JADĄ TRUCIZNY...
9.3.92 na przejściu granicznym w Kudowie-Słone zgłosili się do odprawy obywatele, prawdopodobnie z Niemiec, wwożący do Polski komponenty do produkcji chemicznych środków ochrony roślin.
Według kwitu przewozowego były to:
1. Phenyl sulphonate calx - 400 kg. 2. PP 005-herbicide - 2200 kg. 3. Aromasol h - 9540 kg. 4. Viskrings - 60 tys. butelek plastykowych o nieokreślonej wadze lub/i pojemności. 5. Synperonic np 8 - 4000 kg, 6. Caps - 60 480 butelek plastykowych o nieokreślonej wadze lub/i pojemności.
Wszystkie wyżej wymienione preparaty to produkty firmy I.C.I. (Export Limited, Manchester, Wielka Brytania) przeznaczone dla Zakładów Organika-Sarzyna (woj. rzeszowskie). Mimo, iż żadne z wymienionych substancji nie widnieją w Obwieszczeniu Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 2.1.92 zawierającym wykaz środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce, cały transport został wwieziony do Polski.
Ze względu na możliwość błędnego odczytania wymienionych preparatów, Społeczny Instytut Ekologiczny przeprowadził analizę posiadanych materiałów źródłowych i zasięgnął opinii ekspertów międzynarodowych w dziedzinie chemii i toksykologii. Według zebranych informacji preparat:
1. PP 005 - znany jest pod nazwą fluazifop-P-butylu i produkowany jest przez koncern I.C.I. Inne nazwy handlowe tego związku chemicznego to: Fusilad Super, Fusilad 5, Fusilad 2000. Fusilad Super figuruje w polskim wykazie środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania pod nr 186. Niejasne jest, skąd osoby decydujące o zezwoleniu na wjazd transportu chemikaliów do Polski wiedziały, że PP 005* to Fusilad, skoro w żadnym polskim rejestrze nie występuje pod tą nazwą.
2. Caps - nie figuruje w żadnym rejestrze krajowym i międzynarodowym. Można natomiast sądzić, że chodzi w tym przypadku o Cap 50** czyli kaptan. Stosowanie kaptanu zakazane jest w Norwegii i Finlandii. Według Zespołu Oceny ds. Rakotwórczości EPA (Agencji Ochrony Środowiska USA), kaptan zaliczany jest do substancji rakotwórczych w grupie toksyczności B 2 (List of Chemical Evaluated for Carcinogenic Potential).
3. Symperonic 8 - nie figuruje w wykazach międzynarodowych i Obwieszczeniu Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Natomiast Symperonic NX jest związkiem chemicznym rzeczywiście produkowanym przez koncern I.C.I. Inna nazwa tej substancji to Agral 90. Jeden i drugi nie figuruje w wykazie Ministerstwa Rolnictwa dotyczącym środków chemicznych dopuszczonych do obrotu i stosowania w Polsce.
4. W żadnym znanym wykazie polskim i zagranicznym nie figurują: - Phenyl sulphonate calx, - Aromasol h, - Viskrings.
Prosimy o wyjaśnienie na jakiej podstawie wymienione preparaty wwieziono do Polski.
Jolanta Pawlak
Prośbę tę przekazałam p. Wojciechowi Świątkowi z PIOŚ na spotkaniu poświęconym gospodarce odpadami w MOŚZNiL 8.5.92. ---------- * Farm Chemical Handbook, USA, 1992r. ** Załącznik 1. - informacje na temat kaptanu: Consolidated List of Products Whose Consumption and/or Sale Have Been Withdraw, Severly Restricted or not Approved by Governments, United Nations, New York, 1991r.