskiego i dokumentalnego, sztuki multimedialnej jak również organizacji i promocji wydarzeń artystycznych.

Szczególną wagę przywiązuje do budowania mostu kulturalnego pomiędzy Polską, Francją i Niemcami.

Ważnymi pozycjami w dorobku firmy są m.in.:

  • Filmy dokumentalne promujące polską kulturę i polskich artystów w Europie, zrealizowane we współpracy z ARTE, WDR, TVP2, Canal+: "Melancholia" - portret Andrzeja Żuławskiego, "W cieniu żelaznej kurtyny", "Polska w poszukiwaniu utraconego raju".
  • Wystawy promujące twórczość artystów francuskich w Polsce: "Raymond Depardon. Photos - Cinema: szczęśliwa samotność podróżnika" - wielka retrospektywa twórczości R. Depardona pod patronatem małżonki Prezydenta Francji pani Bernadette Chirac oraz Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz (Kraków, Kazimierz Dolny, Grodzisk Mazowiecki, Łódź, maj - grudzień 2000), "Ziemia z Nieba. Portret planety u progu XXI wieku" autorstwa Yanna Arthus-Bertranda pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej i Polskiego Komitetu ds. UNESCO (Warszawa, 7.6. - 5.11., Kraków, 11.7. - 3.11., Śląsk, Zima 2003, Polska 2002/2004)

Zespół: Sylvie Derdacki - prezes, Krzysztof Derdacki - dyrektor artystyczny, Anna Marć, Dominika Chirowska, Daniel Musioł - specjalista ds. pr, Joanna Bembenek - asystentka ds. organizacyjnych, Martyna Janoska, Kama Bella, Roman Sikoń, Małgorzata Cichoń, Zofia Kotańska, Kacper Barylski, Daniel Musioł, Piotr Olędzki - specjaliści ds. edukacji, Dominika Chirowska - specjalista ds. ekologii, Ewa Stanisławska-Balicka - grafik, Karim Achi - webmaster, Jakub Balicki, Mariusz Wolański - specjaliści ds. animacji komputerowej, Dariusz Głowacki, Magda Szlufarska, Krzysztof Michałowski - specjaliści ds. scenografii, Agnieszka Bereza-Trzeszkowska, Sylwia Raczyńska - redaktorzy, Małgorzata Mysłowska - tłumacz.

Biuro Wystawy w Krakowie:

ŚWIATOWID Sp. z o.o.
Muzeum Archeologiczne,
ul. Senacka 3, 31-002 Kraków
tel./faks 0-12/422 80 57
e-mail: biuro@swiatowid.pl,
pr@swiatowid.pl
Sylvie i Krzysztof Derdaccy -
organizatorzy, kom. 0-603/52 80 21
Anna Marć, Dominika Chirowska, Daniel Musioł - pr
www.ziemiaznieba.pl,
www.yannarthusbertrand.org

*) Ojciec Święty Jan Paweł II oraz Jego Świątobliwość XIV Dalajlama Tenzin Gyatso wyrazili łaskawie zgodę na umieszczenie w kontekście Wystawy powyższych cytatów, udzielając polskiej edycji wystawy "ZIEMIA Z NIEBA" swojego błogosławieństwa.



FOTOGRAFICZNY APEL

"Chodź ze mną do Hiszpanii...", "Kto pierwszy na Antarktydzie!", "Pływam w oceanie!'. Takie okrzyki można usłyszeć na krakowskich Plantach od 11.7. Wtedy bowiem otwarto niezwykłą ekspozycję - na stelażach ustawionych wzdłuż alejek na odcinku od Filharmonii do Wawelu powieszono 123 wielkoformatowe fotografie. Przedstawiają one najróżniejsze zakątki naszego świata, od Antarktydy, poprzez Europę, Azję, Afrykę, po najdalsze zakątki obu Ameryk i Australii. W przypadku wielu z nich ciężko uwierzyć, że uwiecznione na nich obrazy stworzyła natura. A jednak... Autor, Yann Arthus-Bertrand zapewnia, iż żadne ze zdjęć nie było przetwarzane. Nawet te najbardziej przypominające abstrakcyjne dzieła sztuki.

