Strona główna |
Uchwały i wnioski podjęte przez Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk podczas sesji poświęconej "ZAGOSPODAROWANIU I OCHRONIE DUŻYCH RZEK I ICH DOLIN W POLSCE" - Wrocław, 25-28.9.91.
Po zapoznaniu się z opracowaniami przedstawionymi przez specjalistów- przyrodników i przez hydrotechników oraz w rezultacie dyskusji stwierdzono, że:
Komitet Ochrony Przyrody udziela zatem pełnego poparcia:
Zdaniem Komitetu Ochrony Przyrody projekty zarówno kaskadyzacji Wisły (*), jak i gruntownej regulacji likwidującej wyspy w nurcie rzeki, nie zawierają przekonujących argumentów ekonomiczno-społecznych, które jednoznacznie przemawiałyby za koniecznością wydatkowania olbrzymich sum na podjęcie tych kontrowersyjnych i niekorzystnych (np. zmniejszających samooczyszczające funkcje rzeki) dla środowiska przyrodniczego prac hydrotechnicznych. Argument w postaci znacznego poprawienia żeglowności Wisły uznano za niedostatecznie umotywowany ekonomicznie, zwłaszcza w świetle zaniku żeglugi na od dawna uregulowanej Odrze (wobec niedostatku wody), rezygnacji z rychłego rozbudowywania lubelskiego zagłębia węglowego oraz przewidywanego zmniejszenia wydobycia węgla na Górnym Śląsku. Natomiast zachowanie środkowej Wisły w stanie zbliżonym do obecnego, przy ograniczeniu prac hydrotechnicznych jedynie do lokalnego uregulowania lub utrwalania brzegów, mogłoby stworzyć możliwość przekształcenia tego obszaru w najważniejszy w środkowej Polsce ciąg terenów rekreacyjnych (pod warunkiem uprzedniego oczyszczenia wód). W związku z tym Komitet Ochrony Przyrody domaga się ponownego rozpatrzenia celowości regulacji środkowej Wisły.
(pr)