Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

GEOMANCJA - EKOLOGIA STAROŻYTNA

To już niemal klasyczna opowieść o mistrzu Zen Seung Sahnie. Jakiś czas temu podczas jednej ze swych pierwszych wypraw do Europy, odwiedził praktykującą, nowo założoną grupę Zen, która osiedliła się we wsi hiszpańskiej. Główny budynek usytuowany był na dolnym stoku góry i otoczony łagodnie spływającymi strumieniami. Społeczność hodowała małe stado kóz, które przebywały w kamiennej stajni nad domem.

Mistrz wyglądał na zadowolonego. "To jest wspaniałe. Praktykujecie razem". Ale "ten dom... - dodał uprzejmie, ale stanowczo - ten dom nie jest w porządku. Powinien być przesunięty siedem stóp w lewo. A stajnia kóz mieści się właśnie w punkcie mocy, wobec czego zabierają one energię ludzkich istot. To tam - w miejscu stajni powinniście praktykować. A kozy sprzedać".

Byliśmy ubawieni tymi anegdotami, lecz mistrz Zen był poważny.

Jeśli przyjmiemy, że Zen opiera się na bezpośrednim doświadcezeniu tego co słyszymy, co widzimy, co wąchamy, co odczuwamy - to musimy zapytać co w tym właśnie momencie odczuł on? Mistrz Zen.

To co on wówczas odczuł było "równowagą energii" ("balance of energy").

Mistrz Zen Seung Sahn wywodzi się z bogatej tradycji buddyzmu koreańskiego. W tej kulturze adepci odbierają układy energii równie precyzyjnie jak na Zachodzie analizuje się wzorce jej funkcjonowania. Mnich azjatycki zauważa dom, w którym zakłócona jest równowaga; zaś nasz mechanik samochodowy słyszy nieznaczny szmer i natychmiast rozumie jego żródło. Obydwaj praktykują uważność. To, co nauczyliśmy się postrzegać wywiera wpływ na to co i jak postrzegamy.

Od wczesnych dni cywilizacji na wschodzie studiowano interrerlację naturalnych elementów. Geomancja - nauka o układach energii w specyficznych miejscach, posługuje się rozumieniem świata natury, aby znależć w nim właciwe miejsce człowieka. Jej celem jest harmonia, jej narzedziami są: uważność i współczucie; jest nie do osiągnięcia bez współpowiązania, faktycznej interrelacji. Człowiek wpływa na naturę, natura kształtuje człowieka; granice zamazują się i znikają.

Richard Streitfeld
Primary Point 1991/1
tłum. Halszka Podgórska




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony