Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

8 PRZYKAZAŃ WPROWADZENIA RECYKLIZACJI

Recyklizacja odpadów komunalnych stanowi niewątpliwie przedsięwzięcie ekologicznie pozytywne. Ponadto, co nie zdarza się często, odzyskiwanie surowców wtórnych jest zajęciem dochodowym. Fakt ten sprawia, że wielu z nas, zielonych, mogłoby poważniej pomyśleć nad możliwością stworzenia systemu sortowania odpadów we własnym mieście. System taki, jeśli ma przynieść efekty, musi poprzedzać analiza możliwości jego wprowadzenia.

  1. ANALIZA
  2. Na wstępie należy dokonać analizy strumienia śmieci (co i w jakich ilościach jest wyrzucane, które z materiałów nadają się do recyklizacji?)

  3. REDUKCJA ILOŚĆI ODPADÓW
  4. Na podstawie tej analizy oceniamy, które ze składników śmieci należy zredukować "u źródła" - ze względu na ich znaczny udział w strumieniu odpadów, bądź z uwagi na brak możliwości ich efektywnej recyklizacji (np. tworzywa sztuczne). Akcje uświadamiające konsumentów i producentów, wspomaganie producentów wyrobów przyjaznych środowisku są pomocne w propagowaniu zmniejszania ilości oraz szkodliwości odpadów (np. reklamowanie towarów o prostszych opakowaniach lub używania papieru z makulatury).

  5. SEGREGACJA
  6. Kolejny krok to ustalenie, które surowce będą oddzielane od odpadów (można zacząć od jednego, dwóch - np. papieru i szkła, a w miarę rozwoju rozszerzać zakres segregacji na inne - aluminium, tworzywa sztuczne, baterie, odpady organiczne itp.)

  7. MIEJSCE I SKALA
  8. Niezwykle ważnym krokiem jest ustalenie, gdzie rozpoczniemy wprowadzanie systemu recyklizacji (sugeruję, aby na początek wybrać obszary "łatwiejsze", a są nimi, moim zdaniem, osiedla, na których stopień świadomości osiąga wyższy poziom - np. miasteczka studenckie (?!)).

  9. SPOSÓB SEGREGOWANIA
  10. Należy odpowiedzieć na pytanie: jakie zastosować pojemniki, aby mieszkańcowi danego bloku czy domu było maksymalnie wygodnie wrzucać do nich wysegregowane śmieci (duże kontenery w miejscu, gdzie stoją te, na nierozdzielone odpady, mniejsze na klatkach schodowych, czy wreszcie odbieranie w określone dni własnym transportem z chodnika).

  11. RYNEK SUROWCÓW WTÓRNYCH
  12. Etap ten polega na zbadaniu moliwości wykorzystania surowców wtórnych przez przemysł (poszukiwanie odbiorców wysegregowanych materiałów, przekonywanie producentów do wykorzystywania surowców wtórnych we własnej produkcji).

  13. ZEBRANIE I TRANSPORT
  14. Określenie, w jaki sposób optymalnie zebrać ze wszystkich punktów wysegregowane surowce wtórne (wkrótce będę miał wiadomości nt rowerów ciężarowych, które podobno z powodzeniem wykorzystuje się w Danii i Holandii).

  15. SZCZĘŚLIWE WPROWADZENIE SYSTEMU I OCZEKIWANIE NA WIELKI SZMAL (na wielkiego Mercedesa).

Darek Szwed




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony