ZB 9(189), listopad 2003
ISSN 12312126, [zb.eco.pl/zb]
Zapowiedzi
 

Towarzystwo na rzecz Ziemi
ul. Zamkowa 1/50, 32-600 Oświęcim
tel./fax: 0-33/84 22 120, 84 41 934
e-mail: office@tnz.most.org.pl,
www.tnz.most.org.pl
konto: PKO B.P. O/Oświęcim, nr 10201417-534-270-1

WARSZATY "JAK SAMODZIELNIE (LUB Z NIEWIELKą POMOCĄ KONSULTANTÓW) PRZYGOTOWAĆ GMINNY LUB REGIONALNY PLAN GOSPODARKI ODPADAMI"

Szanowni Państwo!

Towarzystwo na rzecz Ziemi i Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zapraszają do udziału w kolejnych (drugich) warsztatach pt. "Jak samodzielnie (lub z niewielką pomocą konsultantów) przygotować gminny lub regionalny plan gospodarki odpadami".

Zbliża się termin uchwalenia powiatowych i gminnych planów gospodarki odpadami - zgodnie z ustawą o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw, powiatowe plany powinny zostać uchwalone do 31.12.2003, a gminne do 30.6.2004. Tymczasem znaczna część urzędów administracji lokalnej nie przystąpiła jeszcze do prac nad sporządzaniem planów, m.in. z braku środków finansowych (koszt wykonania planu przez specjalistyczną firmę może dochodzić do 20 tys. zł). Głównie do nich skierowana jest niniejsza oferta, a konkretnie do pracowników administracji lokalnej i związków gmin, którzy będą odpowiedzialni za przygotowanie planu. Udział w warsztatach może być przydatny także w przypadku zlecenia wykonania planu "na zewnątrz": przy sporządzaniu oferty przetargowej, uczestniczeniu w sporządzaniu planu i przy jego odbiorze. W warsztatach powinni także wziąć udział przedstawiciele organizacji społecznych, które chciałyby włączyć się w procedurę sporządzania planu.

Podczas warsztatów pokażemy jak "pokonać" procedurę sporządzania planu. Ich szczegółowy zakres tematyczny będzie następujący:

  1. Plany gospodarki odpadami - przepisy prawne (ustawy o odpadach i "wprowadzająca", rozporządzenie ministra środowiska w sprawie sporządzania planów gospodarki odpadami, krajowy plan gospodarki odpadami, inne akty prawne regulujące proces planowania w gminie i regionie / powiecie).
  2. Proces planowania ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami.
  3. Dane podstawowe w projekcie planu.
  4. Gromadzenie danych i analiza stanu obecnego.
  5. Spodziewane zmiany w gospodarce odpadami (prognoza).
  6. Ustalenie celów i zadań gospodarki odpadami w gminie / regionie (krótko i długoterminowych).
  7. Analiza oddziaływania planu na środowisko.
  8. Wdrożenie i ocena planu.

Trenerami będą osoby mające praktyczne doświadczenie w sporządzaniu planów i programów gospodarki odpadami i wdrażaniem systemów zagospodarowania odpadów: Tomasz Chruszczow (Forum Opakowań Szklanych), Jacek Wodzisławski (Fundacja RECAL), Krzysztof Czajka (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN) i Piotr Rymarowicz (FWIE/TnZ). Warsztaty odbędą się 14 - 16.1.2004 w hotelu "Pod Dębami" (www.poddebami.pl) w Osieczanach k. Krakowa, u podnóża Beskidu Średniego. Koszt uczestnictwa wynosi 450 zł, przedstawiciele organizacji ekologicznych mogą wnioskować o zwolnienie z opłaty. Opłata obejmuje: materiały konferencyjne, materiały uzupełniające (w tym przykładowe plany gospodarki odpadami) i zestawy publikacji Towarzystwa na rzecz Ziemi i Fundacji Wpierania Inicjatyw Ekologicznych dot. ochrony środowiska, zakwaterowanie na czas trwania konferencji, pełne wyżywienie i przejazd do/z ośrodka (z/do Krakowa). Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy dokonać co najmniej na tydzień przed datą rozpoczęcia warsztatów.

Dodatkowe informacje:
Piotr Rymarowicz, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych,
tel. 0/601 073 737, 0-12/63 15 730-2,
Anna Dziedzic, Towarzystwo na rzecz Ziemi
, tel. 0-33/84 22 120, 84 41 934

Formularz zgłoszeniowy znajduje się ponizej.
Patronat medialny:

Szczegółowe informacje nt. tego i kolejnych szkoleń można znaleźć na stronie internetowej http://www.tnz.most.org.pl/szkolenia, a materiały z poprzednich na stronie http://www.tnz.most.org.pl/publikacje
Towarzystwo na rzecz Ziemi
ul. Zamkowa 1/50, 32-600 Oświęcim
tel./fax: 0-33/84 22 120, 84 41 934
e-mail: office@tnz.most.org.pl,
www.tnz.most.org.pl
konto: PKO B.P. O/Oświęcim, nr 10201417-534-270-1

SZKOLENIE "OCHRONA PRZYRODY NA POZIOMIE LOKALNYM (ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM TERENÓW WIEJSKICH) - NOWE WYZWANIA W OBLICZU INTEGRACJI Z UE"

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu "Ochrona przyrody na poziomie lokalnym (ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich) - nowe wyzwania w obliczu integracji z UE". Zasadniczym celem szkolenia jest przedstawienie nowych możliwości skutecznej ochrony przyrody na poziomie lokalnym. Szczególny nacisk zostanie położony na omówienie następujących zagadnień:

