Strona główna 

ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

WIGIERSKI PARK NARODOWY

Dostosowując działalność Wigierskiego Parku Narodowego do wymagań nowej rzeczywistości zamierzamy, oprócz tradycyjnych form dydaktycznych, zorganizować Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Jego bazę stanowić będzie, po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych, likwidowany ośrodek wypoczynkowy położony na południowym brzegu Wigier, koło wsi Bryzgiel. Przewidujemy organizowanie turnusów szkoleniowych, trwających od kilku do kilkunastu dni, dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży w ilości 25-30 osób (wraz z opiekunami). Możliwe będzie też prowadzenie specjalistycznych zajęć z nauczycielami.

Wigierski Park Narodowy zamierza również czynnie włączyć się do opracowania i realizacji programu nauczania w klasach o profilu ekologicznym w nowo powstającym III LO w Suwałkach.

W chwili obecnej przystępujemy do opracowywania założeń organizacyjnych i merytorycznych Ośrodka oraz programu klas ekologicznych. Uważamy, że podstawowe cele, treści i metody nauczania powinny być zgodne z "Międzynarodową strategią edukacji środowiskowej", a jednocześnie przystosowane do realiów naszego kraju i regionu.

Ponieważ jest to dla nas działalność nowatorska, chcąc wykorzystać dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie, uprzejmie prosimy o pomoc w opracowaniu merytorycznych założeń i programów działalności edukacyjnej, z uwzględnieniem różnych grup wiekowych, miejsca stałego zamieszkania (obszary klęsk ekologicznych) oraz dla dzieci niepełnosprawnych.

Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi i propozycje, wskazanie źródeł zdobycia materiałów, pomocy dydaktycznych oraz zainteresowanie lub wskazanie innych osób, organizacji i instytucji mogących włączyć się do realizacji programu edukacji środowiskowej w Wigierskim Parku Narodowym.

Z-ca Dyrektora
mgr inż. Andrzej Wróbel
Wigierski Park Narodowy
Krzywe 82
16-400 Suwałki
tel. 58-50, 62-322




ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

Początek strony