Strona główna |
300 g razowej mąki
700 g pszennopytlowej mąki
2 łyżeczki soli
ok. 0,7 l płynu (mleko, serwatka, maślanka, woda)
50 - 100 g całego ziarna (pszenica lub żyto)
20 - 40 g drożdży
Drożdże rozpuszczamy w płynie. Mieszamy mąkę z solą i całymi ziarnami. Dodajemy rozczyn drożdży. Wyrabiamy ciasto starannie, aż zacznie odstawać od ręki i na powierzchni pokażą się pęcherzyki powietrza. Ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia. Wstawiamy ciasto do piekarnika i pieczemy ok. 50 min. w dobrze nagrzanym piekarniku.
3 łyżki płatków owsianych zalać zimną, przegotowaną wodą i zostawić na pół godz. Dodać pół kubka zimnego mleka, sok z połowy cytryny, jabłko starte na tarce i posiekane orzechy.
(zawiera komplet potrzebnych organizmowi witamin i mikroelementów)
Ugotowane na twardo żółtko utrzeć z żółtkiem surowym, dodać po parę kropli oliwy, a potem sól i sok z cytryny. Wmieszać posiekaną natkę pietruszki, koperek i szczypiorek. Można dodać rzeżuchę, mniszek i listki młodej pokrzywy.
W poprzednim numerze, w przepisie na chleb, odpowiedni akapit powinien brzmieć:
"Według lek. med. Krzysztofa Romanowskiego, chleb taki należy piec w temperaturze 180 -200 C i w atmosferze wilgoci (np. blacha z wodą) przez 4-6 godzin w piecu z cegły szamotowej, a jeśli dysponujemy tylko kuchenką gazową, to winniśmy do niej włożyć (i zawsze zresztą trzymać) 2-3 cegły szamotowe".