Strona główna 

ZB nr 10(28)/91, październik '91

ZIELONE BYGADY PREZENTUJĄ
ruchy, organizacje oraz indywidua ekologiczne w kraju i na świecie

DZIECI ZIEMI

"Dzieci Ziemi" są, ze swoimi dwustu działaczami, małą lecz jedną z najbardziej aktywnych grup ekologicznych w Republice Czeskiej. Została założona w trakcie spotkania 30 osób, 28.9.89 w Pradze. Działalność rozpoczęto akcją wymierzoną przeciwko produkcji freonu w Czecho-Słowacji i zanieczyszczaniu powietrza przez środki transportu. Po "aksamitnej rewolucji" zmieniły się warunki dla działania organizacji. Nie stała się ruchem podziemnym, do czego by najprawdopodobniej doszło za czasów minionego reżimu. Nie pozbyła się ona jednak problemów związanych z brakiem pieniędzy, miejsc na centra informacji ekologicznej, drukiem itd.

Jedną z pierwszych akcji "DZ" zorganizowały na placu Wacława - był to tydzień działalności ekologicznej (5- 12.3.90) pod hasłem "Zdrowe serce Europy" . Wzięły w nim także udział inne organizacje bliskie "DZ": "Dzieci Bohemi", "Matki Pragi", "Zielony Klub" i Stowarzyszenie Ekologiczne. Na zakończenie tygodnia zorganizowali oni koncert grup podziemnych, pod patronatem Olgi Havel, na który przybyło 1500 słuchaczy.

5.3. równocześnie w Pradze, Brnie, Chebie i w innych miejscach Czech i Moraw rozpoczęła się kampania przeciwko freonom. Można było zobaczyć afisze głoszące: "Dzisiaj freon jutro rak", "Jeżeli chcecie zniszczyć warstwę ozonową kupujcie tylko spraye na freonie".

Równolegle utworzyły się inne sekcje, poza Pragą i Brnem - można powiedzieć prowincjonalne. Wszystkie one zjednoczyły się podczas następnych działań przeciwko freonowi w "Dniu Ziemi".

22.4.90 i na początku czerwca, kiedy zbierano podpisy pod petycją przeciwko używaniu freonu, a za ratyfikacją Protokołu Montrealskiego przez Czecho-Słowację, reprezentanci "DZ" występowali w radiu, w telewizji, publikowali artykuły w gazetach. Obecnie "DZ" przygotowują przewodnik dotyczący problemu freonu i zniszczenia strefy ozonowej. Wysłali też ankiety do 16 największych producentów aerozoli w C-SRF. Mówią, że walka z freonem nie została jeszcze wygrana, ale zrobiono już krok we właściwym kierunku.

Samochody bez katalizatorów, miasta z niefunkcjonalnym systemem transportu, początek polityki rządu wspierającej transport samochodowy - to przyczyny akcji protestacyjnych przeciwko zanieczyszczaniu powietrza przez transport. "DZ" stały się jednymi z inicjatorów akcji "Dzień bez samochodu" w Pradze, którą zorganizowało "Zielone Koło" (wolny związek pozarządowy, którego członkiem są m.in. "DZ"). W akcji tej brały udział setki osób. Pierwszego dnia wiosny, 21.3., ruch w Pradze został zablokowany na 10 minut na znak protestu przeciw polityce dotyczącej ruchu drogowego w mieście i całej Czecho-Słowacji. Całej akcji towarzyszyły transparenty, broszury i ankieta wśród kierowców. Podobny dzień był zorganizowany 26.6.90 przez lokalną sekcję "DZ" w Chebie, gdzie międzynarodowa droga, masowo używana, przebiegała przez centrum miasta. Ten dzień w Chebie pomógł przerzucić ruch na peryferie miasta. W Brnie podczas "Dnia Ziemi" "DZ" rozprowadzały broszury, które w skrócie ukazywały krytyczny poziom zanieczyszczania powietrza przez transport w miastach, akurat w czasie gdy dzieci idą lub wracają ze szkoły.

Od momentu kiedy organizacja dowiedziała się o planowanej podwyżce cen transportu publicznego (pociągi o 100%, autobusy o 30%, od 1.9.90), "DZ" protestują razem z "Matkami Pragi" i Stowarzyszeniem Ekologicznym przeciwko temu posunięciu rządu. Zaapelowano do innych inicjatyw ekologicznych o połączenie się w proteście przeciw podwyżce cen - efektem był ich udział w happeningu i ogólnokrajowej manifestacji w centrum Brna 5.8.

Reprezentanci "DZ" uczestniczą aktywnie w spotkaniach ekologicznych grup pozarządowych (NGO) z całego świata (Aiplain - Lanshot, Berlin; SEED Popular Forum - Bergen; IUCN Conference - Giant Mountains; Congres Mondial du Volantariat - Paryż)

Poza dwoma głównymi kampaniami "DZ" angażowały się w wiele akcji ochrony lokalnych terenów. Przenosząc rośliny z bardzo zniszczonych okolic północnych Czech; pomagając chronić białozory, ptaki bardzo rzadkie; próbując rozwiązać wszystkie problemy otoczenia, które powierzali im mieszkańcy Czecho-Słowacji.

"DZ" są podzielone na lokalne oddziały, grupy robocze d/s wybranych problemów i kluby. Oddziały "DZ" znajdują się obecnie w Pradze, Brnie, Chebie, Decinie, Pilznie, Piseku i Sumperku. Cztery grupy robocze zajmują się:

  1. freonami i warstwą ozonową;
  2. wielkimi projektami, takimi jak zapory wodne, zagrażającymi środowisku;
  3. wzorcowymi modelami transportu;
  4. czystymi źródłami energii i jej wykorzystaniem.

Pierwszy z trzech klubów "DZ" - BORENA - zajmuje się ochroną krajobrazu północnych Czech; drugi - EKOKASTA - działa na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania plastikowych butelek i opakowań, a także ochrony rejonu Szumawy na pd.zach. Czech; trzeci koncentruje się na ochronie ptaków drapieżnych.

W tej chwili organizacja realizuje trzy duże projekty:

  1. Kampania antyfreonowa.
  2. Kampania antynuklearna. (Protesty w rocznicę awarii elektrowni Tree Mile Island przeciw energetyce atomowej i składowaniu odpadów radioaktywnych.)
  3. Centrum Informacji Ekologicznej wraz z biblioteką (Lublanska 18, Praha 2).

"DZ" wydają biuletyn organizacyjny i pismo "Akcja" - to ostatnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Ekologicznym, "Zielonym Klubem" i "Matkami Pragi".

DETI ZEME
P.O.Box. 70
CS 161-00 Praha 6
Czecho-Słowacja

opr. Beata Mamica i (pr)




ZB nr 10(28)/91, październik '91

Początek strony