Poprzez swoje zdjęcia Yann Arthus-Bertrand pokazuje nam nie tylko, jak piękna jest nasza Ziemia, jak niezwykle twórcza (ale i niszczycielska) jest siła natury, ale też uzmysławia konieczność jej chronienia, dbania o to, co możemy bezpowrotnie utracić. Stąd obok fotografii dzikiej przyrody, miejsc niemal nietkniętych ludzką stopą, znajdziemy też takie, które przedstawiają efekty ludzkiej działalności, tak jak w przypadku zdjęcia Czarnobyla po wybuchu reaktora jądrowego czy rzeźni w jednym z krajów rozwijających się. Zdjęcia te są ostrzeżeniem: ingerujemy w naturę, często nawet z dobrymi intencjami, ale nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć tego skutki. Powstanie elektrowni jądrowych było ideą jak najbardziej pokojowa, miały one być czymś dobrym, co ułatwi ludziom życie. Tymczasem stały się zagrożeniem i problemem, nie tylko dla ludzi, ale dla całej planety.

Oczywiście nie znaczy to, że cała ludzka działalność jest zła. Tam, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą, biorąc pod uwagę jej rytm i możliwości - z agresora przemienia się w troskliwego obrońcę - współtworzy ją. Popatrzmy na zdjęcia terenów rolniczych, na których nie stosuje się przemysłowych technik uprawy roślin, ale tradycyjne metody. Są one równie malownicze, co twory samej natury. I co więcej - nie niszczą przyrody, nie mają negatywnego wpływu na glebę, okoliczne wody, a pośrednio na nasze zdrowie, ewentualnie wpływ ten jest zredukowany do minimum.

Obraz jaki wyłania nam się pod wpływem fotografii Arthus-Bertranda jest piękny, ale i groźny zarazem. Pogłębiają go dodatkowo czarne tablice podające dane statystyczne dotyczące zaludnienia, dostępności dóbr, kondycji współczesnej ludzkości i świata.

Wystawa "ZIEMIA Z NIEBA" Yanna Arthus-Bertranda jest apelem do całej ludzkości, wezwaniem do refleksji nad stanem naszej planety i do ochrony jej kruchego piękna. Pojedynczy człowiek może niewiele w skali planety - ludzkość już może zmienić świat. Musimy pamiętać jednak o jednym - to jednostki tworzą ludzkość i od decyzji jednostek zależy to, w jakim kierunku cała ludzkość podąży.

Dominika Chirowska, seena@pf.pl



Zielone Brygady

POSZUKUJEMY WOLONTARIUSZY!

BOGUSŁAW LINDA - JA PRACUJĘ TYLKO Z ZAWODOWCAMI
WYDAWNICTWO "ZIELONE BRYGADY "- MY PRACUJEMY Z WOLONTARIUSZAMI

Istniejące od 1989 r., niekomercyjne wydawnictwo ekologiczne oferuje bezpłatną pracę: łatwą, lekką, przyjemną i na pewno pożyteczną!

Przeróbka i tworzenie stron WWW, proste prace biurowe (wysyłka poczty, wynoszenie makulatury), przepisywanie, korekta i tłumaczenie tekstów, pomoc w dystrybucji, zdobywaniu funduszy (reklamy, granty, dotacje, darowizny, organizacja koncertów benefisowych), w księgowości i finansach, redagowaniu i składzie komputerowym, pisanie recenzji, streszczeń i innych tekstów, robienie grafik, katalogowanie i porządkowanie archiwów, sprzątanie... Na pewno coś dla siebie znajdziesz!

W zamian oferujemy naukę, dostęp do komputerów z internetem, przyjemną atmosferę, herbatę ziołową oraz poczucie głębokiej satysfakcji wewnętrznej. Możliwa jest zarówno praca na miejscu, "na wynos", jak i przez internet, na zasadach "dorywczych" w miarę naszych potrzeb i waszych możliwości, jak i stałej współpracy poprzez wzięcie pełnej odpowiedzialności za jakąś "działkę".

Zamiast czekać, nudzić się, marnować czas i gnuśnieć wyjdź do ludzi! Możesz przy okazji zdobyć doświadczenie w pracy wydawnictwa i organizacji pozarządowej i przydatne w poszukiwaniu pracy zarobkowej referencje!

Pracę płatną oferujemy obecnie jedynie dla akwizytorów reklam, dotacji, darowizn i grantów (fundraising, grantmaking). Możliwe są jednak staże absolwenckie i służba zastępcza. Szczegóły www.zb.eco.pl/praca.htm.

Kontakt:

Wydawnictwo "Zielone Brygady" -
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Sławkowska 12 III p., 31-014 Kraków
tel./fax: 48 12 4222264, 4222147, 4218858 w. 11
tel. 0 603 363 721, zb@eco.pl gg 210891 www.zb.eco.pl www.most.org.pl


 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]