Strona główna 

ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

EKSPORT ŚMIECI DO POLSKI

Problem, co zrobić z naszymi śmieciami, wciąż narasta w Holandii. O ile w przeszłości skandale dotyczyły głównie składowania odpadów chemicznych, to obecnie związane są także z odpadami komunalnymi.

Jedna z prowincji holenderskich Zuid Holland (PROAV) nie może znaleźć rozwiązania, które pozwoliło by na składowanie własnych odpadów na jej terenie.

Każda z prowincji ma swój program zagospodarowania odpadów, a "eksport" śmieci do innych prowincji jest regulowany przepisami administracyjnymi i jest bardzo kosztowny. Tańsze, jak to zamierzają uczynić przedsiębiorstwa z dużych miast Hagi i Leiden, jest przesłanie odpadów do Polski. Wiemy, że podjęto negocjacje z województwem koszalińskim. Negocjowana ilość odpadów jest rzędu 2 mln ton, "w akcie wdzięczności" PROAV ma wybudować szpital w koszalińskim. Do tej pory nie wiadomo czy rozmowy podejmowano z władzami lokalnymi, czy prywatnymi przedsiębiorstwami.

Gdy tylko do organizacji ekologicznych, w tym do Milieukontakt i Partii Zielonych z Holandii dotarły pogłoski o negocjacjach, rozpoczęliśmy przeciwdziałania. Ewentualny eksport śmieci zirytował nas z kilku powodów. Po pierwsze, nie jest jasne, czy składowanie lub spalanie śmieci jest najlepszą drogą. Inny, bardziej istotny fakt, to ten, że Holandia czy nawet prowincja Zuid Holland powinna być odpowiedzialna za własne brudy. I po trzecie, od lat czekamy na sensowny plan zagospodarowania odpadów, który winien przedstawiać rząd. Do tej pory podjęto tylko część działań zmierzających do ograniczenia "produkcji" śmieci.

Ewentualny eksport odpadów za granicę umacnia nas w przekonaniu, że działania muszą być podjęte jak najszybciej.

Holandia jest za mała dla swych śmieci!!!

PROAV stwierdził 6.6.91 iż z braku społecznego poparcia dla swoich planów zmuszony został do rezygnacji z podjętych działań. Jest to nasze zwycięstwo, ale bardzo małe. W tym samym oświadczeniu podano, że wycofano się tylko na jakiś czas. W związku z tym wysyłka śmieci do koszalińskiego może być aktualna w przyszłości.

Milieukontakt będzie uważnie śledzić wszelkie doniesienia dotyczące eksportu śmieci do Polski.

Ton van Eck
(projekt "Polska" Milieukontakt)
P.O.Box 18185
NL-1001 ZB Amsterdam
The Netherlands
tel: + 31 20 6392716
fax: + 31 20 6391379
E-mail: GreenNet: mkontakt
ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

Początek strony