ZB nr 2(32)/92, luty '92
SPRAWOZDANIE Z KURSU W LONDYNIE
W dniach 20-29.1.92 gościła w Wielkiej Brytanii siedmioosobowa grupa przedstawicieli polskich ruchów ekologicznych. Celem wizyty, zorganizowanej przez Brytyjsko-Wschodnioeuropejskie Centrum w Londynie było zapoznanie polskich gości z działalnością wybranych organizacji brytyjskich, zajmujcych się edukacją ekologiczną i umoliwienie nawiązania interesujących kontaktów. Wizyta była bardzo ciekawa lecz nieprawdopodobnie przeładowana. Przez cały czas bombardowano nas ogromną ilością informacji, lecz na nawiązanie personalnych kontaktów z przedstawianymi nam osobami nie było juź czasu.
Poniźej przedstawię w skrócie to co zdołałam zapamiętać. Mam nadzieję, źe pozostali uczestnicy spotkania uzupełnią resztę.
- The Great Britain/East Europe Centre 31 Knightsbridge, London SW1X 7NH, UK, tel. 01 245 9771, fax. 01 235 3526. Centrum organizuje konferencjsympozja, spotkania z udziałem ludzi o podobnych profesjach lub zainteresowaniach mieszkających w Europie Wschodniej i Wielkiej Brytanii. Zaprasza indywidualne osoby na dwutygodniowe wizyty w UK mające na celu nawiązanie profesjonalnych kontaktów, rozszerzenie umiejętności itp. w danej dziedzinie. Na źyczenie, aranźuje spotkania i kontakty dla osób przyjeźdźjących do Anglii w innych celach. Moźe sponsorować uczestnictwo w kursach i szkołach letnich oraz wizyty brytyjskich specjalistów w Polsce. Myślę, źe jest to miejsce do którego moźna zwrócić się o informację w sprawie wszelkich kontaktów polsko-angielskich.
- Ecological Studies Institute 49 Wellington Str., London WC2E 7BN, UK, tel. +44-71 836 0341, fax: 240 9205.
Instytucja, która była współorganizatorem naszej wizyty. Moźe być pomocna w nawiązywaniu kontaktów ekologicznych.
- Charities Aid Foundation Charity Know How, 114-118 Southampton Row, London WC1B 5AA, UK, tel. 071-831 7798, fax 071-831 0134.
Fundacja charytatywna. Prowadzi obecnie program pomocy finansowej i doradztwa dla organizacji społecznych, w tym kobiecych i młodzieźowych, z krajów Europy Wschodniej. Moźe finansować m.in. konferencje, kursy, warsztaty, wymianę wizyt itp.
- International Union for the Conservation of Nature (adresu nie mam - kontakt przez 1 lub 2).
Prowadzi 4 projekty w Polsce:
- znalezienie i ochrona 12 naturalnych obszarów przyrodniczych w Polsce,
- ochrona środowiska przy nowych inwestycjach itp.
- podnoszenie świadomości ekologicznej (m.in. róźne kursy, dostarczanie informacji itp.)
- rozwój i promowanie ekologicznych NGO w Polsce. W przyszłości chcą zająć się sprawą oczyszczania rzek i rolnictwa.
- World Wide Fund for Nature - UK, Panda House, Cattershell Lane, Godalming, Surrey, UK, tel. 0483 426444.
Ogromna światowa organizacja, której nie trzeba chyba przedstawiać. W Polsce obecnie zaangaźowani są w dwa projekty:
- utworzenie parku narodowego na terenie rozlewisk Biebrzy,
- "Zielone Płuca Polski" - projekt dotyczący ochrony terenów północnowschodnich. Na razie są na etapie szukania danych. Moźna się zwrócić do nich o wszelkie informacje - posiadają duźe ilości ciekawych wydawnictw. Mają teź (do podzielenia się) doświadczenie w sprawach organizacyjnych i szeroko pojętej edukacji ekologicznej.
- Living Earth, The Old Laundry, Moxon Street, London W1, UK, tel. 071 499 0856.
Zajmują się produkcją i dystrybucją wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących środowiska naturalnego. Są to głównie róźnorodne wydawnictwa słuźące do nauki szkolnej, poradniki, plakaty, programy komputerowe itp. Mają juź wydany cały pakiet dotyczący lasów tropikalnych.
- Field Studies Council, Flatford Mill Field Centre, Essex, UK, tel. 0206 298283. lub centrala: Central Services Preston Montford, Montford Bridge Shrewsbury SY4 1HW, UK, tel.0743-850674.
FSC jest organizacją zajmującą się, mówiąc ogólnie, edukacją ekologiczną w terenie. Posiada ona liczne ośrodki w całej Wielkiej Brytanii w których młodzieź szkolna a takźe dorośli mogą podnosić swoją wiedzę i wraźliwość ekologiczną poprzez bezpośrednie doświadczanie i badanie przyrody. Flatford Mill jest jednym z nich. Usytuowany w dawnym, zabytkowym młynie stanowi znakomitą i doskonale wyposaźoną bazę dla róźnorodnych działań praktycznych i teoretycznych dotyczących ochrony środowiska. FSC organizuje równieź ekologiczne kurso-wycieczki do róźnych zakątków świata przeznaczone dla szerokiej publiczności. Pracownicy FSC jeźdźą za granicę aby dzielić się swymi doświadczeniami. (W tym roku dwie osoby jadą do Polski aby pomagać w pracy szkół średnich).
