Strona główna 

ZB nr 11(29)/91, listopad '91

"ENCYKLOPEDIA ŻYCIA"

W tych dniach trafia właśnie do hurtowni i księgarni pierwszy rzut książki pod tym tytułem, którą zapowiadaliśmy już w ZB 27. Jej autorami są: Juliette de Gautier, szwajcarska dzienikarka współpracująca z organizacjami ochrony konsumenta i międzynarodową organizacją obrony środowiska "Greenpeace", oraz Eryk Mistewicz, dziennikarz "Reportera", współpracownik paryskiego Editions Terre Vivante, związany z działaniami radykalnego ruchu ekologicznego w Polsce.

Książka liczy ponad 300 stron, uzupełniona jest barwnymi ilustracjami. Stara się odpowiedzieć na pytanie: co może zrobić jeden człowiek aby nie truć, nie marnotrawić zasobów Ziemi, a nawet by swoim stylem bycia przyczynić się do poprawy stanu środowiska?

Całość została uporządkowana w dziesięciu rozdziałach: ŻYWNOŚĆ, ZDROWIE, KOSMETYKI, MIESZKANIE, ODPADY, TRANSPORT, ENERGIA, OGRÓD, WEEKEND I CZAS WOLNY, DZIAŁANIA W OBRONIE ŚRODOWISKA, a uzupełniona jest listą adresową, słowniczkiem oraz wykazem dziesięciu książek ekologicznych, które autorzy uznali za najlepsze.

Autorzy postawili sobie za cel zrealizowanie trudnych założeń. Pragnęli, aby książka była konkretna, nasycona danymi, faktami, informacjami użytecznymi dla czytelnika, pełna prostych porad i sprawdzonej wiedzy. Panowie domu dowiedzą się z niej np., które ze znajdujących się obecnie na rynku farb i lakierów są szkodliwe i czym je zastąpić, a które papierosy zawierają więcej substancji smolistych, co robić by samochód w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczał środowisko, a gdzie szukać pomocy, gdy pobliski zakład rzemieślniczy nocami hałasuje.

Panie domu dowiedzą się np. czym mogą zastąpić kosmetyki syntetyczne i jak rozpoznać czy zagraniczne powidła nie zawierają niebezpiecznych składników, jakie ryzyko grozi mieszkańcom domu, w którym działa kuchenka mikrofalowa i jak tego niebezpieczeństwa uniknąć.

Ludzie młodzi znajdą w książce m.in. argumenty aby przekonać rodziców, że wybrany przez nich wegetarianizm nie zagraża ich zdrowiu, adresy stowarzyszeń, klubów i organizacji, które mogą wesprzeć swym młodzieńczym zapałem, pełną informację przed zakupem roweru i namawianiem ojca do zainstalowania taniej, produkowanej w Polsce instalacji grzewczej wykorzystującej energię słoneczną (książka zamieszcza też krótkie informacje reklamowe).

"Encyklopedia życia" zawiera w dziale "Weekend i czas wolny" mapę ekologiczną Polski, a w krótkich rzeczowych i konkretnych informacjach autorzy piszą w tym tylko jednym rozdziale m.in. o ekoturyzmie, trampingu, esperanto, naturyźmie, joggingu, zielonej muzyce, fotografowaniu natury, ekofeminizmie, futrach, zoo, cyrku, corridzie, wyścigach konnych i psich, wędkarstwie, myślistwie, relaksacji.

O książkę Juliette de Gautier i Eryka Mistewicza pt. "ENCYKLOPEDIA ŻYCIA" wydaną przez AGENCJĘ REPORTER pytaj w swojej księgarni i najbliższej hurtowni. Detalicznej sprzedaży wysyłkowej niestety nie jesteśmy w stanie prowadzić.

AGENCJA "REPORTER"
Niemcewicza 17
00-973 WarszawaZB nr 11(29)/91, listopad '91

Początek strony