Strona główna 

ZB nr 6(36)/92, Czerwiec '92
Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział Akademicki w Krakowie - Regionalna Pracownia Krajoznawcza.

OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Placówka programowa PTTK pod opieką Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, 31 - 026 Kraków, ul. Radziwiłłowska 21/4, tel. (012)216460.

INFORMACJE PODSTAWOWE:

OEE powstał w oparciu o formułę Regionalnej Pracowni Krajoznawczej przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie, działającej na rzecz środowiska krajoznawczo- turystycznego od 1974r. RPK była jedną z ok. trzydziestu tego typu placówek programowych PTTK działających na terenie kraju i popularyzujących wiedzę krajoznawczą i właściwy stosunek do turystyki.

Dzięki faktowi istnienia przy Oddziale od ponad 20 lat Studenckiej Grupy Rejonowej Straży Ochrony Przyrody, krakowska RPK od początku zwracała sporo uwagi na zagadnienia przyrodnicze, a w szczególności dotyczące obszarów chronionych prawem, będących terenem działania SGR SOP. Zaowocowało to ok. 20 publikacjami książkowymi poświęconymi tej tematyce, wydanymi przez Oddział Akademicki oraz licznymi publikacjami członków Grupy w fachowych i popularnych czasopismach.

Od 1987r. zaangażowanie się RPK w problematykę przyrodniczą rosło coraz bardziej i sukcesywnie było wzbogacone o inne elementy problematyki ekologicznej. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, ponieważ w Krakowie brak było łatwo dostępnej biblioteki i czytelni posiadającej zbiory o tej tematyce.

Od 1.1.92 opiekę nad RPK objął Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Dzięki temu mógł powstać Ośrodek Edukacji Ekologicznej o poszerzonej w porównaniu z RPK ofercie usług. Nie odrzucając dotychczasowej działalności na rzecz krajoznawstwa, koncentrujemy się przede wszystkim na popularyzacji wiedzy ekologicznej, zwłaszcza w szkołach wszystkich typów i stopni oraz w środowisku studenckim. Z usług RPK, a obecnie OEE, korzystały i korzystają również inne środowiska. Pracownia od dawna była punktem kontaktowym i wymiany informacji dla części środowiska ochroniarskiego regionu krakowskiego. Prócz rozwijającej się coraz bardziej współpracy ze szkołami trwają od dawna ścisłe kontakty z Polskim Klubem Ekologicznym (zwłaszcza z Sekcją Parków Narodowych), Ligą Ochrony Przyrody, a także z innymi ruchami ekologicznymi powstałymi w ostatnich latach. Dzięki kontaktom zagranicznym społecznego aktywu związanego z Ośrodkiem zbiory wzbogacane są o różne cenne publikacje.

PODSTAWOWE ZADANIA OŚRODKA TO:

Szczególną pozycją są tu projektowane zestawy dydaktycznych przezroczy poświęconych różnym zagadnieniom ochrony i zagrożeń środowiska oraz obszarom i obiektom przyrodniczo cennym województwa, regionu i kraju. Prace te są już zaawansowane. Z ciekawszych opracowań już wykonanych należy wymienić duże zestawy przeźroczy - poświęconych ciekawszym parkom narodowym świata i Europy - przefotografowane z różnych dostępnych publikacji. W trakcie prac dalsze zestawy.

Drugie ważne zadanie to gromadzenie możliwie bogatej videoteki.

ZBIORY OŚRODKA SKŁADAJĄ SIĘ Z:

Ponadto w dyspozycji OEE znajduje się, stale wykorzystywany dla jej potrzeb popularyzatorskich i szkoleniowych, prywatny zbiór ok. 10 tys. przezroczy w zestawach problemowych, z czego połowa dotyczy tematyki "eko".

WYPOSAŻENIE OEE

Ośrodek posiada wyposażenie techniczne pozwalające na nagrywanie i odtwarzanie filmów video, wyświetlanie przezroczy oraz organizowanie spotkań do 30 osób we własnym lokalu, gdzie istnieją też niewielkie możliwości wystawowe (3,5 m2 w gablotach zamykanych oraz 7 m2 w szklonych planszach typu "antyrama").

Ośrodek posiada również podręczną kserokopiarką ułatwiającą korzystanie z biblioteki (odbitki o bardzo słabej czytelności).

Wyposażenie uzupełnia dość wszechstronny sprzęt fotograficzny dostosowany zarówno do fotografii plenerowej, jak i reprodukcyjnej.

Personel OEE stanowi 1 pracownik zatrudniony w wymiarze pełnego etatu.

USŁUGI OŚRODKA SĄ BEZPŁATNE.


ZB nr 6(36)/92, Czerwiec '92

Początek strony