Strona główna 


OBSRYWATOR KRAJOWY I ŚWIATOWY

GREENPEACE UBOŻEJE
Zmniejszające się dotacje zmusiły Greenpeace International do obcięcia budżetu na r. 1993 z 36 do 27 mln $ , sprzedaży jednego ze statków oraz rozstania się z 1/4 z 500 swych członków uczestniczących w spektakularnych kampaniach. Jest to pierwszy od 21 lat, tj. od momentu powstania, rok kiedy fundusze od prywatnych sponsorów nie wzrosły. Niemcy są największym źródłem dopływu datków, za nimi idą: Holandia, USA i Wielka Brytania. Podejrzewa się, że dopływ funduszy ze Stanów zmniejszył się w rezultacie protestu Greenpeace wobec inwazji w Zatoce Perskiej. Cięcia zbiegły się z wewnętrznymi dyskusjami na temat całokształtu polityki. Jedno skrzydło działaczy uważa, iż tzw. "akcje bezpośrednie" ("direct actions") przerodziły się w fotokampanie w reklamiarskim stylu i nie czynią niszczycielom Ziemi żadnej szkody. Działacze ci obawiają się, że Greenpeace zostanie wyparta z ekologicznego radykalizmu przez inne grupy jak np. Earth First.
Guardian , 30 July

WŁOSI UPRASZCZAJĄ PRAWO
Rząd włoski pod wodzą Giuliano Amato zadeklarował uproszczenie ustawodawstwa ekologicznego. Carlo Ripa di Meana, były komisarz EWG ds. ochrony środowiska, został mianowany ministrem. Priorytetami nowego rządu będą: wprowadzenie podatku od energii, promocja recyklingu poprzez nowe regulacje prawne i ustalenia narodowego planu zaopatrzenia w wodę. Environment Business, 16 July

ZAGROŻONE GATUNKI
Do jakiego stopnia pogoń za zyskiem oszałamia mózgi świadczy fakt grabieży kłów wypchanych słoni z Muzeum Historii Naturalnej w Maputo w Mozambiku. Bezczelni rabusie wykorzystali fakt zamknięcia muzeum na kilka miesięcy z powodu przeciekającego dachu.
Independent, 2 July

DELFINY ZAGROŻONE
Setki delfinów ulegają uduszeniu na międzynarodowych wodach Morza Śródziemnego w rezultacie pułapek w postaci dryfujących sieci. Długie na 120 km sieci używane są przez koreańskie jednostki do połowów tuńczyków.
Japonia dokonująca rekordowych odłowów, oświadczyła o zamiarze stosowania dryfujących sieci w zmniejszonym zakresie, jako odpowiedź na zakaz ONZ, który wchodzi w życie pod koniec tego roku.
Internal Herald Tribune, 16 July
Kyodo News Service, Tokio 16 June

OPŁATY ZA DROGI
Ministerstwo Transportu Niemiec oświadczyło, że planuje wprowadzić opłaty za zanieczyszczenie spalinami. Gunter Krause minister transportu, pragnie przeforsować projekt, by od r. 1996 opłata dla zmotoryzowanych użytkowników dróg wynosiła 200 400 DM.
Rząd ponadto planuje zwyżkę opodatkowania benzyny pod koniec tego roku. Ińtęrńł Hęrąłd Tribuńę, 13 Juły

UMIERA JEZIORO WIKTORIA
Pomimo rekordowych połowów w ostatnich latach, afrykańskiemu jezioru Victoria grozi powolna zagłada. 20 lat temu w jeziorze można było spotkać ponad 40 gatunków z rodziny Haplochromides małej rybki spełniającej niezmiernie ważną rolę w łańcuchu pokarmowym. Rybki te są roślinożerne i nie dopuszczają do nadmiernego rozwoju glonów. Dziś tylko 3 gatunki występują w jeziorze, w porównaniu z 38 w 1970r.
Została naruszona równowaga biologiczna, kiedy w 1960r. zdecydowano się na wprowadzenie okonia nilowego - wyjątkowo agresywnego drapieżcy, który potrafi dojść do 100 kg wagi i do 1985r. stanowił 89rocznych odłowów.
Ekolodzy podkreślają, że podobna sytuacja na Zachodzie spowodowałaby natychmiastową reakcję z przesłuchaniami w parlamencie, kampaniami grup nacisku itp. Ale ponieważ rzecz dzieje się w Afryce, to... nic się nie dzieje. Są\siadujące z jeziorem Kenia, Uganda, Tanzania nie mają ochoty za-\A\ inwestować w przemysł rybacki, który jeszcze nie ucierpiał pomimo naruszenia równowagi ekologicznej.
Washington Post, 1 July
Guardian , 8 July

