Strona główna 

ZB nr 11(29)/91, listopad '91

ASSA WCHODZI W ŚWIAT PRZYRODY

Jest taka szkoła, o której sami jej uczniowie wyrażają się, że jest to najbardziej odlotowe liceum w Polsce;

AUTORSKA SZKOŁA SAMOROZWOJU (ASSA) WE WROCŁAWIU.

Ocen, sprawdzania obecności, świadectw i klas w niej nie ma. Do niedawna nie było i budynku (zajęcia odbywały się w wynajętych lokalach, mieszkaniach, itd.). Są za to indeksy - można zaliczać w nich dowolne partie materiałów określonych przedmiotów, również w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Podchodzi po prostu taki uczeń do nauczyciela i powiada, że chciałby zaliczyć program z miesiąca, dwóch, czy dwudziestu - za dzień, dwa, dzieścia... umawiają się, pyta jeden drugiego i zalicza (albo nie). Taki system pozwala na głębokie zanurzenie się do wybranej studni wiedzy, bądź spojrzenie na wszystko całościowo...

Matura jest państwowa - z ocenami (jedynie tu występują stopnie), a dopuszczeni są do niej tylko ci, którzy zdadzą indeks z wymaganymi zaliczeniami. Ich więc jest to sprawa, kiedy do owego egzaminu dojrzałości "dojrzeją" - czy w rok, dwa, trzy, cztery, pięć... - zależy to tylko od samych uczniów.

ASSA ma za sobą rok doświadczeń i rozwija się dalej. Dwaj autorzy tejże "szkoły" (Daniel Manelski i Dariusz Łuczak) przyjęli, że w pierwszym roku wszyscy poznają swój świat wewnętrzny (czyli siebie). Natomiast w kolejnym (obecnym) "wchodzimy w świat przyrody".

Program tegorocznej sieci działalności zatytułowany został "Błękitne niebo". Inspiracją do tej nazwy była myśl twórcy leśnego skautingu:

"Nasze hasło brzmi - błękitne niebo, ponieważ pod błękitnym niebem, w świetle słońca spędzamy nasze życie i nasze myśli są błękitnego nieba, to znaczy radosne, a kiedy są chmury, wiemy, że błękitne niebo jest poza nimi i ukaże się znowu."

(Ernest Thompson Seton)

Zamierzamy zrealizować ów plan poprzez: zaciekawienie się światem przyrody, nauczenie się w niej być i nauczenie się być z nią.

Niezbędne do tego będą bazy w postaci domów, schronisk, campingów, budynków własnych i dzierżawionych... Obecnie szkoła dysponuje zespołem budowli w Ponikwie, gdzie zakwitnie traperskie i artystyczne życie.

Zwiększymy ilość wędrówek, rajdów, biwaków. Ruszą wycieczki piesze i rowerowe... ASSA nawiązuje ścisłą współpracę z niedawno powstałym Dolnośląskim Towarzystwem Cyklistów (DTC).

Każdy rok szkolny otwierają obozy adaptacyjne, które powodują nawiązywanie i odkrywanie relacji między ludźmi oraz światem przyrody, bowiem tam zaczyna się już pierwszy kontakt z naturą, głębsze rozumienie jej i przeżywanie.

Jesteśmy stale otwarci na nowe propozycje i pomysły. Zapraszamy zainteresowanych do współpracy.

Elżbieta Szymańska
nauczycielka z ASSA

Kontakt:

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr I
ASSA
Grabiszyńska 59
53-503 WrocławZB nr 11(29)/91, listopad '91

Początek strony