Myślę, źe od tej organizacji można nauczyć się ciekawych pomysłów na "bezbolesne" i przyjemne wdraźanie w serca i umysły wiedzy o Naturze i sposobach jej ochrony. Mają teź znakomite wydawnictwa i duźe doświadczenie organizacyjne. W starym młynie spędziliśmy dwa fascynujące i przyjemne dni.
- Royal Society for the Protection of Birds, The Lodge, Sandy, Bedfordshire SG19 2DL, UK, tel. 0767-680551, fax.1767-692365.
Stara (ponad stuletnia), duźa i świetnie działająca organizacja. Moźna nauczyć się od nich dwóch rzeczy. Po pierwsze znakomitej organizacji, zwłaszcza w zakresie zbierania funduszy, rekrutacji członków, reklamy. Po drugie moźna zobaczyć jak to się robi aby z przygodnego przechodnia, który zatrzymał się aby pogapić się na kolorowego ptaszka, zrobić zaangaźowanego ekologa. Co szczególnie podobało mi się w RSPB to zaangaźowanie w nią ludzi starszych. Byli oni tam jak najbardziej na miejscu, czuli się i rzeczywiście byli, bardzo potrzebni. Od tej organizacji moźna by pozyskać świetne merytoryczne opracowania dotyczące ptaków, materiały pokazujące jak powinna wyglądać reklama i materiały instruktaźowe dotyczące np. zbierania funduszy czy rekrutacji członków.
- Friends of the Earth, 26-28 Underwood Street, London N1, UK, tel.071-4901555.
Tej organizacji, sądzę, nie trzeba przedstawiać. Prócz standardowych materiałów informacyjnych pokazali nam pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych i średnich. Ciekawe, moźna z nich coś zaadaptować.
- TV Trust for the Environment, 48 Charlotte Street, London W1, UK, tel. 071-6374602.
Zajmują się produkcją i rozpowszechnianiem filmów na tematy ekologiczne. Mają zamiar działać w Polsce, czekją na wyklarowanie się sprawy praw autorskich w naszym kraju.
- International Centre for Conservation Education, Greenfield House, Guiting Power, Cheltenham, Glos, UK, tel. 0451-850777.
Chyba najciekawsza organizacja jaką nam pokazano. Nie mają członków, nie mają w związku z tym postaw konkurencyjnych, wykonują świetną robotę małymi kosztami. Zajmują się prowadzeniem (u siebie i zagranicą) kursów i szkoleń o ciekawym, nietypowym programie, doradztwem, produkcją wydawnictw ekologicznych i wszelkich materiałów audiowizualnych prowadzą bibliotekę fotograficzną. Wykonują usługi techniczne potrzebne do produkcji róźnorodnych materiałów z zakresu edukacji ekologicznej. Działają teź na zamówienie i zaproszenie organizacji i grup zagranicznych. Zajmują się problemami lokalnymi i globalnymi. I to wszystko robi grupa jedenastu młodych zapaleców. Ich usługi są odpłatne (bardzo tanie jak na tamtejsze warunki), lecz sądzę, źe w pewnych przypadkach moźna by uzyskać zniźki lub dofinansowanie.
Basia Kaszkur
W pierwszej zimowej turze programu środowiskowego Great Britain/East Europe w dniach 20-29.1.92 wzięli udział, zakwalifikowani przez Anglików: Wojciech Blecharczyk - LOP Sanok; Monika Doroszkiewicz - Wolę Być Warszawa; dr Anna Kalinowska - Serwis Ochrony Środowiska, Uniwersytet Warszawski, Warszawa; Barbara Kaszkur - PKE, Fundacja o Czyste Niebo nad Krakowem, Kraków (w miejsce dra Bolesława Roka - Fundacja Ekologicznej Alternatywy, Warszawa); Sabina Nowak - Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Bielsko-Biała; Marta Sidorowicz - PRWI, Stacja Edukacji Ekologicznej Nerwik, Olsztyn; Janusz Tyrlik - SEE PRWI Wapienica, Gliwice.
Głównym tematem roboczym wizyty była edukacja ekologiczna i pod tym kierunkiem dokonywana była selekcja. Przypominamy, że główny organizator tej wymiany, Robert Atkinson z The Ecological Studies Institute z Londynu, gościł w Turawie na spotkaniu ruchów i organizacji ekologicznych (29.11-1.12.91) i bezpośrednio wyjaśniał cele tego projektu. Prawdopodobnie w maju następna tura 8 osobowa bdzie zaproszona celem nawiązania bezpośrednich kontaktów z organizacjami angielskimi. Mamy nadzieję, że w następnym numerze ZB będziemy mogli za-\A mieścić informacje-wrażenia-komentarze od innych uczestników styczniowego wyjazdu.
Przemyslaw Czajkowski
ZB nr 2(32)/92, luty '92
Początek strony