Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

JEST TAKI PRZEPIS

16.10.91 Sejm uchwalił nową ustawę o ochronie przyrody. Ustawa weszła w życie z dniem 12.12.91 - w momencie opublikowania w Dzienniku Ustaw nr 114. Ustawa zawera wiele istotnych z punktu widzenia ekologii przepisów, do których zapewne będziemy jeszcze wracać. Teraz chciałbym zwrócić uwagę na jeden:

ART.34. Rady gmin mogą wprowadzać formy ochrony przyrody, o których jest mowa w art.13.ust1 pkt 4-6 , jeżeli tych form nie wprowadziły organy ochrony przyrody, o których mowa w art.6.

Art. 13 wyjaśnia, że formy ochrony przyrody, które może wprowadzić rada gminy, to obszary chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt oraz ochrona indywidualna w drodze uznania za pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne i zespoły przyrodniczokrajobrazowe. (Pozostałe formy ochrony przyrody - tworzone odpowiednio przez Radę Ministrów, ministra ochrony środowiska i wojewodę - to parki narodowe, rezerwaty i parki krajobrazowe.)

Cytowany przepis oznacza w praktyce, że jeżeli administracja państwowa (wg art. 6. minister ochrony środowiska lub wojewoda) wstrzymują się od wprowadzenia ochrony przyrody na danym obszarze, to mogą to uczynić władze gminy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby organizacje ekologiczne występowały do władz lokalnych z inicjatywą objęcia ochroną obszarów (obiektów) cennych przyrodniczo lub kulturowo. Być może tą drogą uda się w końcu zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem m.in. dolinę Wapiennicy (gmina Bielsko-Biała), o co usilnie zabiegają ekolodzy przy poparciu władz lokalnych, a co skutecznie było dotychczas blokowane przez ministerialnych urzędników.

(pr)

Ps. Do opublikowania powyższego tekstu sprowokował mnie pewien poseł na Sejm poprzedniej kadencji, członek komisji ochrony środowiska, który nie tylko nie znał powyższego przepisu, ale w ogóle nie wiedział o uchwaleniu nowej ustawy o ochronie przyrody.




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony