Strona główna 

ZB nr 2(20)/91, luty '91

EKOLOGICZNA, NARODOWA I INNE...

W czasie Targów POLEKO miałem wreszcie okazję osobiście zapoznać się z działalnością Fundacji "Biblioteka Ekologiczna" (Przemysław Biłozor, Kościuszki 79, 60-967 Poznań, tel. 524139). Sprowadza ona wydawnictwa ekologiczne z całego świata, jest oczywiście także zainteresowana gromadzeniem pozycji wydawanych w kraju. Tu moja refleksja: właściwie nikt nie wie ile tego jest, ile było, gdzie można dostać. Może ktoś powie, że różne wegetariańsko-muzyczne fanziny powielające (dosłownie) do obrzydzenia te same tłumaczenia z pism PETA, ALF-u itd. warte są wymienienia tylko ze względów czysto kronikarskich. Jednak o tym, jak różne poważne opracowania i raporty są niezbędne i jak są nie do zdobycia, mieliśmy okazję przekonać się próbując zdobyć opracowanie prof. Kleczkowskiego w sprawie Pienin, co zresztą "psim swędem" się udało. O tym problemie wspominał też J. Karcz w ZB 12 ("Lista postulatów ekologicznych".

Tak więc dobrze byłoby pamiętać o dostarczaniu wydawnictw ekologicznych do bibliotek, czytelni itd. W ten sposób wzrośnie skuteczność naszych działań. Fakt, że taką samą ilość papieru przeczyta większa liczba osób, to już ekologia całkiem praktyczna! A więc: "przeczytaj i podaj dalej!".

Myślę, że w celu samokształcenia należy też tworzyć własne biblioteczki z literaturą alternatywną. Pierwsze takie inicjatywy pojawiły się (o ile mi wiadomo) w rzeszowskim i krakowskim WiP-ie. Za stosunkowo małe pieniądze wykupiono przecenione stare książki, które nierzadko zawierają sporo cennych informacji. Mam nadzieję, że w przyszłości szerzej przedstawimy tę inicjatywę, o ile nie rozbije się ona o sprawy finansowe. Tworzenie takich biblioteczek ma także inspirować nasza cykliczna rubryka "Niewidziane..." i "Widziane w księgarni".

O ile mi wiadomo, gromadzeniem ekologicznych wydawnictw zainteresowana jest m.in. Biblioteka Główna Akademii Ekonomicznej (Al. Niepodległości 10, 60-967 Poznań); Biblioteka Zespołu Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej (Lea 235, 30-133 Kraków); Biblioteka Zespołu Szkół Rolniczych w Radoczy, 34-100 Wadowice; Biblioteka Główna Akademii Medycznej, Medyczna 7/114, Kraków - Prokocim; oraz Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej (Żwirki 36, 90-924 Łódź). Gromadzeniem polskich wydawnictw niezależnych zainteresowana też jest: The British Library, Slavonic and East European Collections, dr Hanna Świderska, Great Russel Street, London WC1B 3DG, England; Institut Litteraire, 91 avenue de Poissy, Le Mesnil-Ir-Roi, 78600 Maisons Laffitte, France; Jacek Sygnarski, 7 Beau-Chemin, 1722 Bourguillon, Suisse oraz Studencka Biblioteka Wydawnictw Niezależnych przy NZS UJ, DS "Żaczek", pok. 107, Al. 3 maja 5, Kraków.

Oprócz tego warto pamiętać o tzw. eglemplarzu obowiązkowym. Otóż wg "Zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki w sprawie dostarczania bibliotekom obowiązkowych egzemplarzy druków i nagrań dźwiękowych" (Monitor Polski Nr 34/1968 poz. 234) zakłady poligraficzne zobowiązane są, na koszt wydawcy, przesyłać do Działów Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów - cztery egzamplarze:

Ponadto dla województw (*) -

Oczywiście nie po to podaję te adresy, abyście mogli posłusznie wypełniać polecenia Ministerstwa (w przeciwnym razie można otrzymać pismo z prośbą o wskazanie niesumiennej drukarni!), ale po prostu uważam, że poprzez docieranie do bibliotek można zwiększyć skuteczność naszych działań.

Ciekawostka: Odwrotną sytuację niż z egzemplarzem obowiązkowym mamy w przypadku dwumiesięcznika Państwowej Rady Ochrony Przyrody "Chrońmy Przyrodę Ojczystą" (Zakład Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN, Ariańska 1, 31-505 Kraków). Jak dowiadujemy się na stronie 2, "Wydawnictwo polecone pismem Ministerstwa Oświaty nr VIII- Oc:3055/47 z 18 lutego 1948 roku do bibliotek szkół wszystkich typów". I znowu nie chodzi mi o to, aby w stopce ZB czy np. "Raportu" znalazła się podobna notka. Po prostu chciałbym zwrócić uwagę na potrzebę dotarcia do takich kanałów jak szkolne biblioteki.

Szczególnie obiecujące wydają mi się kontakty z czytelniami: w Krakowie ZB można przeczytać w Czytelni Miejskiej przy Brackiej. Warto, abyście spróbowali przetrzeć nam szlaki do bibliotek i czytelni w waszych miejscowościach. Zainteresowane czyelnie prosimy o nadsyłanie zamówień bezpośrednio na adres red.

Na zakończenie warto wspomnieć o inicjatywie tworzenia alternatywnych stoisk w księgarniach prowadzonych przez zaprzyjaźnione osoby, często weteranów ruchu alternatywnego. (aż)


* wg podziału na 17 województw



ZB nr 2(20)/91, luty '91

Początek strony