Strona główna 

ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

NIEWINNE OFIARY NAŁOGU

Tragedia noworodków, których matki narkotyzują się w czasie ciąży, polega na tym, że te bezbronne istoty narażone są na trwałe zmiany patologiczne organizmu. Obecnie już wiadomo, że kokaina jest pierwszą na liście najbardziej niebezpiecznych związków. Może ona spowodować atak serca u płodu, poronienia, przedwczesne porody oraz takie widoczne defekty, jak zniekształcenia twarzy, a nawet opóźnienie rozwoju umysłowego.

Na domiar złego noworodki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia muszą stawiać czoła zwiększonemu ryzyku nagłej śmierci, nienormalnej pobudliwości, anormalnym fluktuacjom nastroju między dwoma ekstremalnymi stanami: letargu i niekontrolowanego drżenia. Jeżeli dzieciom z wymienionymi problemami uda się przeżyć, to w wieku szkolnym przyjdzie im się zmagać z zaburzeniami mowy i zaburzeniami emocjonalnymi oraz z wynikającymi z nich trudnościami w nauce.

Dr Virchel E. Wood z Uniwersytetu Loma Linda w Kaliforni, jest chirurgiem ortopedycznym, który przeprowadził wiele operacji korygujących poporodowe deformacje dzieci narkomanek. Jest on przekonany, że wiele z tych deformacji, przypominających do złudzenia działanie Thalidomidu, związanych jest z użyciem narkotyków, szczególnie marihuany. Niebezpieczeństwa intoksykacji tym najbardziej rozpowszechnionym i najtańszym narkotykiem były głoszone od dawna, ale dopiero teraz poznano skutki wpływu marihuany na nienarodzone dzieci.

Eksperci ostrzegają nauczycieli o zbliżającej się fali dzieci nadpobudliwych, z upośledzoną zdolnością uczenia się, o fali, która nie ma szans na opadnięcie, nawet pomimo środków jakie się przedsiębierze.

opr. Piotr Kosibowicz




ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

Początek strony