Strona główna 

ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92


"ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŻYCIE, ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZIEMIĘ" II ŚWIATOWA KONFERENCJA OFIAR SKAŻENIA RADIOAKTYWNEGO


Konferencja ma się odbyć w tym roku w Berlinie. Informacje: Society fo a Nuclear Free Future Hochstadter Strasse 3 1000 Berlin 65 Germany

Australia
Aż do 1957r. Wielka Brytania przeprowadziła 12 atmosferycznych testów nuklearnych na Marte Bello Island Australia. Po 1957r. testy przeprowadzano nie powiadamiając już o tym mieszkańców ani rządu Australii. Tysiące żołnierzy stacjonujących na tych terenach wykorzystywano jako "króliki doświadczalne". Prawnych mieszkańców Australii, Aborygenów, przesiedlono na inne tereny, pomijając jednakże większe osady - rezultaty, jakie wykazały przeprowadzone badania, do niedawna trzymane były w ukryciu.

Australia to jeden z największych producentów uranu na świecie. Rząd australijski i korporacje handlowe zabierają ziemię Aborygenom, niszcząc ich święte miejsca, zanieczyszczając ich rzeki i rezerwaty po to tylko, aby zdobyć nowe kopalnie i podtrzymać famę o wspaniałym australijskim bogactwie uranu.

Indie
Od kopalni uranu do budowy bomby atomowej Indie zakończyły cały nuklearny cykl. Elektrownia atomowa w Tarapur jest uważana za najbardziej niebezpieczną dla zdrowia ludzi i otoczenia na świecie. Do prostych prac porządkowych zatrudnia się tam ludzi niewyspecjalizowanych, niewykształconych w większości analfabetów, którzy nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw.

W pobliżu innej elektrowni atomowej w Rawatbahata, rak płuc i defekty pourodzeniowe są niezmiernie częste. Jednak na przekór tym faktom planuje się do r. 2000. następnych dwanaście nowych elektrowni jądrowych, z których większość przypada na tereny zamieszkałe przez mniejszości etniczne.

Japonia
Bomby atomowe spuszczone na Hiroszimę i Nagasaki zmiotły z powierzchni ziemi oba miasta zabijając przy tym około 300 tys. ludzi, wśród nich 70 tys. koreańskich robotników. Genetyczne konsekwencje powybuchowe ujawniają się do trzeciego pokolenia. Ciągle jeszcze żyje 370 tys. tzw. "hibahusha" (tj. ludzi dotkniętych promieniowaniem) i co roku przybywa ich więcej. Jednakże wbrew temu doświadczeniu, a także będąc pod ciągłym zagrożeniem trzęsień ziemi, Japonia wybudowała 34 elektrownie atomowe, planuje 40 nowych.

Polinezja
Francja przeprowadzała testy nuklearne w swojej zamorskiej kolonii od r. 1966. Po 41 atmosferycznych i 130 podziemnych testach teren Iwany Morurao grozi rozpadniciem się. Przez skalne szpary radioaktywne cząstki dostają się do oceanu, więc jedzenie ryb z tej części wód grozi radioaktywną chorobą, zwaną ciguatera. Francja do tej pory nie opublikowała statystyk zdrowotnych w Polinezji, a chorych na raka Polinezyjczyków przewieziono do Paryża.

Hanford - USA
W okolicach Hanfordu 16 dużych "udogodnień" nuklearnych zanieczyściło środowisko i spowodowało, że śmiertelność wśród niemowląt oraz liczba zachorowań na raka przeszła dużo ponad średnią światową.

Inne elektrownie atomowe: Funald, Ohio, około 200 ton pyłu z kopalń uranu zostało przemieszczonych na pobliskie tereny.

Sawannah River, kopalnia plutonu, miało tam miejsce około 300 wypadków, będących śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi i środowiska.

Brazylia
W Gaanie (prowincja Goias) siedmiu ludzi zostało zabitych, a około 249 rannych w wypadku w tamtejszej stacji radioaktywnej.

W Angra do Reis elektrownia atomowa-laboratorium z około 45 źródłami radioaktywnymi zostało wepchniętych do morza przez obsuwający się ląd. Choć było wiadomo, że Brazylia potajemnie buduje bombę atomową i przekazuje technologię nuklearną Irakowi, Niemcy podtrzymywały współpracę z tym krajem w zakresie pewnych "udogodnień" atomowych.

Meksyk
W Laguna Verde, w tamtejszej elektrowni atomowej miało miejsce około 1000 wysoce niebezpiecznych wypadków. 39 razy w przeciągu 2 lat musiano zamykać z tego powodu elektrownię, ale wypadki zrobiły swoje. Powietrze było wysoko radioaktywne, wiele radioaktywnej wody zostało wpuszczone do Morza Karaibskiego.

Elektrownia nadal istnieje, działając w odległości 8 km od aktywnego wulkanu, a żadne kroki w celu jej zlikwidowania nie zostały podjęte.

tłum. Dominique Montean


ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92

Początek strony