Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

ZACHÓD PRZYCHODZI NA WSCHÓD

W dniach 16-18.1.92 odbyła się w Sofii konferencja zorganizowana przez Ekogłasnost i FOE International pod tytułem: "West Goes East: Opportunities or Pollution Transfer?" Znaleźli się na niej ekolodzy, naukowcy, politycy i urzędnicy ze wschodniej i zachodniej Europy oraz Ameryki debatujcy nad szansami i zagrożeniami zachodnich inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Z Polski obecni byli: Andrzej Kassenberg (PKE, Instytut na rzecz Ekorozwoju), Wojciech Stodulski (Instytut na rzecz Ekorozwoju), Kazimierz Górka (Akademia Ekonomiczna, Kraków), Grzegorz Peszko (AE Kraków, FZ Kraków), Piotr Poborski (PKE-Górny Śląsk), Tomasz Zawiła-Niedźwiedzki (konsultant NASA) i Stanisław Górka (Federacja Anarchistyczna, członek RN BORE).

Pierwszego dnia miała miejsce m.in. prezentacja raportów z sytuacji w krajach (Grzesiu Peszko przedstawił raport z Polski, napisany wspólnie z W. Stodulskim). Po przerwie wystąpił m.in. Duncan Fisher (Ecological Studies Institute, Londyn) proponując ścisła współpracę z przemysłem i kapitałem (duże kontrowersje), zaś debatę plenarną poprowadził A. Kassenberg.

Drugiego dnia (17.1.) przed obiadem wystąpili Marc Campanale (Jupiter Tarbut Merlin, Londyn), mówiący o moliwościach ekologicznych inwestycji, propozycjach przemysłu i warunkach, które muszą być spełnine; Edward Bennett (European Commision) przedstawił zdanie EC na temat ekologicznie bezpiecznych inwestycji Zachodu na Wschodzie, możliwości EC w promocji czystych technologii i zapobieganiu transferu zanieczyszczeń oraz o dogadywaniu się z przemysłem; Andrew Lees (FOE, England) wystąpił przeciwko dogadywaniu się z przemysłem. Uważał, że zadaniem NGO'sów jest protestowanie, a nie porozumiewanie się. Rozwinęła się dość ostra dyskusja.

Po obiedzie rozpoczęły się prace w 4 grupach roboczych:

  1. Ocena wpływu inwestycji na środowisko (poprowadzili Alexander Juras (Institute for European Environmental Policy, Germany) i Andrzej Kassenberg, który zajmuje się tym tematem w Polsce)
  2. Dostęp do ekologicznych informacji (Fred Millar, FOE USA)
  3. Ekologiczne regulacje we Wspólnocie Europejskiej oraz przeniesienie ich na Europę Wschodnią (Christian Hey, Institute for Regional Studies in Europe, Germany)
  4. Ekologiczne wykorzystanie zdjęć satelitarnych NASA.

Po obiedzie odbyły się dwa razy po trzy grupy robocze.

  1. Theo Wams - kampanie nastawione na produkt.
  2. Fred Millar - o problemach z przemysłem chemicznym.
  3. Andreas Bernsdorf (Greenpeace Germany) - o zapobieganiu eksportowi śmieci.
  4. Mara Silina (FOE East, Greenway) - akcje przeciwko inwazji zachodnich opakowań.
  5. John Hontelez - kwestia sieci współpracy informacyjnej przeciw transferowi zanieczyszczeń.
  6. Jack Doyle - na przykładzie FOE USA kampanie ekologiczne.

Na finałowej sesji przyjęto komunikat końcowy.

Program konferencji, lista uczestników i komunikat końcowy - dostępne w BORE (Szara 14/34, 00-420 Warszawa, tel. 0-22/296433).

Stanislaw Gorka




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony