Strona główna |
GONIEC POMORSKI z 2.6., po wołując się na informacje uzyskane od wysokiego urzednika Ministerstwa Przemysłu, podał że trwają rozmowy z miedzynarodowym koncernem ASEA BROWN BOVERI w sprawie zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Siłownia ta powstałaby w ciągu najbliższych 6-7 lat, a ponieważ produkowałaby energię głównie dla Niemiec, zlokalizowanoby ją gdzie? na terenie północno- zachodniej Polski. Projekty szczegółowej lokalizacji trzymane są w tajemnicy w obawie przed protestami ekologów i miejscowej ludności, ale najbardziej prawdopodobny jest rejon na styku województw: szczecińskiego, koszalińskiego, pilskiego i gorzowskiego.
Są to tereny o niewielkim zaludnieniu, oddalone od centrów miejskich, co zmniejszyć ma z jednej strony ryzyko, a z drugiej siłę protestów. Moc nowej elektrowni planuje się na 2 tys. megawatów, a ze względu na swoje przeznaczenie siłownia skoordynowana byłaby z zachodnioeuropejską sceną energetyczną. Technologia pochodziłaby od ABB, ale urządzenia wyprodukowane byłyby przez elbląski ZAMECH i wrocławski DOLMEL, a więc zakłady wykupione przez ABB. Będzie dokąd jeździć na blokady.
Tomasz Perkowski
* * * * *
Ministerstwo Przemysłu i Handlu
Departament Energii i Paliw
Wspólna 4
00-926 Warszawa
W związku z Waszym pismem z 24.7.92 poniżej podajemy odpowiedzi na pytania postawione w tym piśmie.
Koordynator Zespołu
Główny Specjalista
inż. Przemysław Zawadzki
* * * * *
Podobnej odpowiedzi udzielił dr Stanisław Latek z Państwowej Agencji Atomistyki. Jedyne nowum to wiadomość, że: "Prowadzone są prace naukowo-badawcze (we współpracy z Państwowym Instytutem Geologii) nad lokalizacją składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych oraz wysokoaktywnych w składowisku głębokim."
* * * * *
Jak podaje "Gazeta Wyborcza" (z 9.6.92) "koncepcja Ministerstwa Przemysłu dotycząca rozwoju polskiej energetyki przewiduje wybudowanie do 2010r. elektrowni jądrowej o mocy 6000 MW." Trzeba będzie pomyśleć o jakiejś antykoncepcji. (Dla porównania największa w Polsce elektrownia "Bełchatów" ma moc 4320 MW, a całkowita moc zainstalowana w polskich elektrowniach to 32 tys. MW, z czego wykorzystuje się obecnie 18 tys.)
(pr)