Strona główna 

ZB nr 10(40)/92, październik '92

NOWA BAZA DANYCH - NIE MOŻE CIĘ W NIEJ ZABRAKNĄĆ

Na terenie całego kraju do fundacji, stowarzyszeń, innych organizacji i grup nieformalnych dociera - przynoszony przez ankietera lub przysyłany drogą pocztową - kwestionariusz Banku Informacji o Organizacjach Pozarządowych "JAWOR". Bank ten opracowany jest przez zespół socjologów w ramach Programu EWG Dialog Społeczny - NGO's. Kwestionariusz obejmuje podstawowe informacje na temat: jakie są cele organizacji i jakimi środkami stara się je osiągnąć, na jakim terenie działa, jakie ma plany, co przeszkadza w ich realizacji, w jakich sprawach oczekuje pomocy itd. Wynikiem prac nad JAWORem będzie opracowanie komputerowej bazy danych i książkowe wydanie informatora, zawierającego najważniejsze dane organizacji pozarządowych w Polsce. Bank "JAWOR" będzie ściśle współpracował z istniejącym już od roku Bankiem Informacji Samopomocy Społecznej "KLON" (zawiera opis ponad 1000 organizacji z terenu całego kraju). I podobnie jak on będzie działał na zasadach niekomercyjnych.

Pomysł stworzenia Banku "JAWOR" wyniknął z praktycznych doświadczeń i potrzeb. W Polsce istnieje i wciąż powstaje bardzo wiele organizacji i inicjatyw, w których ludzie dobrowolnie łączą swoje działania dla osiągnięcia wspólnych celów - w bardzo różnych dziedzinach: pomocy osobom w trudnych sytuacjach, w oświacie, ekologii, kulturze, w rozwoju lokalnej społeczności itd. Są to cenne działania - nie tylko uzupełniają one czy wręcz wyręczają pracę instytucji państwowych, ale tworzą także sieć aktywności obywatelskiej będącą fundamentem demokracji. Wiele środowisk, grup czy organizacji w kraju zajmuje się podobnymi sprawami, boryka się z podobnymi kłopotami, próbuje podobnych form pracy. Nie wiedząc o sobie, nie mogą podzielić się doświadczeniami ani podjąć współpracy. Brakuje informacji o istniejących organizacjach i inicjatywach, dostępnych ludziom podejmującym tego typu działalność. Zbieranie i upowszechnianie takich informacji jest pierwszym celem Banku Informacji "JAWOR".

Wiele inicjatyw i organizacji pozarządowych napotyka poważne trudności w pracy: brak funduszy, lokali, środków technicznych, specyficznych umiejętności etc. Z drugiej strony, instytucje i organizacje - również zachodnie - które zgłaszają ofertę pomocy (materialnej, szkoleniowej etc.) napotykają barierę braku wiarygodnej informacji. Niewiele wiadomo o tym, jakie organizacje działają, jakie są ich potrzeby i jaka skuteczność działań. Przełamywanie tej bariery, umożliwienie bezpośrednich kontaktów zainteresowanych środowisk i organizacji jest drugim celem powstania banku "JAWOR".

Istnieją prawne możliwości, coraz szerzej wykorzystywane, przejmowania przez organizacje zadań zleconych i finansowanych przez samorządy lokalne czy administrację wojewódzką. Pojawiają się też możliwości współpracy polskich organizacji z organizacjami zagranicznymi w wykonywaniu wspólnych programów. Nawiązywanie tego typu kontaktów wymaga wiarygodnych informacji o partnerach. Gromadzenie takich informacji i udostępnianie ich zainteresowanym stronom jest trzecim celem banku "JAWOR".

Materiał zgromadzony w badaniu ma również posłużyć do reformowania przepisów regulujących działania organizacji pozarządowych, ma ukazać jakie możliwości kryją w sobie te organizacje i tym samym przyczyniać do umocnienia sektora niezależnych organizacji, powszechnie uznawanego za podstawowy element demokratycznego ładu społecznego.

Zespół Badawczy "JAWOR"
Jerzy Drążkiewicz
Jakub Wygnanski
Flory 9, V p.
00-586 Warszawa
tel. 0-22/490960




ZB nr 10(40)/92, październik '92

Początek strony