Strona główna 

ZB nr 12(30)/91, grudzień '91

POŻYTECZNE UMIEJĘTNOŚCI

Unikaj gwałtownych ruchów. Natknąłeś się na przeciwnika, który patrzy w Twoją stronę, pozostań nieruchomo. Kiedy odwróci głowę - szybko ukryj się...

DRUCHNO DRUŻYNOWA! DRUCHU DRUŻYNOWY!

Kolejna książeczka z materiałami, które oddajemy do Twoich rąk ma Ci pomóc w przygotowaniu zbiórek z zuchami zdobywającymi sprawność "Pancerni". Pomysł, by dzieci odtwarzały w zabawach przygody bohaterów powieści Janusza Przymanowskiego, wzorowały się na nich, wart jest kontynuowania. Dlatego też mimo, iż na podwórkach minęła moda na "pancernych", zdobywanie sprawności jest nadal atrakcyjne dla zuchów. Sprawność powinna być zdobywana nie tylko w drużynach chłopięcych, ale i w dziewczęcych. Oczywiście, dziewczęta mniej będą interesowały się grami wojennymi i musztrą, trzeba więc będzie im zaproponować kilka zabaw w sanitariuszki. Nie znaczy to, że dziewczętom można nadawać sprawność jeśli np. nie nauczą się robić hełmofonów...

Sprawność ma charakter niemal uniwersalny. Jej walory wychowawcze są wielorakie.

DRUCHNO DRUŻYNOWA! DRUCHU DRUŻYNOWY!

Życzymy Ci satysfakcji z pracy, a Twoim malcom ciekawych zbiórek.

Jeśli chcesz być niewidzialny, staraj się nie wysuwać zza tego, co może służyć ci za osłonę bardziej niż koniecznie potrzeba. W lesie kryj się za pniami drzew, w zaroślach, po drodze posuwaj się przydrożnym rowem.

Było ich czterech, jeżeli nie liczyć Szarika i czołgu T-34, zwanego "Rudy" na cześć Marusi - sanitariuszki, która miała włosy o barwie świeżo wyłuskanego kasztana. "Ogoniok" - nazywali ją nasi bohaterowie. A oto oni:

Janek - Janek Kos, urodzony w 1928 roku w Gdańsku. Po śmierci matki (zginęła w 1939 roku pod gruzami spalonego domu) postanowił poszukać zaginionego na wojnie ojca. Głodny i bosy trafił do Starego, to znaczy myśliwego Jefima Siemionycza. Tam został, bo dalej dalej nie było czego szukać. W 1943 roku dowiedział się z kawałka gazety, z którego Stary chciał skręcić papierosa o utworzeniu polskiego wojska. Pojechał odszukać I DWP i swego ojca. Znalazł jedno i drugie.

Grześ - Grigorij Saakaszwili (urodzony w 1922 roku), Gruzin, wyborny kierowca, który czołgiem wbijał gwóźdź w sosnę, nie drasnąwszy kory.

Gustlik - Gustaw Jeleń - Ślązak, siłą wcielony do Wermachtu. Bardzo silny, potrafił bez większego wysiłku skręcić w rękach gwóźdź w pierścień.

Olgierd Jarosz - potomek powstańca 1863 roku - lejtnant różnooki (jedno oko niebieskie, drugie czarne), dowódca czołgu, który umiał czytać przyszłość z chmur. W cywilu był meteorologiem...

Kiedy masz do przemierzenia przestrzeń pokrytą trawą musisz stać się niższy od niej. Wykorzystaj tu każdy krzaczek, kamień, zagłębienie w ziemi. Przed pokonaniem jakiegoś odcinka terenu przyjrzyj mu się dobrze, a dopiero wtedy ruszaj. Pamiętaj przy tym, że lepiej nadłożyć drogi, niż zostać wykrytym.

