Strona główna |
Ziarno lnu jest znanym od tysięcy lat surowcem zielarskim o wysokich walorach odżywczych, dietetycznych i leczniczych. Jest ono bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka o wysokiej wartości biologicznej. Zawartość białka w siemieniu lnianym wynosi 20-30%. Badania strawności białek lnu pod działaniem soków trawiennych wykazały, że białka te trawione są pod działaniem pepsyny w 95,5%. Wskaźniki te należą do jednych z najwyższych (np. białko mleka pepsyna trawi w 82,5%).
Na podstawie składu aminokwasowego białek lnu określa się je jako wyjątkowo wartościowe biologicznie, wysoka zawartość leucyny, lizyny i fenyloalaniny reguluje czynności hormonalne. Nationina i cystyna działa korzystnie na czynności wątroby i odtruwanie organizmu. Wysoka zawartość tryptofanu w białku lnu (ok. 1,8%) jest rzadko spotykana w roślinnych źródłach biaka. Oddziaływuje on korzystnie na wzrok i zapobiegają powstawaniu chorób skórnych. Izoleucyna i treonina wpływają na przemiany i przyswajanie pozostałych aminokwasów. Walina wpływa korzystnie na system nerwowy. Brak któregokolwiek z wymienionych aminokwasów lub zbyt małe ich ilości w pożywieniu powoduje ciężkie zakłócenia w organizmie. Zaleca się kombinacje preparatów z ziarna lnu i ziarna lnu z mlekiem lub produktami mlecznymi, ponieważ kombinacja ta zawiera wszystkie ważne życiowo aminokwasy w idealnej proporcji.
Należy podkreślić, że właściwości lecznicze wykazują wszystkie komponenty chemiczne zawarte w ziarnie lnu. Siemię lniane zawiera około 40% aktywnych biologicznie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Liczne testy fizjologiczne wykazały, że kwas linoleinowy odgrywa ważną rolę w zapobieganiu grożnym i coraz bardziej powszechnym chorobom miażdżycowym (miażdżycowe stwardnienie tętnic i miażdżycowy zator tętnicy mózgowej).
Zawartość składników mineralnych w ziarnie lnu wynosi 3-8%. Składniki mineralne ziarna lnu zawierają cenne pierwiastki śladowe: Cu, Zn, Fe i Cr. Około 10% fosforu znajduje się w nasionach w formie fosfatydów, szczególnie lecytyny. Zawartość lecytyny wynosi ok. 0,6-0,9%.
Analiza ziarna lnu odmian spożywczych wykazała zawartość: K- 0,59%, Mg - 0,35%, Ca - 0,26%, PO4 - 1,34%.
Charakterystyczna jest wysoka zawartość witamin z grupy B. Zawartość tiaminy (B ) w niektórych odmianach lnów oleistych wynosi do 16 mg/kg. W ziarnie lnu występuje również witamina B12, którą oznaczono w ilości około 10 mg/kg, a także witamina B , A2 i E.
Cennym składnikiem dietetycznym nasion lnianych są substancje śluzowe. Zawartość śluzu w nasieniu lnu wynosi od 3 do 9%. Produktami hydrolizy śluzu lnianego są cukry proste: galaktoza, arabinoza, ksyloza, ramnoza, fukoza i kwas galakturonowy.
Lecznicze działanie lnianych substancji śluzowych charakteryzyje się jako osłaniające, powlekające i odmiękczające. Stąd szerokie zastosowanie w dietetyce, leczeniu i zapobieganiu chorobom przewodu pokarmowego, gardła i oskrzeli oraz korzystny wpływ na przemianę materii.
Systematyczne spożywanie siemienia lnianego zapobiega chorobom skóry oraz korzystnie wpływa na porost i połysk włosów.
Ziarno lnu z powodzeniem jest stosowane jako dodatek do chleba, produkcji trwałych wyrobów piekarniczych, cukierniczych, produktów mięsnych oraz wielu produktów z grupu tzw. "zdrowej żywności".
Surowiec ten posiada niezbędne atesty Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Instytut Krajowych Wlokien Naturalnych
WP 71b
60-630 Poznań