ZATRZYMAĆ GMO - PÓKI NIE JEST ZA PÓŹNO
Greenpeace zaostrza protest przeciwko zezwoleniu na sprzedaż i uprawę w Polsce kukurydzy modyfikowanej genetycznie.
Ponad 30 aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace podjęło 11.2. rano pokojowy protest przeciwko importowi i uprawie w Polsce kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Ekolodzy, spięci łańcuchami, zablokowali główny wjazd i wejście do Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Kilku z nich wspięło się na balkon budynku rozwieszając transparent z napisem "STOP GMO - PÓKI NIE JEST ZA PÓŹNO".
Akcja ta jest kolejnym etapem kampanii Greenpeace, która ma na celu ochronę polskie-go rolnictwa i konsumentów przed zagrożeniami związanymi z GMO. Poprzedni protest w tej sprawie przeprowadzono w listopadzie 2004 r. Ekolodzy ustawili wtedy przed Minister-stwem Środowiska symboliczne pole kukurydzy modyfikowanej genetycznie i domagali się jak najszybszego wprowadzenia zakazu upraw 17 gatunków kukurydzy MON 810, dopusz-czonej na rynek unijny we wrześniu 2004 r.
Pomimo zezwolenia Komisji Europejskiej istnieje możliwość zakazania upraw przez poszczególne Kraje Członkowskie Unii, w oparciu o tzw. klauzulę bezpieczeństwa. Z tej możliwości skorzystało już wiele krajów europejskich. Zakaz wprowadziły Austria, Grecja, Niemcy, Francja i Luksemburg. W styczniu tego roku do tego grona dołączyły Węgry, a 1.2. Komisja ds. Środowiska Parlamentu Słowacji podjęła rezolucję wzywającą rząd tego kraju do wprowadzenia podobnego zakazu.
Jest już luty a zakazu ciągle nie ma. Mieliśmy nadzieję, że politycy podejdą do sprawy odpowiedzialnie. Rozmawialiśmy, tłumaczyliśmy, dostarczaliśmy dowody naukowe, wysła-liśmy ostatnio list w tej sprawie do Premiera oraz Ministrów Środowiska i Rolnictwa. Jeśli ten zakaz ma mieć sens, musi być wprowadzony natychmiast. Brak stosownych działań w tej kwestii oznaczać będzie lekceważenie ochrony środowiska oraz interesów polskich rol-ników, powiedział Maciej Muskat, koordynator kampanii Greenpeace w Polsce.
Greenpeace domaga się ustanowienia zakazu najpóźniej do końca lutego. Lada dzień może rozpocząć się sprzedaż ziarna, potem wysiew i na wycofanie się z upraw MON 810 będzie po prostu za późno. Istnieją dowody na to, że GMO raz uwolnione do środowiska, rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany. W efekcie doprowadza to do istnienia mon-okultur rolniczych i uzależnienia rolników od korporacji biotechnologicznych.
Sprzedaż ziaren MON 810 w Polsce zapowiedział już międzynarodowy koncern Pio-nieer Hi-Bred. Prawdopodobnie z podobnym zamiarem noszą się także inne firmy agro-chemiczne.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Maciej Muskat, koordynator kampanii, tel. 509 058 651
Jacek Winiarski
Press Officer - Greenpeace Central & Eastern Europe
tel./fax: 0-22 659 94 18
tel. 0-504 274 080
e-mail: jacek.winiarski@greenpeace.pl
www.greenpeace.org
www.greenpeace.pl
Warszawa, 11.2.2005
INFORMACJA PRASOWA GREENPEACE
DOT. WPROWADZENIA ZAKAZU IMPORTU I UPRAWY KUKURYDZY GENETYCZNIE MODYFIKOWANEJ MON810 NA TERYTORIUM POLSKI
Warszawa, 11.2.2005
Pan Premier Rządu Rzeczypospolitej Polski
Prof. Marek Belka
Sekretariat Prezesa Rady Ministrów
fax 0-22 621 88 27
Szanowny Panie Premierze,
Piszemy do Pana w związku z decyzją Komisji Europejskiej z 8.9.2004 w sprawie wprowadzenia 17 odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy - MON810 - do Wspólnotowego Katalogu nasion. Decyzja o umieszczeniu tych odmian w Katalogu Wspólnotowym pozwoli rolnikom w naszym kraju na kupowanie i uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy już wiosną tego roku. W związku z tym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia zanieczyszczenia środowiska, co zagrozi zarówno wolności wyboru konsumenta, jak i rolnika.
Kukurydza MON810, zawierająca toksynę przeciw owadom oznaczaną jako Bt, została dopuszczona na podstawie starej Dyrektywy GMO 90/220, która wymagała bardzo ograniczonej oceny oddziaływania na środowisko. Co więcej, Polska nie miała możliwości uczestniczenia w procesie autoryzacji i nie znany jest wpływ tej rośliny na nasze środowisko naturalne. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba danych naukowych świadczących o potencjalnych negatywnych skutkach wprowadzenia na pola MON810 (wytwarzanie odporności na Bt przez owady, wpływ na owady pożyteczne; wpływ na zrównoważone modele uprawy ziemi). Najnowsze informacje potwierdzają nasze obawy, że Komisja Europejska dopuściła się zaniedbania i nie istnieje żaden sensowny plan monitorowania skutków wprowadzenia MON810 do uprawy.
