Strona główna 

ZB nr 10(40)/92, październik '92

KONKURSY

Sekcja Dydaktyczna Polskiego Towarzystwa Chemicznego ogłasza konkurs otwarty na plakat ilustrujący zagadnienia związane z problematyką "CHEMIA A OCHRONA ŚRODOWISKA" przeznaczony głównie dla nauczycieli i metodyków chemii oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, zainteresowanych problematyką ochrony środowiska.

Konkurs polega na opracowaniu projektu lub scenariusza plakatu przedstawiającego ideę wykorzystania chemii dla ochrony (lub też odbudowy) środowiska.

Dla najlepszych propozycji przewiduje się nagrody, których wysokość zostanie ustalona bezpośrednio przed podjęciem prac oceniających przez Jury Konkursowe, złożone z przedstawicieli PTCh i PWSiP. Nagrody zostaną ufundowane przez Państwowe Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Wybrane prace zostaną opublikowane w formie wielkowymiarowych barwnych plakatów przez Państwowe Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne z zachowaniem praw autorskich. Wybór prac do druku zastrzega sobie Wydawca.

Projekty w formie propozycji opisowych lub też graficznych w formacie A4 należy przysyłać do 31.12.92 (decyduje data stempla pocztowego) opatrzone godłem, zaś nazwisko, adres i inne dane projektanta w dołączonej zamkniętej kopercie, pod adres:

Prof. dr Andrzej Burewicz
Wydział Chemii UAM
Grunwaldzka 6, 60-780 Poznań

Ford Conservation Foundation (Fundacja Zakładów Samochodowych Forda) i Fundacja Stiftung Europaeische Naturerbe/Euronatur powierzyła mi organizację w Polsce konkursu w dziedzinie ochrony środowiska. W krajach Europy Zachodniej organizowany jest on już od szeregu lat w. Fundacji Stiftung Europaeische Naturerbe/Euronatur, która jest organizatorem konkursu na terenie Niemiec, udało się przekonać Ford Conservation Foundation o zasadności przeprowadzenia tego konkursu również w Polsce. Tak więc, po raz pierwszy, organizowany jest w tym roku w Polsce "Konkurs w dziedzinie ochrony środowiska". Nocna podgrupa bolała też nad awersją wielu weganek do miłości francuskiej (stosunki oralne).

Świnia z FWZ z Grudziądza zaprezentował film video z grudziądzkiej rzeźni oraz antyreklamę futer. "Przy okazji" promował pierwszy numer swego zine'a o nieco dziwacznym tytule "Mamkły. Mampazury", któremu towarzyszyła koszulka z wegeckimi i antynacjonalistycznymi motywami. Wszystkie te trzy rzeczy można zamawiać pod adresem:

Front Wyzwolenia Zwierząt,
skr. 223,
86-300 Grudziądz 1.

Wspaniałe posiłki przygotowywała Joasia z Klubu Ekologiczno-Wegetariańskiego z Łodzi.

Spotkanie zaszczyciła delegacja z wiedeńskiej organizacji Pythagoras. Niewątpliwą atrakcją imprezy był pewien znany ekolog i miłośnik psów, nieznany dotychczas jako weget, który określił się jako "weget z powodów ekonomicznych". Dobre i to!

Na zakończenie, w czasie zdejmowania górującej nad obozem flagi wegetariańskiej, ktoś zaintonował wegetariański hymn autorstwa Andrzeja Rosiewicza:

Bo my musimy być silni i zdrowi
choćby na skrobi
choćby na skrobi
Bo my musimy być dziś mniej pazerni

roślinożerni, roślinożerni.
Polędwica oraz schab,
nie smakują tak jak szczaw!

(ax) W czasie, gdy wegetarianie obradowali na Kongresie w Wilkowicach, w Kaliszu odbywał się festiwal "Żyj i pozwól żyć innym" poświęcony ekologii, wegetarianizmowi, rolnictwu i duchowości. Zjechało się trochę ludzi (ok. 200) z Polski, trzon jednak stanowili kaliszanie. Chyba wyszło to ciekawie. Zaprezentowały się religie przestrzegające wegetarianizmu, były filmy, m.in. "Gandhi", "Food without fear", "Brat słońce, siostra księżyc"; medytacje; wykłady (w tym p. Marii Grodeckiej); koncert. Ciekawostkę stanowiły warsztaty eko-biznesowe Artura Krzyżańskiego ze Szczecina. Impreza ta posłużyła także nawiązywaniu kontaktów przez ludzi z różnych stron Polski.

Jarek Jamroszczyk

W celu wyłonienia zwycięzcy konkursu przeprowadza się w pierwszym etapie eliminacje krajowe, które mają na celu wybór laureata konkursu danego kraju. Spośród laureatów poszczególnych krajów zostaje wybrany europejski laureat konkursu.

Zwycięzca konkursu w Polsce, który zostanie wybrany przez jury, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. dolarów USA. Poza tym ma on szansę zostać zwycięzcą konkursu w ramach eliminacji europejskich, co związane będzie z otrzymaniem wysokiej nagrody pieniężnej.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno grupy jak również osoby prywatne, które pracują na rzecz ochrony środowiska i przyrody.

Niezależnie od tego, czy są Państwo aktywni w dziedzinie ochrony przyrody czy też ochrony zwierząt i roślin, czy działają Państwo na rzecz utrzymania czystości powietrza, ziemi i wody lub realizują inny projekt związany z ochroną środowiska, konkurs stoi dla Państwa otworem.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest krótki (na maksymalnie 4 stronach maszynopisu) opis projektu. Prosimy o umieszczenie w tym opisie informacji o tym, co Państwo aktualnie robią w ramach projektu, ile osób jest zaangażowanych w jego realizację, jakie osiągnięcia mają Państwo do tej pory, jak długo pracują Państwo nad projektem. Powyższy opis stanowił będzie podstawę oceny projektu przez jury konkursu. W celu lepszego zobrazowania projektu, mile widziane będzie również załączenie planu, zdjęć lub innych, dodatkowych informacji wiążących się z projektem.

Przygotowany opis proszę przesłać na podany poniżej adres:

Konkurs w dziedzinie
Ochrony Środowiska 1992
Aleksandra Marcinkowska-Kaszuba
Konińska 19
61-041 Poznań
tel. 0-61/794699

Opis projektu powinien zostać nadesłany do mnie już do 15.10.92, ponieważ jest to warunkiem wzięcia udziału przez polskiego zwycięzcę w przeprowadzanych w dalszym etapie europejskich eliminacjach konkursu.

Aleksandra Marcinkowska-Kaszuba




ZB nr 10(40)/92, październik '92

Początek strony