Strona główna |
Uczestnicy V Międzynarodowego Zjazdu Bałtyckiego Forum Ekologicznego zgromadzeni 27-29.11. w Gdańsku uważają za niezbędne:
W Zjeździe wzięło udział około 300 osób z 9 krajów basenu Morza Bałtyckiego. Tak liczna frekwencja była zaskoczeniem dla organizatorów i szczególnie na pierwszej i trzeciej sesji wystąpiły problemy z usadowieniem uczestników.
Pierwsza sesja dotyczyła problemów ogólnych, wspólnych dla wszystkich krajów bałtyckich: budowy mostu Szwecja-Dania oraz budowy zbiorników olejowych w pobliżu tamy w St. Petersburgu.
Obrady prowadziła p. arch. A. Dereezo. O tamie w Petersburgu mówił przedstawiciel SeveroZapadu, A.L. Bogień. Referat ten po raz pierwszy przybliżył uczestnikom spotkania problemy dotychczas ukrywane przez władze ZSRR. Problemy wynikające z budowy mostu przedstawił W. Zalewski (Franciszkański Ruch Ekologiczny) w oparciu o liczne materiały dostarczone Ruchowi przez konsulat Szwedzko-Duńsko-Norweski.
Po przerwie obiadowej rozpoczęto drugą sesję powięconą hasłu Zdrowe Miasta. Rozpoczął ją jeden z założycieli Stowarzyszenia Zdrowych Miast, dr J. Karski (Warszawa). Kolejny referat wygłosiła dr D. Panik (lekarz miejski Gdańska), przedstawiając problemy zdrowotne Gdańska i trudnoci w realizacji podstawowych założeń Stowarzyszenia. Niestety, pomimo zgłoszenia na sesję nie przybył wiceprezydent Gdyni, A. Toczek, który miał przedstawić stan zaangażowania miasta w drodze do realizacji Zielonej Karty.
Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudził referat ks. K. Kropidłowskiego na temat opieki "społecznej" w wiekach rednich w Gdańsku. Po wysłuchaniu wystąpienia dla wszystkich stało się jasne, że tylko wyjątkowo mało przygotowana historycznie osoba może mówić o tym, że państwo polskie (socjalistyczne) było nadopiekuńcze. Opieka nad ludnocią w wiekach rednich była niewspółmiernie lepiej zorganizowana w Gdańsku niż obecnie.
Referaty wywołały burzliwą dyskusję i dwa kolejne przełożono na dzień następny. Referatów wysłuchało ok. 150 uczestników Zjazdu.
W sobotę zorganizowano w godzinach przedpołudniowych wycieczkę po starówce Gdańska. Trzecia sesja dotyczyła ogólnie problemu wody w Polsce, a konkretnie omówiono sprawę Półwyspu Helskiego, tamy w Czorsztynie i sposobów uzdatniania wody.
Sesję rozpoczął dr J. Karski referatem pt. "Zdrowy dom", przedstawiając aktualne zagrożenia występujące w budownictwie.
Kolejny referent, dr. E. Andrulewicz, przedstawił problemy wynikające z bezmylnej gospodarki Zatoki Puckiej oraz rolę Helu w związku z ratyfikowaniem Konwencji Helsińskiej 9.4.92, uznającej Zatokę Pucką za obszar o szczególnym znaczeniu dla przyrody i wymagający uzgodnień międzynarodowych w przypadku szerszych inwestycji. Wniosek - po szerokiej dyskusji - był jeden: należy natychmiast wstrzymać wszelkie prace związane z przesypywaniem piasku z Zatoki Puckiej dla umacniania Płw. Helskiego. Należy najpierw ocenić rolę pirsu portu we Władysławowie, a dopiero potem opracować koncepcję ratowania Helu. Następnie prof. Maria Gumińska, która specjalnie w tym celu przyjechała do Gdańska, przedstawiła problemy Pienin w związku z budową od 30 lat tamy w Czorsztynie. Sesję zakończyło wystąpienie prof. Heinza Rehma dotyczące sposobów oczyszczania cieków i uzdatniania wody. Częć popołudniową prowadził prof. A. Berliński (Koszalin).
Sesję czwartą prowadził prof. J. Terlecki (Gdańsk). Rozpoczęto ją wystąpieniem A. Sosińskiej. Autorka opisała problemy związane z owiatą w Gdańsku w aspekcie Stowarzyszenia Zdrowych Miast. Przedstawiła liczne trudnoci zarówno natury psychologicznej jak również finansowej wynikające z nowych koncepcji owiaty.
Kolejne referaty powięcone były energetyce jądrowej i wynikającym z jej stosowania problemom. P. Eia Liljengren-Palmer przedstawiła problemy elektrowni jądrowych zarówno szwedzkich jak i rosyjskich nie tylko na podstawie pimiennictwa, ale własnych obserwacji dokonanych czasami w sposób nieoficjalny. Ostrzegła społeczeństwo polskie przed szwedzkim koncernem ABB, który znany jest w Skandynawii z nie zawsze rzetelnych sprawozdań i opracowań. Podobny referat przedstawiła Ingeborg Kleinhaus, dotyczył on także elektrowni rosyjskich.
Szczególnie interesujące referaty przedstawili naukowcy rosyjscy z terenów dotkniętych skażeniami radiacyjnymi. Z Czelabińska, miasta dotychczas zamkniętego - dr Żukowski i z Homla - dyrektor Instytutu Raka, A. Kasjanienko. Sesję zakończyło wystąpienie Bengt C. Janssona na temat politycznych aspektów budowy przez Szwecję i Danię mostu.
Zjazd zamknięto uchwaleniem
rezolucji, która stanowi
załącznik do sprawozdania oraz mszą w.
odprawioną w klasztorze
franciszkańskim przez o. Jerzego.