Strona główna |
Wznoszenie pagód na całym świecie rozpoczął wielki święty mistrz Nichidatsu Fujii (6.8.1885 - 9.1.1985). "Jego celem było szerzenie na całym świecie przykazania "nie zabijaj", jako przekonania płynącego z głębi duszy oraz życzenia Wiecznego Pokoju, ażeby nigdy nie doszło do powtórzenia tragedii Hiroszimy i Nagasaki" - piszą mnisi do prezydenta Oświęcimia.
Tradycyjna forma pagody pokoju stworzona została przed 25 wiekami (po narodzinach Buddy). Dotychczas pagody powstały w Japonii (ponad 70), Ameryce, Afryce, Australii, Indiach, Sri Lance, a w Europie w Anglii i Niemczech. Większość z nich budowano wg wzoru stworzonego przez japońskiego architekta Minoru Ooka. Pagoda oświęcimska ma być budowana na podstawie projektu wykonanego pierwotnie dla świątyni w Vaishali (Wajsiali), gdzie odbywał się drugi sobór buddyjski w 363r.pne. (Ostatecznie pagoda nie zastała tam wybudowana z braku odpowiedniego miejsca.) Zgodnie z tradycją w pagodzie zostanie umieszczona relikwia Buddy - symbol pokoju. Obok pagody ma powstać świątynia dla mnichów i ogród.
Warunkiem rozpoczęcia budowy (na koszt wnioskodawców) jest akceptacja projektu i przekazanie przez miasto - np. w wieczyste użytkowanie - 10 tys. m2 gruntu (1 ha). Władze miasta wydają się być przychylnie nastawione widząc w pagodzie atrakcję turystyczną, natomiast miejscowe ZChN zdążyło już zaprotestować.
(pr)