  • uprawnienia samorządów i organizacji pozarządowych wynikające ze znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody;
  • prawodawstwo Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody. Omówienie dyrektyw UE, w szczególności dyrektyw: "ptasiej" i "habitatowej" oraz wynikających z nich konsekwencji dla gmin;
  • prezentacja najnowszych informacji na temat Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 i Programu Life;
  • waloryzacja ekofozjograficzna - podstawowy dokument ochrony przyrody w gminie;
  • programy rolno-środowiskowe czyli ochrona walorów przyrodniczych i krajobrazowych na terenach wiejskich;
  • tryb występowania i korzystania z dopłat w programach rolno-środowiskowych;
  • wykorzystanie prawa i procedur administracyjnych w podejmowaniu działań na rzecz ochrony przyrody;
  • przykłady działań organizacji ekologicznych na terenach wiejskich.

W trakcie szkolenia zostanie przedstawiony również nowy konkurs grantowy dla organizacji ekologicznych działających na terenach wiejskich pn. "Przyroda na wsi" i inne źródła finansowania ochrony bioróżnorodności w Polsce.

Wykładowcami na szkoleniu będą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, firm konsultingowych zajmujących się planowaniem przestrzennym, przyrodnicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele organizacji ekologicznych.

Organizatorami szkolenia są Towarzystwo na rzecz Ziemi i Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Szkolenie odbędzie się 12 - 14.1.2004 w hotelu "Pod Dębami" (www.poddebami.pl) w Osieczanach k. Krakowa, u podnóża Beskidu Średniego. Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 350 zł, przedstawiciele organizacji ekologicznych mogą wnioskować o zwolnienie z opłaty. Opłata obejmuje: materiały konferencyjne, materiały uzupełniające i zestawy publikacji Towarzystwa na rzecz Ziemi i Fundacji Wpierania Inicjatyw Ekologicznych dot. ochrony przyrody (w tym "Tworzenie lokalnych form ochrony przyrody" i "Ochrona przyrody na terenach wiejskich"), zakwaterowanie na czas trwania konferencji, pełne wyżywienie i przejazd do/z ośrodka szkoleniowego (z/do Krakowa). Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy dokonać co najmniej na tydzień przed datą rozpoczęcia szkolenia na załączonym poniżej formularzu. Dodatkowe informacje:
Tomasz Walkowicz, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych,
tel. 0-12/63 15 730-2, e-mail: walek@fwie.eco.pl

KOLEJNE SZKOLENIA

15 - 17.3.2004 planujemy seminarium dla przedstawicieli samorządów, firm i organizacji pozarządowych pt. "Wydawanie i uzyskiwanie pozwoleń zintegrowanych", a 17 - 19.3 seminarium dla samorządów, związków gmin i firm komunalnych pt. "Regionalne systemy zagospodarowania odpadów komunalnych - doświadczenia krajowe i unijne". Podczas pierwszego seminarium chcemy przedstawić wymogi prawne oraz procedurę przygotowywania i wydawania pozwolenia zintegrowanego z udziałem partnerów społecznych, natomiast podczas drugiego zamierzamy m.in. dokonać przeglądu dotychczasowych doświadczeń w zakresie eksploatacji zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych, przedstawić przykładowe rozwiązania z krajów UE (w szczególności doświadczenia belgijskie, gdzie głównie dzięki selektywnej zbiórce osiągnięto 66%-owy poziom recyklingu odpadów komunalnych), porównać koszty poszczególnych systemów, zaprezentować różne warianty selektywnej zbiórki odpadów i ocenić ich efektywność, przedstawić różne sposoby finansowania i promocji selekcji u źródła.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej http://www.tnz.most.org.pl/szkolenia i pod numerami telefonów Towarzystwa na rzecz Ziemi.


ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA W WARSZTATACH / SZKOLENIU / SEMINARIUM


Towarzystwo na rzecz Ziemi
ul. Zamkowa 1/50, 32-600 Oświęcim
tel./fax: 0-33/84 22 120, 84 41 934
e-mail: office@tnz.most.org.pl,
www.tnz.most.org.pl
konto: PKO B.P. O/Oświęcim, nr 10201417-534-270-1


Zgłaszam udział w............................................................................

Imię i nazwisko:...............................................................................

Instytucja:.....................................................................................

Telefon, fax:...................................................................................

E-mail, strona WWW:........................................................................

Adres:............................................................................................

  • proszę o zarezerwowanie miejsca w autokarze
  • proszę o miejsce w pokoju jednoosobowym za dopłatą 150 zł
    (ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń)
  • zamawiam posiłki wegetariańskie

..............................................................................................................

Podpis i pieczęć kierownika instytucji




TEORIA I PRAKTYKA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Zaproszenie do udziału w warsztatach "Teoria i praktyka zrównoważonego rozwoju - wprowadzenie", które odbędą się na AGH w Krakowie, w dn. 9 - 11.1.2004. Warsztaty są poświęcone szeroko pojętej tematyce zrównoważonego rozwoju, skierowane są nie tylko do osób zajmujących się inżynierią czy ochroną środowiska, ale również do ludzi związanych z innymi dziedzinami nauki.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zachęca się raz jeszcze do udziału i przekazania tej informacji osobom potencjalnie zainteresowanym tematyką.

Szczegółowe informacje o warsztatach pod adresem:

http://www.sendzimir.org.pl/intro/



 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]