Strona główna 

ZB nr 8-9(38-39)/92, sierpień-wrzesień '92
file:///D:/carnival/ekologia/basia/1984.txt

UWAGA! Nauczyciele szkół średnich i podstawowych, uczniowie, studenci, dziennikarze, a także ekolodzy: Regionalna Pracownia Krajoznawcza przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie - 31-026 Kraków, Radziwiłłowska 21/4, tel. 216460 - otwarła 1.1.92

OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Jest on nową formą działal ności istniejącej w Krakowie od 1974r. Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Oddziału Akademickiego PTTK na rzecz popularyzacji problematyki ekologicznej.

Utworzenie OEE jest wynikiem inicjatywy i pomocy ze strony Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, chcącego efektywniej wykorzystać prowadzoną od wielu lat przez RPK działalność proekologiczną oraz stworzyć dla niej nowe, szersze możliwości.

Podstawowym zadaniem OŚRODKA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ będzie dalsze gromadzenie i uprzystępnianie nieodpłatne zbiorów własnych, złożonych z krajowych i zagranicznych książek i czasopism, raportów, aktów prawnych wycinków prasowych oraz innych druków, i materiałów pisanych, a ponadto przezroczy i filmów video oraz innych materiałów ilustracyjnych.

Inne zadania OŚRODKA to działalność wydawnicza, dokumentacyjno- fotograficzna, odczytowa (głównie w szkołach) oraz organizacja szkoleń.

Wzbogacanie zbiorów odbywa się przez zakup, dzięki darowiznom, wymianie z krajowymi i zagranicznymi placówkami i instytucjami zajmującymi się problematyką ekologiczną, a także drogą wykonywania we własnym zakresie różnych opracowań, zestawów przezroczy oraz kopiowania filmów pochodzących z różnych źródeł.

Ambicją i zadaniem OŚRODKA jest pomoc w zdobywaniu podstawowej wiedzy o środowisku i jego zagrożeniach. Takie są potrzeby większości dotychczasowych i zapewne również przyszłych klientów: uczniów i nauczycieli szkół wszystkich typów i stopni oraz studentów nieekologicznych kierunków, pragnących poszerzyć swą wiedzę o te zagadnienia. Ale ze zbiorów OEE, zwłaszcza zagranicznych, korzystają też fachowcy.

Krajoznawcza proweniencja Ośrodka jest przyczyną szczególnego zainteresowania problematyką obszarów chronionych prawem i konserwatorską ochroną przyrody, zwłaszcza w regionie krakowskim.

Ekologizacja działalności placówki nie oznacza odejścia od krajoznawstwa i turystyki, gdyż te dziedziny stworzyły ochroniarską działalność, a związany z RPK-OEE aktyw ochroniarski, to głównie turyści. Wymyśloną na początku XXw. przez krajoznawców "ochronę swojszczyzny" świat dziś określa prawnym terminem OCHRONY DZIEDZICTWA KULTURALNEGO I NATURALNEGO LUDZKOŚCI.

Z a p r a s z a m y:

Szczegółowe informacje można uzyskać w lokalu Ośrodka lub telefonicznie.

ŚWIADCZENIA OŚRODKA SĄ BEZPŁATNE.

Prowadzący OEE Kaj Romeyko-Hurko prosi czytelników ZB o informacje o kasetach video, które mógłby dostać, kupić, czy przegrać.

Tematyka: szeroko pojęta ekologia, a więc także wegetarianizm i prawa zwierząt. ZB już swoje przekazały.

(red.)




ZB nr 8-9(38-39)/92, sierpień-wrzesień '92

Początek strony