Strona główna 

ZB nr 8(50)/93, sierpień '93

DONOSY I DONIESIENIA

Niedawno toruńska policja przeprowadziła dwudniową akcję polegającą na szczegółowej kontroli pojazdów przewożących toksyczne substancje. Sprawdzano szczelność zbiorników ze środkami płynnymi, ich umocowanie, odpowiednie oznakowanie, stan techniczny itp. Stwierdzono wiele zaniedbań kierowców, w związku z czym wlepiono kilka mandatów i zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych. Przez te 2 dni przez środek Torunia przejechało ok. 250 tys. litrów benzyny, blisko 100 tys. litrów oleju napędowego, 8 tys. litrów kwasów i wiele ton różnych Chujostw (m.in. karbidu, czteroetylenku ołowiu). Mało tego, miasto nie posiada obwodnicy i aż strach pomyśleć co by się stało na wypadek jakiejś "małej awarii".

* * *

W ramach przeprowadzonych ostatnio przez Obronę Cywilną ćwiczeń został zorganizowany przelot samolotem nad woj. toruńskim. Jego celem było wykrycie ewentualnych pożarów i wówczas poinformowanie stosownych służb. Przy okazji badano napromieniowanie i lokalizowano dzikie wysypiska śmieci, które w ostatnich latach pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Z lotu ptaka widać więcej, aniżeli z dołu i ilość wysypisk jest oszołamiająca. Teraz wójtowie gmin będą mieli za zadanie wykrycie sprawców tego, jakże negatywnego i wręcz obrzydliwego, postępowania wobec przyrody, a oni z kolei uprzątnięcie nieczystości.

* * *

Przed paroma tygodniami powstało w Toruniu konsorcjum zajmujące się budowaniem mieszkań, ale nie z wielkich płyt betonowych, jak to często ma miejsce, lecz z gipsu, o którym powiada się, że jest przyjazny ekologicznie. Najprawdopodobniej budownictwo ekologiczne ruszy pełną parą w przyszłym roku, a to za sprawą produkcji gipsu syntetycznego, który będzie także pozyskiwany z elektrociepłowni w wyniku wprowadzenia w nich technologii odsiarczania odpadów. Jak mówią znawcy ekologii i budownictwa, gips jest 3 x "e": ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny (gdyż jego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,25-0,28 wg prof. Pluta, czyli jest prawie doskonały). Wydawałoby się, że gips daje łatwo się zniszczyć, a tymczasem w postaci ścian stropów wcale nie ustępuje drewnu i żelbetonowi. Tak więc łapmy za kielnie i do roboty.

* * *

W ostatnim czasie jedna z duńskich firm zajmująca się wykrywanim i wydobywaniem biogazu z wysypisk śmieci przeprowadziła na toruńskim wysypisku komunalnym badania znierzające do ustalenia, czy są w nim związki przypominające biogaz. No i okazało się, że jest tyle tego bardzo chemicznie złożonego gazu wysypiskowego zwanego biogazem, że aż głowa boli. A co więcej, zawiera on 50% metanu, dzięki czemu może zostać zamieniony na energię cieplną i energetyczną, co z kolei pozwoli na zwrócenie kosztów całego przedsięwzięcia w ciągu około ośmiu lat. Tak więc powstanie teraz spółka, która będzie zajmować się wydobywaniem i przetwarzaniem biogazu.

Powodzenia!

* * *

Pewna gmina z woj. toruńskiego, a konkretnie mówiąc Kurzętnik, postanowiła być na czasie i zajęła się ekologią wokół siebie. Na czasie dlatego, ponieważ o ekologii jakoś tak raptem wszyscy zaczęli mówić. Postanowiono zwołać gminną sesję, na której rozważano o: rekultywacji pobliskich lasów, wodociągach i kanalizacji, odpadkach, ochronie rezerwatów i pomników. Niech więc będzie to zachętą dla wszystkich małych miasteczek i miejscowości. Także ruszyło się coś w obrębie Brodnicy. Dla tego regionu został stworzony kompleksowy program utylizacji odpadów, ponieważ w przeciągu roku powstaje w tym regionie ok. 15 tys. ton odpadów komunalnych, które są składowane na wielu nielegalnych wysypiskach, a tylko na paru legalnych. Najtrafniejszym sposobem byłoby składowanie śmieci w jednym miejscu i chyba tak też się stanie.

