Strona główna |
MTE "INTER-ECO `93"
W dniach 21 - 24.4.93 zorganizowano po raz czwarty Międzynarodowe Targi Ekologiczne "INTER-ECO'93". Odbyły się one na terenie Ośrodka Postępu Technicznego w Katowicach w pawilonach i na wolnym powietrzu. Na Targach zaprezentowało swoją ofertę około 140 firm polskich oraz kilka zagranicznych, m.in. z Austrii, Belgii, Niemiec, Szwecji i USA, czyli o kilkadziesiąt więcej niż w roku ubiegłym. Ponadto w pawilonie 1 odbyło się trzydniowe Seminarium pt.:"Problemy ochrony środowiska", podczas którego wygłoszono 25 referatów o tematyce dotyczącej przede wszystkim ochrony powietrza atmosferycznego, oczyszczania ścieków oraz metod zagospodarowania odpadów.
Głównym celem Targów była promocja najnowszych i najciekawszych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska i zdrowia w najbardziej zagrożonym ekologicznie rejonie Polski. Tematyka ekspozycji obejmowała:
- urządzenia do ochrony powietrza, gleby i wody przed zanieczyszczeniami,
- technologie bezodpadowe,
- technologie utylizacji odpadów,
- aparaturę kontrolno-pomiarową,
- biotechnologie,
- urządzenia i materiały związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Wśród ekspozycji zwracały uwagę stoiska przedsiębiorstw oferujących sprzęt do oczyszczania miast: COMPACTu - Gliwice i WUKO - łódź oraz katowickiej firmy komunalnej FUK, prezentującej różne typy pojemników na odpady, które można było zobaczyć również na pobliskich osiedlach. Obecnie około 170 tys. mieszkańców Katowic jest objętych selektywną zbiórką śmieci, która zależnie od charakteru zabudowy jest realizowana w trzech wariantach. W osiedlach o wysokiej zabudowie, w komorach zsypowych bloków są ustawiane kosze na przeznaczoną do kompostowania biomasę. Natomiast przed blokami znajdują się zestawy kolorowych pojemników: niebieski na makulaturę, zielony na szkło i zużyte baterie, pomarańczowy na puszki metalowe oraz czarny na resztę, tj. tworzywa sztuczne, szmaty, gumę itp. Przed budynkami niższymi, które nie są wyposażone w zsypy, stoją pojemniki brązowe na biomasę oraz wszystkie wyżej wymienione. W osiedlach domków jednorodzinnych przed każdą posesją są pojemniki na biomasę oraz odpady nie poddawane segregacji, natomiast zestawy pozostałych kolorowych pojemników są tak ustawione, aby jeden komplet obsługiwał około 500 mieszkańców. Ostatni wariant jest dla ludzi nieco uciążliwy, ale uzasadniony ekonomicznie. Powodzenie powyższego eksperymentu w Katowicach powinno stanowić zachętę do wdrażania systemu segregacji odpadów komunalnych w innych miastach.
Zaprezentowano bardzo szeroką gamę folii przeznaczonych do uszczelniania podłoża pod wysypiska śmieci, składowiska odpadów przemysłowych, zbiorniki wodne, stacje paliw i oczyszczalnie ścieków (AKCES - środa Wielkopolska, EKOFOL - Bytom, GEDIN - Chorzów, ROTANES - Warszawa). Oferowano głównie importowane folie polietylenowe PE-HD o grubości do 3 mm, ale dostępne były również geomembrany produkcji krajowej, np. z POLVINu - Kępno. Należy mieć nadzieję, iż wszystkie nowo budowane wysypiska będą zabezpieczone ekologicznie (podłoże wyłożone geomembraną, drenaż z oczyszczalnią odpływów, deponowane odpady przykryte folią i odgazowane) zgodnie z prezentowanymi makietami np. przez firmę GEOTEX ze Szczecina. Wydaje się, że od strony technicznej nie ma barier w zakresie budowy tego typu obiektów, ale są przeszkody natury finansowej (może mógłby przezwyciężyć je kredyt Banku Ochrony środowiska S.A.?) oraz społecznej, bowiem mieszkańcy terenów w pobliżu których ma powstać wysypisko są prawie zawsze przeciwni lokalizacji obiektu, nie wierząc w brak jego negatywnych oddziaływań na otoczenie.
Firmy RAWENT ze Skierniewic i ELWO z Pszczyny oferowały elektrofiltry przeznaczone dla wielkiej energetyki, ale dostępne były również małe elektrofiltry produkowane przez PTH KOGMASZ z Pszczyny, zalecane do odpylania spalin pochodzących z małych kotłowni węglowych służących do ogrzewania warsztatów produkcyjnych, szklarni, pieczarkarni itp., z których spaliny dotychczas nie były odpylane.
Firma Diesel Controls Limited z Warszawy oferowała kanadyjskie katalizatory spalin do silników wysokoprężnych typu "MINE-X", które charakteryzują się wysoką aktywnością, małym oporem przepływu gazu oraz dużą wytrzymałością termiczną i mechaniczną. Natomiast instalacje do katalitycznego oczyszczania gazów odlotowych ze związków organicznych, m.in. aldehydów, amin i estrów, oferowały firmy MASTER z Rudy śląskiej oraz Laboratorium Katalizy Stosowanej SWINGTHERM z Krakowa.
Chociaż MTE "INTER-ECO'93" prezentowały się skromniej niż ubiegłoroczne MTE "POLEKO `92" oraz część ofert miała tylko symboliczne związki z ekologią, to uważam, że w pełni celowe jest organizowanie takich imprez, co potwierdziły zawarte transakcje handlowe oraz duże zainteresowanie zwiedzających prezentowanymi ekspozycjami.
mgr inż. Andrzej żarczyński
Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki łódzkiej