Polska - naturalnie w Europie! Zmiany w zakresie ochrony środowiska po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej Wejście Polski do Unii Europejskiej postawiło przed przedsiębiorstwami i samorządami nowe zadania w zakresie ochrony środowiska. Obowiązki te wymagają często wielkich inwestycji. Unia Europejska zapewnia jednak współfinansowanie projektów związanych z ochroną środowiska.
Dyrektywy te zostały już włączone do prawa polskiego poprzez zapisy ustaw:
Oczywiście istnieje także wiele przepisów wykonawczych w formie rozporządzeń odpowiednich ministrów. Nowe obowiązki wymuszają inwestycje, które dzięki dofinansowaniu ze środków UE, mogą być szansą na zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - zwłaszcza w sektorach zależnych od stanu środowiska naturalnego. Inicjatywy w zakresie ochrony środowiska w przedsiębiorstwach będą mogły być realizowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw" - Działanie 2.4: Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach działania "Wsparcie dla inwestycji W ramach działania "Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska" dofinansowaniu będą podlegać zarówno inwestycje polegające na zmianie technologii na przyjazną środowisku, jak i inwestycje tzw. "końca rury", ze szczególnym wsparciem dla tych pierwszych. Wspierane będą inwestycje pozwalające przedsiębiorcy na uzyskanie pozwolenia zintegrowanego IPPC, umożliwiające dostosowywanie się przedsiębiorstw do wymogów prawa wspólnotowego (Dyrektywa 96/61/WE), co warunkuje prowadzenie działalności na jednolitym rynku europejskim.
Wsparcie otrzymają inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową, mające
na celu redukcję ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, szczególnie
ścieków niebezpiecznych oraz służące ograniczeniu ładunku zanieczyszczeń
w ściekach odprowadzanych do wód (m.in. budowa oczyszczalni ścieków przemysłowych). Pomoc dla przedsiębiorców będzie ukierunkowana również na inwestycje w zakresie ochrony powietrza (obiekty spalania paliw i systemy ciepłownicze, instalacje do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, inwestycje w produkcję skojarzoną energii elektrycznej i ciepła, konwersja obiektów spalania paliw na rozwiązania przyjazne środowisku, przedsięwzięcia na rzecz wykorzystywania alternatywnych źródeł energii). Możliwa jest również pomoc finansowa dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi, polegająca na wsparciu działań służących zapewnieniu prowadzenia przez przedsiębiorstwa bezpiecznej gospodarki odpadami przemysłowymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, których powstawaniu nie można zapobiec poprzez zmiany technologiczne, czy też zmiany technik operacyjnych. W ramach działania "Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska" dofinansowywane mogą być również studia i ekspertyzy konieczne do opracowania dokumentacji projektowej.
Także samorządy po wejściu do Unii mają nowe obowiązki i nowe możliwości finansowania inwestycji w ochronę środowiska. Nowe obowiązki samorządów określają przepisy dotyczące dostępu do informacji i udziału społecznego, gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami. Ze względu na wielkość inwestycji wymaganych przez nowe przepisy, Polska wynegocjowała okresy przejściowe na część dyrektyw. W szczególności dotyczy to Prawa Wodnego - budowy kanalizacji i systemów oczyszczania ścieków oraz ochrony powietrza (okresy przejściowe wynoszą od 6 do nawet 13 lat). Wsparcie dla samorządów w sektorze ochrony środowiska i transportu zapewnia Fundusz Spójności. Umożliwia on realizację przedsięwzięć o znaczeniu ogólnokrajowym bądź regionalnym, o wartości ponad 10 mln Euro. Łącznie dla Polski na lata 2004 - 2006 z Funduszu Spójności na ochronę środowiska przewiduje się około 2,1 mld Euro.
Podstawowe wymogi przy ubieganiu się o środki z Funduszu Spójności: 1. Beneficjentem mogą być jednostki samorządu terytorialnego, tworzone
przez nie związki gmin lub inne podmioty publiczne (np. przedsiębiorstwa
komunalne); Przedsięwzięcie przewidziane do dofinansowania w ramach Funduszu Spójności musi być na etapie przed przetargiem. Projekt musi posiadać wstępne studium wykonalności lub studium w trakcie opracowywania. Na dofinansowanie z Funduszu Spójności mają szansę również projekty, które są kontynuacją przedsięwzięć współfinansowanych przez fundusz ISPA.
Udział środków Funduszu Spójności w finansowaniu projektów może wynieść od 80 do 85% kosztów kwalifikowanych. Dla inwestycji generujących znaczący zysk netto (wynik analizy finansowej) dofinansowanie z Funduszu Spójności może wynieść poniżej 80%. Wkład własny (minimum 15% kosztów) zapewnia beneficjent. Zarówno Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, jak i Fundusz Spójności mają na celu nie tylko ochronę środowiska. ERDF to szansa na zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Fundusz Spójności ma zaś pomóc biedniejszym krajom dorównać partnerom z Unii. Nowe wymagania w zakresie ochrony środowiska są w rzeczywistości szansą na inwestycje w rozwój infrastruktury, których nie wykonalibyśmy bez wsparcia finansowego UE.
Zob. także:
|
|||||||||||