* * *

O tym, jak bardzo źli potrafią być ludzie wobec zwierząt, wie chyba każdy i ma już dosyć licznych informacji o tym. Ale wydaje mi się, że jedynie ciągłe publiczne napiętnowanie sprawców licznych męczarniach zwierząt uświadomi im, że są to czyny bestialskie, karygodne i potępiane przez ludzi o dobrych sercach (a tylko tacy się liczą i stanowią miażdżącą większość). W piwnicy pewnego domu przy ul. Bydgoskiej w grodzie Kopernika wykłuto oczy całemu kilkutygodniowemu miotowi kociąt. A przecież nie jeden to dom, kamienica, blok w mieście, kraju, w którym żyją te jakże miłe stworzenia. Czy spotka ich mpodobny los? Mówcie więc wszyscy i wszędzie, że zamiast kupować drogie trutki na myszy, lepiej "zastosować" kota. Nie dość, iż jest to rozwiązanie tańsze, to jakże miłe i przytulne.

* * *

W sympatycznym jeziorku o sympatycznej nazwie Jeziórka znajdującym się w Sierpcu, nastąpiła niesympatyczna rzecz. Wskutek spuszczenia jakiejś trującej substancji zmniejszyła się o połowę ilość tlenu w wodzie, co spowodowało wymieranie ryb, flory i fauny. Miejscowa straż natychm,iast przystąpiła do dostarczania czystej wody dla biednego Jeziórka.

7 x Piotr Szwedo

* * *

Ogłaszam wszem i wobec, że w Toruniu, przy Społecznym Towarzystwie Oświatowym, powstał Ośrodek Ekologiczny "Koniczynka". Dalsze info i adres z telefonem podam w następnych ZB.

Dariusz Kuflewicz

Długa 47B/4,

s87-100 Toruń.

( Federacja Zielonych-Toruń)

* * *

22.4.93 Wydział Ochrony środowiska Urzędu Dzielnicy Warszawa - śródmieście wydał decyzję o przesadzeniu przez dyrekcję budowy hotelu 10 drzew ze skweru przy ulicy Konopnickiej i przy Placu Trzech Krzyży. W obronę tych drzew i protesty przeciw budowie hotelu zaangażowało się dość dawno temu wielu ludzi z "Wolę być-Warszawa", "WiP-Warszawa" i "Wspólnoty Wszystkich Istot-Warszawa" oraz społeczny komitet mieszkańców wraz ze znaną i bardzo lubianą aktorką - Anną Chodakowską.

Skaman

* * *

Gdański Klub Inicjatyw Społecznych C14 nie ma łatwego życia. A to miasto ustala mu czynsz prawie 30 mln/m-c, a to policja przerywa koncert, który przedłużył się o dwie minuty, to znów napadają skini (wtedy na przyjazd policji trzeba czekać pół godziny, mimo że wzywali ją także "normalni" mieszkańcy ul. św. Barbary).

Jeżeli uważasz, że nie należy przyglądać się bezczynnie niszczeniu niezależnej kultury, już dziś wyślij petycje: "Popieram działalność Klubu Inicjatyw Społecznych C14. Protestuję przeciw szykanom na jakie Klub jest narażony ze strony władz miasta Gdańsk" i wyślij na adres: Janusz P. Waluszko, Stare Domki 6/9, 80-857 Gdańsk 1. (Można też zbieraż podpisy w tabeli: imię i nazwisko, adres, podpis, zawód

* * *

Front Wyzwolenia Zwierząt - Grudziądz (skr. 223, 86-300 Grudziądz) wydał kolorową pocztówkę-cegiełkę z motywem "Cyrk jest śmieszny... nie dla zwierząt!" (3 tys. zł) raz ulotkę "Wiwisekcja - Stop!" (2 s. A5).

* * *

Przemek Czajkowski przysłał wycinek z "Wprost" reklamujący szczecińską firmę sprzedającą drewno egzotyczne (a więc z lasów tropikalnych). Nie jest to pierwszy przypadek tego typu ze Szczecina. Kto się tym zajmie? Jakiś czas temu w ramach Pracowni na rzecz Wszystkich Istot z Bielska działała grupa interwencyjna zajmująca się firmami kupczącymi drewnem z lasów deszczowych w Polsce. Czy i teraz jest ktoś, kto to ruszy?
ZB nr 8(50)/93, sierpień '93

Początek strony