Strona główna 

ZB nr 5(47)/93, Maj 1993

Rowery Wcišż w Natarciu!

Cześć i czołem! (Kołem!?)

Rowery w Poznaniu wciąż w natarciu! Oto parę słów o kolejnych działaniach rowerowych w naszym mieście.

POWITANIE WIOSNY - w niedzielę 21.3. odbyła się pierwsza od kilku lat demonstracja rowerowa. Mimo naszych obaw pogoda dopisała - było prawdziwie wiosennie. Wcześniej o imprezie informowaliśmy poprzez wszystkie lokalne mass media, plakaty oraz - tradycyjnie - ulotki, wręczane rowerzystom na mieście. W niedzielne południe zjawiło się prawie 200 rowerzystów, którzy następnie przejechali przez całe miasto na Rynek, gdzie odbył się krótki wiec. Potem pojechaliśmy dalej - nad Wartę, gdzie spaliliśmy i zwodowaliśmy "Marzannę". Piszę "Marzanna" w cudzysłowiu, gdyż miała ona postać tekturowego samochodu, wleczonego na łańcuchach przez rowery. Do tego była prasa eko, rowerowe koszulki i nalepki, i drugi numer "Ostatniego dzwonka". Kolorowe transparenty "Rower nie truje" i "Gdzie są ścieżki?", dwieście dźwięczących dzwonków i skandowanie haseł ("Lepsze rowery niż kółka cztery!", "śmierć samochodom!", "Wiosna nasza!") i zachęcanie oczekujących na przystankach ludzi by wzięli rowery. Bardzo symatycznie i miło.

DZIEń ZIEMI - postanowiliśmy zrobić coś bardziej konkretnego. 25.4. na jednym z miejskich targowisk odbędzie się giełda sprzętu rowerowego. Organizuje ją wraz z nami "Gazeta Rowerowa" - jednostronicowy dodatek do "Gazety Wielkopolskiej", lokalnej wersji "Wyborczej".

KONFERENCJA NAUKOWA "Komunikacja rowerowa w środowisku miejskim" - patrz: Zapowiedzi imprez ekologicznych.

DZIEń BEZ SAMOCHODU - to także plany na maj. Przewidujemy demonstrację lub happening rowerowy, a wcześniej - dłuższą akcję propagandową: nagłośnienie w mass mediach oraz dużą liczbę ulotek przeznaczonych dla samochodziarzy, z informacjami na temat szkodliwości samochodu i korzyści, jakie może przynieść używanie roweru.

Jak już pisałem w poprzednich ZB, wydajemy comiesięczny biuletyn informacyjny "Ostatni dzwonek", mamy też spory wybór koszulek z rowerowymi nadrukami, naszywek, nalepek, pocztówek itp. Wysyłamy pocztą - piszcie po dokładniejsze informacje.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy i koordynacji działań; ekipom z innych miast chętnie pomożemy w miarę naszych możliwości. Czekamy na listy! Wąskiej drogi! (ale rowerowej!)

Sekcja Rowerzystów Miejskich

Adres:

Patyczak - Grzegorz Kmita

SP 20;

61-660 Poznań 31

Grupa studentów (na razie 3) poszukuje chętnych do wyjazdu rowerowego, (a przede wszystkim jego sponsorowania) do północnej części Italii.

Mamy już pewne doświadczenie (Słowacja, Budapeszt, Wiedeń), zatem gwarantujemy "solidne pedałowanie" (dla sponsorów do uzgodnienia).

Miłośników podróżowania bez spalin i Wspomożycieli proszę o kontakt listowny:

Szczepan Zapotoczny

1000-lecia 32

38-500 Sanok

lub telefoniczny: Kraków, 37-49-33 w. 526
ZB nr 5(47)/93, Maj 1993

Poczštek strony