Nasi bohaterowie to żywi ludzie. Przyjaźń i koleżeństwo pozwala im przełamywać strach, małostkowość, a twarde wojenne życie uczy solidarności, to ich zespala, łączy. "Twoja wojna - moja wojna - nasza wojna" - powiada Grigorij. W tym mieści się sens patriotyzmu i internacjonalizmu. Wszyscy czterej mają własne marzenia... Będą je realizować później. Dziś ważna jest tylko walka.

Bądź zawsze podobny do tła, na którym się poruszasz. Staraj się nie pokazywać nigdy na tle nieba...

Gry i ćwiczenia:

"Wykonaj rozkaz": Żołnierze (zuchy) ustawiają się pododdziałami (szóstka mi) w kolumnach. Dowódca oddziału wydaje rozkaz: "Chusta! Grzebień! Beret!" Dowódcy pododdziałów przybiegają z żądanym przedmiotem do dowódcy oddziału (drużynowego). Jeżeli dowódca pododdziału nie posiada żądanego przedmiotu, zazwyczaj posiada go szeregowiec. Ten zaś trzymając się za rękę ze swoim dowódcą wykonuje rozkaz.

"Nie przejdzie": Zwiad doniósł, że w pobliżu miejscowości X wylądował na spadochronie nieprzyjacielski skoczek - dywersant i ukrył się w pobliskim zagajniku (parku). Spadochron ukrył w krzakach lub pod mchem. Zadanie dla szóstek brzmi: "Nie dopuścić do przedarcia się dywersanta przez zagajnik". Tworzymy linię posterunków i przeczesujemy las.

Zabawy tematyczne:

"Obóz wojskowy nad Oką": Zarządzamy zbiórkę i mówimy: "Tu są Sielce, tu urządzimy obóz wojskowy. Starszy sierżant Iksiński pokieruje całością prac. Czy są pytania? Nie ma! Możemy zaczynać."

"Zaślubiny z morzem": Wybieramy z zuchami trzech zasłużonych zucho-żołnierzy, którzy poniosą flagę do morza, by złożyć przysięgę. (...) Po przysiędze szczęśliwi żołnierze - zuchy wracają do miejsca postoju.

Wyglądaj zza krzaków, głazów, kęp trawy tylko z boku, przy samej ziemi. Nie pokazuj się również na skraju lasu. W słońcu wszystkie przedmioty są lepiej widoczne.

Czapka rogatywka: Czapka rogatywka jest uważana za narodowe nakrycie głowy Polaków.

Piosenki i pląsy: "Pancerni z podwórka", sł. W. Chotomska, muz. E. Sojka.

Pancernych w jednym czołgu była czwórka
a piąty był Szarik, duży pies
I nas jest także czterech na podwórku
i Szarik, śmieszny kundel także jest.
Gdy kogoś na podwóku gnębi troska
to wspólnie się rozważa całą rzecz,
a potem się wydaje krótki rozkaz
i troska na nasz rozkaz znika precz.
Podwórko nasze nie jest bardzo duże
i wkrótce przyjdzie pewnie taki czas
że stanie się za ciasne to podwórze
i w świat szeroki ruszy każdy z nas...

Pełzanie: Należy dobrze przywrzeć piersią do ziemi. Lekki rozkrok. Stopy rozwarte na zewnątrz. Ściśle przylegają do ziemi wewnętrznymi stronami. Głowa opuszczona jak najniżej. Posuwamy się dalej, wykonując kolejno podane czynności...

DRUCHNO DRUŻYNOWA! DRUCHU DRUŻYNOWY!

Wszystkie zdania artykułu zostały zaczerpnięte z książki: "Pancerni - materiały do zbiórek" autorstwa p. Beaty Kowalskiej i wydanej nakładem MAW w 1989r. Fragmenty wyróżnione pochodzą z rozdziału pt. "Pożyteczne umiejętności - nauka maskowania się".

Dobór fragm. i zmontowanie w całość:

Wojciech Rejdych

Ta interesująca książka jest jeszcze do kupienia w Księgarni Taniej Książki przy ul. Wiślnej w Krakowie w cenie 350 zł.

(aż)




ZB nr 12(30)/91, grudzień '91

Początek strony