Wiele organizacji i osób prywatnych wysłało listy do Ministra Rolnictwa oraz Ministra Środowiska domagając się wprowadzenia zakazu importu i uprawy kukurydzy genetycznie modyfikowanej MON810 na terytorium Polski, co jest możliwe w oparciu o prawodawstwo europejskie (art. 23 Dyrektywy 2001/18). W zeszłym miesiącu decyzję o wprowadzeniu wspomnianego zakazu wydał rząd Węgier, natomiast 1.2.2005 Komisja ds. Środowiska Parlamentu Republiki Słowacji jednogłośnie podjęła rezolucję domagającą się od rządu tego kraju wprowadzenia podobnego zakazu.
24.11.2004 Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP ogłosiła stanowisko, w którym twierdzi:
W obecnej sytuacji zgoda na dopuszczenie do obrotu handlowego ziarna i nasion oraz zezwolenie na hodowlę roślin zmodyfikowanych genetycznie może przynieść negatywne skutki zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla kondycji zdrowotnej obywateli RP.
Pomimo istnienia realnego zagrożenia dla polskiego rolnictwa i przyrody związanego z zanieczyszczeniem przez GMO, Rząd RP jak dotąd nie wprowadził zakazu oraz nie zapewnił społeczeństwa, że zamierza to zrobić.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że ostatecznie decyzja o wprowadzeniu zakazu będzie musiała być zaakceptowana na posiedzeniu Rady Ministrów. W związku z tym apeluję do Pana, jako osoby piastującej najwyższe stanowisko w Rządzie RP, o pisemne bądź publiczne potwierdzenie, że Rząd RP wprowadzi zakaz uprawy MON810 w naszym kraju. Ponadto uważamy, że ze względów biologicznych i ekonomicznych wspomniany zakaz powinien zostać wprowadzony najpóźniej do końca lutego 2005 r.
W związku z tym jesteśmy zmuszeni prosić o maksymalnie szybką odpowiedź w tej sprawie.
Podobnie jak rządy i organizacje z wielu państw członkowskich Unii Europejskiej, jesteśmy przekonani, że istnieją słuszne i poważne powody, aby zabronić w Polsce uprawiania nie tylko kukurydzy MON810, ale również wszystkich innych genetycznie zmodyfikowanych roślin.
Z poważaniem,
organizacja
Do wiadomości:
- Minister Środowiska Jerzy Swatoń, fax 0-22 57 92 224
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak, fax 0-22 623 1256
JEDNOGŁOŚNIE PRZECIW GMO
|
"REGIONY WOLNE OD GMO, BIORÓŻNORODNOŚĆ I ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH" - spotkanie 180 profesjonalistów z około 40 krajów 22 - 23.1.2005 w Berlinie.
|
Celem spotkania było wypracowanie sposobów ochrony przed GMO, a szczególnie możliwości tworzenia stref wolnych od GMO.
ICPPC zyskało poparcie uczestników konferencji dla listu skierowanego do polskich ministrów rolnictwa i środowiska, w którym domagało się wprowadzenia zakazu importu i uprawy genetycznej kukurydzy MON810.
Decyzję taką 21 stycznia podjął rząd węgierski. Uczestnicy konferencji wyrazili w liście nadzieję, że Polska odegra aktywną rolę w tworzeniu Europy wolnej od GMO.
Konferencja była zorganizowana przez: Foundation on Future Farming (Niemcy), European Network on Genetic Engineering (Niemcy) i Assembly of European Regions (Francja).
Podczas konferencji zaprezentowaliśmy postępy kampanii "Stop dla GMO w Polsce", wskazując równocześnie na niezwykle duże zagrożenia jakie stwarza GMO dla bogactwa polskiej bioróżnorodności, tradycyjnych gospodarstw rodzinnych i jakości polskiej żywności. ICPPC prowadzi kampanię tworzenia stref wolnych od GMO od czerwca 2004 r. Rezolucję w tej sprawie podjęły województwa: podkarpackie, podlaskie, małopolskie; powiaty: bocheński i suski; gmina/miasto Kraków; gminy: Chmielnik, Łapanów, Łącko, Polanów (mapa - www.gmo.icppc.pl).
Podobnie jak inni uczestnicy konferencji wierzymy, że nie wolno zostawić przyszłości naszej żywności, środowiska i rolnictwa w rękach międzynarodowych korporacji i europejskich biurokratów. Decyzje w tych sprawach, wspierane przez narodowe rządy, muszą być podejmowane na lokalnym i regionalnym poziomie (Deklaracja berlińska).
Wśród uczestników konferencji byli przedstawiciele różnych organizacji, m.in.:
Minister Rolnictwa, Salzburg
władze regionu Karyntia
przedstawiciel Górnej Austrii w Parlamencie Europejskim
przedstawicielstwo Dolnej Austrii w UE
członkowie Parlamentu Europejskiego
Europejski Greenpeace
Europejski IFOAM
Zgromadzenie Regionów Europy, Strasbourg
Friends of the Earth Europe
Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów, Żywienia i Rolnictwa z Niemiec
Women in Europe for Common Future
Związek Administracji Prefekturalnych Grecji
Stowarzyszenie Aesia Regione Toscana
Stowarzyszenie English Nature
Więcej o kampanii GMO: www.gmo.icppc.pl, www.gmofree-europe.org
ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside - Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi, 34-146 Stryszów 156, tel./fax 0-33/8797114 biuro@icppc.pl, www.icppc.pl
W 2002 r. ICPPC zostało uhonorowane Nagrodą Goldmana - Noblem Ekologicznym i siedzibę ICPPC odwiedził brytyjski następca tronu Książę Karol.
Jadwiga Łopata i Sir Julian Rose
|