Strona główna 

ZB nr 10(40)/92, październik '92

EKOLOGIA W BIELSKU-BIAŁEJ

Pomimo wakacji, także dla organów samorządowych, coś jednak w trawie piszczy. 31.7.92 Rada Miasta Bielska-Białej podpisała "Deklarację współpracy w celu utworzenia nowego ładu ekologicznego" oraz dwustronne porozumienie ekologiczne.

Teksty obydwu umów podaję za Biuletynem Rady Miejskiej i Zarządu Miasta z sierpnia'92.

"DEKLARACJA WSPÓŁPRACY W CELU UTWORZENIA NOWEGO ŁADU EKOLOGICZNEGO"

Po zapoznaniu się z treścią dokumentu Agendy 21 Światowej Konferencji Ochrony Środowiska w Rio de Janeiro Rada Miejska Bielska-Białej, mając świadomość, iż człowiek jest tylko cząstką przyrody, postanawia działać zgodnie z przedstawionymi propozycjami przez Władze Okręgu Kirklees w Anglii.

Bielsko-Biała, 31.7.92

W imieniu Rady Miejskiej Bielska-Białej
Henryk Juszczyk Przewodniczący
W imieniu Rady Okręgu Kirklees Cllr.
John Harman Przewodniczący

Drugim wiodącym tematem była turystyka. Szczególną uwagę zwracano na sposób promocji walorów miasta i regionu. Anglicy zaproponowali ścisłą współpracę, przyjęli zaproszenie do udziału w międzynarodowych targach turystycznych, które odbędą się w naszym mieście w połowie października. Obiecali, zaraz po powrocie do swojego kraju, propagować nasz region.

Trzecim i ostatnim, ale najbardziej skutecznym był temat ochrony środowiska. Goście zaproponowali opracowanie dwóch konkretnych projektów:

Efektem tego spotkania było podpisanie dwustronnego porozumienia ekologicznego. Oto jego treść:

Aby Konferencja w Rio została należycie zauważona.

Aby Europa mogła stać się siłą wiodącą dążącą do nowego ładu ekologicznego.

ZALECENIA AGENDY 21 DLA WŁADZ LOKALNYCH I PROPOZYCJE DZIAŁAŃ

Ponieważ środowisko jest interesem wszystkich...

Bielsko-Biała, 31.7.92
Henryk Juszczyk
Rada Miejska Bielska-Białej
Cllr. John Harman
Rada Miejska Kirklees

Tak więc jesteśmy trzecim miastem w Europie, którego gospodarze podpisali takie porozumienie. Wcześniej uczyniły to władze okręgu Kirklees i francuskiego miasta Besancon, z którym władze naszego miasta współpracują w dziedzinie energetyki (...)"

Eugeniusz Rosner

Kolejnym dokonaniem Rady "w temacie ekologii" była decyzja z 27.8.92 o utworzeniu Obszaru Chronionego Krajobrazu obejmującego wszystkie kompleksy leśne znajdujące się na terenie miasta Bielska-Białej, a jest ich sporo. Jednocześnie zgłoszono akces do wszystkich tego typu przedsięwzięć podejmowanych przez organa samorządowe sąsiadujących z Bielskiem miast i gmin. Jest to z pewnością godny podkreślenia przykład myślenia ekologicznego, wykraczającego poza sprawy lokalne.

Dodając do tych dokonań decyzję wcześniejszą, o utworzeniu Parku Ekologicznego w Dolinie Wapienicy, nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć Radnym - "tak trzymać".

Stanisław Witold Gdula
Pokoju 120 A
43-309 Bielsko

PS. Na marginesie całej sprawy pragnę poinformować, że wspomniana w pow. tekstach Rada Okręgu i Miasta Kirklees wysyła wszystkim zainteresowanym bardzo interesujące materiały z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej (większość z nich gratis!!!) zarówno dla fachowców jak też dla dzieci i młodzieży. Posiadam pewną ilość formularzy zamówień, które prześlę każdej zainteresowanej osobie po otrzymaniu koperty zwrotnej ze znaczkiem. Kontakt pod adresem autora artykułu.


ZB nr 10(40)/92, październik '92

Początek strony