Strona główna 


PLAN BUDOWY PIEKARNIKA (PIECYKA) SŁONECZNEGO

Jest to bardzo prosty sposób zbudowania czegoś z niczego, no prawie z niczego. Wszystkie rzeczy, które są potrzebne, mogą być z ODZYSKU. Do tego potrzebne będzie słońce i trochę własnego wysiłku. Dzięki takiej konstrukcji można uzyskać 180 C latem oraz 135 C zimą. Rekord został ustanowiony w Chile i wynosi 195 C. Takie temperatury wystarczą, aby upiec chleb lub ugotować ryż i na pewno taka potrawa będzie zdrowa.

Potrzebe nam będą: blacha odbijająca - b. dobrze nadają się do tego matryce offsetowe (około 5); pudełko, np. po telewizorze; gazety, wełna mineralna, wata szklana - jako izolator; listewki drewniane; klej, taśma klejąca, śruby skręcające, gwoździe; młotek, kombinerki, coś do cięcia blachy.

I. BUDOWA PIECYKA
1. Mierzymy rozmiary foremki i pudełka oraz grubość listewek. Są to stałe (A, B, C, D, E), z których obliczymy wszystkie potrzebne rozmiary - pudełka, blachy, długości listewek itd.
2. przycinamy blachę i listewki (2 pary). Obliczamy ich wielkość ze wzorów.
3. Następnie robimy wcięcia listewek, tak aby mogły się z sobą połączyć. Głębokość wcięcia powinna równać się połowie grubości listewki.
4. Do kratki przybić blachę. Powstanie kołyska bez dwóch boków. Dlatego należy z blachy wyciąć dwa półkola i przypiąć je do blachy i listewek. Tak powstanie połówka walca.
5. Pudełko tak wypełnić materiałem izolacyjnym, aby dobrze pasowało do blachy z kratką.
6. Po przyklejeniu blachy z listewkami do pudełka, z jednej strony powinny wystawać listewki. Dzięki temu potem zrobimy "przyrząd" do regulacji kąta między promieniami słońca a piecykiem.
7. Listewki z blachą przymocować do pudełka. Miejsce między blachą a ścianą pudełka zakleić tekturą, tak aby było widoczne tylko aluminium. Wszystko dobrze okleić taśmą klejącą.

II. POKRYWKA NA PIECYK I NA FOREMKE
1. Tekturę nałożyć na piecyk i na każdym rogu naciąć. Tektura musi być większa od przedniej ściany pudełka, minimum 15 cm na każdym boku.
2. Brzegi założyć na boki i skleić ze sobą.
3. Na środku tektury wyliczyć miejsce, gdzie trzeba wyciąć prostokąt (jest on równy F i 2B), tak aby można było odchylić dwa "skrzydełka" na krótszych bokach.
4. Od spodu kartonu (pokrywki) przykleić folię aluminiową.
5. Należy wyciąć z blachy pokrywkę na foremkę (wymiary A+5 cm, B+3 cm) i pomalować 2 razy na czarno.

III. ELEMENT SKUPIAJĄCY
1. Wycinamy z blachy 2 pary elementu skupiającego. Wymiary wyliczamy ze wzoru. Wielkość H może być duża, ponieważ im większe H tym lepiej, skupi więcej energii słonecznej.
2. Łączymy wszystkie elementy, wywiercając prędzej otwory w punktach x - można skręcić lub zdrutować.
3. Element skupiający połączyć z pokrywką, przykręcając blachę do skrzydełek pokrywki.
4. "PRZYRZĄD" DO REGULACJI KĄTA MIĘDZY PIECYKIEM A PROMIENIAMI SŁOŃCA!
W dwóch drewnianych listewkach (szerokie) o długości D+15 cm, trzeba wywiercić otwory o średnicy kołka (wystających listewek) w odległości 3 cm od siebie.
Aha, byłbym zapomniał, aby przekonać się, że można uzyskać tak wysokie temperatury, trzeba zaopatrzyć się w termometr, który mierzy temperatury do 200 C.
Jacek Polewski
Piotrze! Jest do tego rysunek, może to przejrzysz i sprawdzisz? Opisywałeś już coś podobnego kiedyś. to jest chyba bardziej skomplikowane ze wsględu na ten element skupiający bez rysunku nie idzie wykapować o co chodzi popr.


Początek strony