Strona główna 

ZB nr 11(29)/91, listopad '91

Korzenie wszystkich żywych istot
są związane razem.
Kiedy potężne drzewo upada
- z nieba spada gwiazda.
Zanim zetniesz mahoń
powinieneś poprosić o pozwolenie
"obrońców gwiazdy".

Chan K'in of Naha
Indianin Lacondon, MeksykKonkurs:

ZGADNIJ Z JAKIEJ TO KSIĄŻKI?

"I poszła brygada w las, by ścinać drzewa, drzewa, które szumiały sto lat, a może i więcej. Prowadzą nas matki jak na pierwszy bal, a melodie taneczne wyśpiewują ptaki. Rosa perli się drogocennymi brylantami, borówki ciemnieją szafirami, poziomki czerwienieją sznurami korali, a pragnienie koją maliny, ogromne, pachnące domem. Kładzie się las wiekowy, posłuszny małym dłoniom, pada z łoskotem, dotyka ziemi z jękiem, jak powalony olbrzym. Dopadamy do tego olbrzyma jak zgraja wojowników, by szybko odpiłować jego mocarne ramiona - gałęzie, by zedrzeć zbroję - korę, by ociosać, by stał się nagi i bezbronny, bo ociosany, obdarty ze wszystkiego jest zdatny do dalszej obróbki."

Czy wiesz z jakiej książki pochodzi powyższy cytat? Na rozwiązanie czekamy jeden miesiąc od ukazania się tego numeru. Zwycięzca otrzyma po jednym egzemplarzu "Ekopuka", "Wolę być" i "Programu Partii Zielonych RFN".

Zwyciężczynią konkursu z ZB 25-26 jest Kasia Sieracka z Pyrzyc. Cytat pochodził z książki "Ronja córka zbójnika" Astrid Lindgren. Natomiast niestety cytat opublikowany w ZB 27 okazał się nieznany naszym czytelnikom. A pochodził on z... horroru Grahama Mastertona "Manitou" (wyd. "Amber", Poznań '89, przeł. Piotr W. Cholewa).


ZB nr 11(29)/91, listopad '91

Początek strony