Strona główna |
Jak to się dzieje, że 70% kenijskiej młodzieży w wieku szkolnym w ogóle nie czyści zębów, a pomimo to ma mniejszą próchnicę niż ich koledzy z innych krajów, którzy regularnie używają szczoteczki?
Odpowiedzią na to pytanie jest Mswaki. Mswaki jest tzw. "pałeczką do żucia" i ona sama lub jej odpowiedniki były w użyciu od setek lat w różnych częściach globu.
W 1983 r., jak donosi "Global Perspectives", zespół nigeryjskich naukowców odkrył, iż niektóre gatunki krzewów i korzenie drzew posiadają chemiczne właściwości skutecznie utrudniające życie i rozmnażanie Streptococcus mutas - bakterii odpowiedzialnej za tworzenie się, w jamie ustnej tzw. białej płytki bakteryjnej, która z kolei demineralizuje szkliwo tworząc wyśmienite warunki do rozwoju próchnicy.
Około 300 gatunków roślin może być użytych do sporządzenia Mswaki. Żujący systematycznie Mswaki mają, biorąc pod uwagę wszelkie standardy WHO, zęby w znakomitym stanie.
Jak można się domyślić - producenci pasty do zębów szybko zwietrzyli interes i jest już do nabycia kilka rodzajów past zawierających wyciągi z drzew rosnących w Trzecim Świecie.
Piotr Kosibowicz