Strona główna |
Jedną z pierwszych czynności, które podjął polski parlament po wyborach w 89r., była likwidacja Sejmowej Komisji Skarg i Wniosków. Następnie, w dniu 29.12.89 zlikwidowano konstytucyjny obowiązek ochrony środowiska przyrodniczego (art. 12.2 konstytucji).
Protesty w tej sprawie kierowane przez robotników szczecińskich m.in. w dniu 10.2.90 do Marszałka Senatu pozostały bez odpowiedzi. Demontaż, tak niedoskonałego, polskiego systemu ochrony środowiska prowadzono dalej.
Zniesiono ustawowe gwarancje odszkodowań dla obywateli, którzy ponieśli straty przy ratowaniu m.in. środowiska przyrodniczego.
Senacki projekt konstytucji, opublikowany w czerwcu 1991r. nie pozostawia wątpliwości. Likwidacja konstytucyjnych zasad ochrony środowiska była i jest działalnością świadomą.
Dla senackiego projektu zbędne są zasady zarówno w postaci:
Obydwa ujęcia są niezbędne!
Uchylając konstytucyjny obowiązek ochrony środowiska (art. 12.2 konstytucji) sztucznie stworzono dotkliwą lukę prawną, gdyż uchylona norma:
DZIAŁALNOŚĆ SENATU w sprawach ochrony środowiska jest sprzeczna z podstawowymi zasadami katolickiej nauki społecznej i GODZI W DOBRO SPOŁECZECZEŃSTWA.
Żądamy przywrócenia zarówno konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska, adresowanego do administracji rządowej, samorządowej i gospodarczej jak i zachowania uprawnienia do korzystania ze środowiska przyrodniczego.
Janina Drawicka
mgr inż. Janusz Kędzierski
Mirosław Kwiatkowski
Klub Kształtowania i Ochrony Środowiska,
Polska Partia Zielonych
Szczecin, 10.7.91