Strona główna 

ZB nr 5(47)/93, Maj 1993

DONOSY I DONIESIENIA

POLSKI KLUB EKOLOGICZNY OKRęG WSCHODNIOPOMORSKI informuje o nowym adresie: Partyzantów 72a, 80-245 Gdańsk-Wrzeszcz, tel. 410048, 418448.

ż ż ż ż ż

Na apel Koordynacji Europejskich Zielonych o pisanie listów w sprawie lasów brazylijskich (ZB 44 s. 45) odpowiedział m.in. Cieszyński Interklub Społeczny (Mennicza 3, 43-300 Cieszyn, tel. 245-68).

Krakowska Grupa Federacji Zielonych (skr. 6, 30-104 Kraków 56, lokal: Topolowa 26/6, tel. 210154, fax: 216460) posiada portugalską wersję listu protestacyjnego do Prezydenta Brazylii.

2 x (aż)

ż ż ż ż ż

Szósty zeszyt dwumiesięcznika "Chrońmy przyrodę ojczystą" z 1992r. przynosi nam bardzo ciekawą nowinę z Pienin. Otóż na południowym stoku Cisówki w Niedzicy, ok. 1000 m w linii prostej od korpusu zapory, Stefan Witold Alexandrowicz odnalazł w 1990r. stanowisko małego wilgociolubnego ślimaka Pupilla alpicola - poczwarówki górskiej, nie notowanego dotychczas w naszym kraju. Jest to gatunek górski, obszar jego zasięgu obejmuje gł. Alpy, a poza nimi: Jurę Frankońską oraz Karpaty, gdzie tworzy izolowane populacje na Słowacji i w Rumunii. Najbliżej granic Polski poczwarówka górska była znajdowana w północnej Słowacji na Spiszu i w Tatrach Bielskich. Wszystko wskazuje na to, iż jest to w faunie pienińskiej migrant, a nie element reliktowy. Stanowisko na stoku Cisówki w Niedzicy jest jedynym znanym dotychczas (mimo intensywnych poszukiwań Autora) miejscem występowania poczwarówki górskiej zarówno w Polsce, jak i w Pienińskim Pasie Skałkowym. Znajduje się ono bezpośrednio ponad nową drogą, biegnącą od zamku w kierunku planowanego ośrodka wypoczynkowego na Majerzy (krótko mówiąc - nad znaną blokadowiczom bazą ODGW). Autor sugeruje, iż omawiany gatunek winien zostać uznany jako wymierający i został objęty bezwzględną ochroną, a jego stanowisko w Niedzicy zabezpieczone jako "użytek ekologiczny" - z niskim ogrodzeniem, tablicą informacyjną oraz zakazem drenacji, zabudowy lub innego zagospodarowania. Za wskazane uważa Autor rozsiedlenie populacji tegoż ślimaka na podobne siedliska w najbliższej okolicy.

ż ż ż ż ż

Sądząc po ostatnich decyzjach władz miejskich Jasła (w woj. krośnieńskim) mają one ambicję rządzić nie tylko bogatym, ale i czystym miastem. Otóż od 1.4.93 rozpoczęto w Jaśle segregację odpadów - na początek w pięciu punktach miasta (gł. na osiedlach). Obok dotychczasowych kontenerów ustawiono tam trzy dodatkowe pojemniki o pojemnoćci 900 l: na szkło (pomarańczowy), makulaturę (niebieski) i tworzywa (żółty). Ponadto Straż Miejska została zobowiązana do lokalizowania i egzekwowania likwidacji (na koszt właściciela) dzikich wysypisk śmieci. Od 1994r. natomiast przewiduje się wprowadzenie ulg w podatku drogowym dla osób posiadających w swoich pojazdach katalizator spalin. Miejmy nadzieję, że pozytywnych inicjatyw ciąg dalszy nastąpi.

2 x Andrzej Laskowski

ż ż ż ż ż

4 miasta w Polsce wprowadziły 50% ulgi w podatku drogowym dla tych, którzy jeżdżą na benzynie bezołowiowej. Są to: Kraków, Katowice, Wrocław i Białystok. Zaświadczenia, że pojazd ma zamontowany katalizator spalin wydaje wydział komunikacji.

ż ż ż ż ż

W pobliżu parku narodowego Vlietland w płd. Holandii, kończy się budowa tunelu dla zwierząt, który umożliwi im bezpieczne przejście na drugą stronę ruchliwej autostrady. Tunel ten będzie miał 10 m szerokości i 3 m wysokości. Dzięki odpowiedniemu obsadzeniu trasy drzewami, zwierzęta będą wiedziały jak dojść do niego. Gdy już jedno zwierzę zdecyduje się na wejście do tunelu inne pójdą jego śladem, gdyż zawiedzie je tam zmysł powonienia. Warunkiem przydatności ekologicznej całego przedsięwzięcia jest całkowity zakaz korzystania z tunelu przez ludzi.

2 x Student

ż ż ż ż ż

Zbiórka makulatury i szmat, o której pisałem w "Donosach i doniesieniach" w ZB 12(42), prowadzona jest na terenie większości (wszystkich?) warszawskich parafii.

ż ż ż ż ż

Na osiedlu "Wolska żelazna Brama" w Warszawie, Zarząd Spółdzielni wprowadził od 1.3. pojemniki na suchy chleb, szkło i papier. Zajmuje się tym spółka ASMA, która jednak niezbyt się wywiązuje ze swoich obowiązków, bo np. w bloku, w którym mieszkam, na pojemniki trzeba było czekać 2 tygodnie.

2 x Skaman

ż ż ż ż ż

Poszukując kosmetyków nie testowanych na zwierzętach znalazłem serię firmy HIZ o tej samej nazwie. Są to:

płyn pod prysznic;

dezodorant (oczywiście ozone friendly).

HIZ produkowany jest w 4 wersjach zapachowych:

Mild,

Cold,

Hot i

Sharp.

Cena - tyle co inne popularne produkty tego typu - ok. 30 tys.

Inną firmą jest Scandia Cosmetics produkująca m.in. dezodorant Old Viking.

Dziewczynom polecam Maskaradę, która dodaje również powabu swym ekscytującym zapachem.

Rafał Sikorski

ż ż ż ż ż

Wojewoda olsztyński objął całoroczną ochroną rysia, a okres polowań na wilka został skrócony do 3 miesięcy. W najbliższym czasie mają zostać objęte ochroną ścisłą głuszec, cietrzew i jarząbek.

Wojtek

ż ż ż ż ż

Zapewne słyszeliście o pani Mai Błaszczyszyn i jej "Diecie życia". Owa propagatorka zdrowego trybu odżywiania się przeżyła ostatnio szok spowodowany WYCIęCIEM 25 DRZEW (BRZOZY, śWIERKI, SOSNY I LIPY) na prywatnym terenie w Nadkolu, gm. łochów. Winnym tego barbarzyńskiego występku jest niejaki pan GNIADO z Urzędu Energetycznego w Wyszkowie. Wycięte drzewa miały przeszło 20 lat i dla pani Mai miały szczególną wartość, gdyż były sadzone przez nieżyjącego męża...

Piotrek Flader
ZB nr 5(47)/93, Maj 1993

Poczštek strony