TRUJACE POWIETRZE NISZCZY EUROPEJSKIE LASY
Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną utraty około 25 mln m3 substancji drzewnej w europejskich lasach, zgodnie z ustaleniami Komisarza ds. Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. Komisarz nakłania do położenia kresu kłótniom w Radzie Ministrów nad kształtem umów dotyczących finansowania badań.
Environment Business, 15 July

POPRAWA JAKOŚĆI POWIETRZA W KALIFORNII
Ostatnie badania wykazały, że w Południowej Kalifornii zanieczyszczenie powietrza zmalało o połowę w ciągu ostatnich 10 lat.
Pomiary przeprowadzała kalifornijska Air Resources Board, która zmiany te przypisuje ścisłej kontroli emisji pojazdów i zakładów przemysłowych.
W miastach nadbrzeżnych smog dusi mieszkańców od 200 do 400 godzin rocznie, czyli o połowę mniej niż w dekadzie lat 70.
W miastach oddalonych od morza groźny dla zdrowia smog występuje od 600 do 800 godzin w roku, też o połowę mniej niż w poprzedniej dziesięciolatce.
Intnl Herald Tribune, 22 July

ANNI FRED W EKOLOGICZNYM WDZIANKU
Anni - Frid Lyngstad w drugim tygodniu sierpnia`92 zorganizowała koncert pod auspicjami Det Naturliga Steget (Naturalny Krok) - organizacji ekologicznej, którą sama założyła. Koncert odbył się w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Oprócz niej w wydarzeniu brały udział inne sławy szwedzkiej muzyki pop.
"Naszym celem jest uświadomienie artystom ważności ochrony środowiska, aby z kolei ta świadomość przeszła na fanów" - powiedziała Anni Frid, która w Szwecji znana jest z tego, że w swoim domu kompostuje kuchenne odpadki.
Dzisiaj była gwiazda jest żoną szwajcarskiego księcia i mieszka niedaleko Zurichu. "Dla mnie - mówi Anni-Frid - ABBA nigdy nie umarła".

POŻARY WZMAGAJĄ RADIOAKTYWNOŚĆ
Pożary lasów rozprzestrzeniające się w południowej Białorusi, miejscu najbardziej skażonym przez czarnobylską katastrofę nuklearną, znacznie podniosły radioaktywność podłoża, jak podają lokalne władze.
Reuter, 7 August

DOPING NIE DOPING ?
Co jest dopingiem w sporcie?
Wiadomo, stosowanie środków wykrywalnych przez testy antydopingowe. Czy przetaczanie krwi sportowca tuż przed zawodami jest dopingiem? A oto nowy sposób na ominięcie kontroli antydopingowych: komora symulująca warunki panujące na dużych wysokościach, pow. 6000 m. Zawodnik śpi w takiej komorze, a przeprowadza treningi w normalnych warunkach. Podczas snu wzrasta poziom czerwonych ciałek, dzięki czemu organizm dysponując większą ilością tlenu zwiększa znacznie swoje możliwości.
BBC World Service , 23.7.92

PROEKOLOGICZNY KAMUFLAZ FRANCUSKIEGO BIZNESU
15 wielkich francuskich towarzystw przemysłowych uformowało stowarzyszenie, na którego czele stanął prezes Rh{ne-Poulenc, Jean-Rene Fourton.
Nowo powstały konglomerat kapitału wyznaczył sobie 4 główne cele:
1. Zachęcenie biznesu do większego zaangażowania w problemy ekologiczne;
2. Promocja i wymiana doświadczeń; 3. Formułowanie programów konkretnych akcji, np. finansowanie i projektowanie zagospodarowania porzuconych przez przemysł miejsc (hałd itp.).
Uformowana nowa grupa kapitałowo-lobbystyczna ma na celu obronę interesów przemysłu (głównie chemicznego) przed atakami obrońców środowiska.
Le Monde 22, 23 March
Z prasy światowej wybrał
Piotr Kosibowicz


Początek strony