Strona główna 

ZB nr 9(51)/93, wrzesień '93

'ZIELONE BRYGADY'PREZENTUJĄ:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ ZIEMI

Pod nazwą Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi kryje się lokalna grupa ekologiczna ze Słupska. Jej działalność liczy sobie kilka lat. Będąc na początku inicjatywą członków ruchu "Wolę być" w szybkim tempie przeistoczyła się w alians miejscowych środowisk oscylujących zainteresowaniami wokół problemów szeroko pojętej ekologii.

Uczestniczyliśmy aktywnie w proteście przeciwko budowie elektrowni atomowej w żarnowcu (happeningi, zbieranie podpisów pod protestami, akcje informacyjne o problemach wynikających z rozwoju energetyki jądrowej), były także działania artystyczne o zabarwieniu antytotalitarnym (symbo- liczne rozbijanie muru berlińskiego zbudowane- go na centralnym placu miasta z ogromnych kartonów, na długo przed faktycznym zburzeniem muru). Czasami przejmowaliśmy inicjaty- wę wynikającą z naturalnych skłonności młodzieży i byliśmy twórcami zajść pierwszego dnia wiosny. W tym czasie również organizowaliśmy prelek- cje, zapraszając ludzi zajmujących się problemami ochrony środowiska w regionie.

Dość spektakularnym czynem było wywieszenie w centrum miasta znaków informacyjnych o wyglądzie zbliżonym do znaków drogowych - zakaz wjazdu wózków dziecinnych, z informacją o przekroczeniu na danej ulicy norm zanieczyszczeń powietrza. Niektórym z nich udało się powisieć "nawet" parę tygodni... Staraliśmy się także w miarę możliwości oprotestowywać wizyty cyrków przyjeżdżających do naszego miasta i okolicznych miejscowości. W pewnym momencie udało nam się wprowadzić na antenę lokalnej rozgłośni PR cykliczną piętnastominutową audycję pozostającą w nurcie głębokiej ekologii.

Chyba dość mocno wzięliśmy sobie do serca hasło "Myśl globalnie, działaj lokalnie", bo nigdy specjalnie nie zabiegaliśmy o rozszerzanie wiadomości o naszej działalności poza region. Barierę izolacji miała przerwać dopiero ogólnopolska trasa Klubu Gaja, zaprosiliśmy ich do nas - myślę, że obie strony wyniosły bardzo pozytywne wrażenia. Niedługo potem gościliśmy Jacka Bożka, który przeprowadził warsztaty Zgromadzenia Wszyst- kich Istot. Dzięki nim nastąpiła kolejna integracja środowiska, zaowocowała ona działaniami w postaci prelekcji w szkołach, akcji antyfutrzarskich, a następnie legalizacją w formie stowarzyszenia.

Szczególnie obchodziliśmy w tym roku Dzień Ziemi. W przeciągu dwóch dni sprzątaliśmy pobliski las, przeprowadziliśmy okolicznościową audycję w lokalnym radiu City oraz zorganizowaliśmy cały duży blok, w skład którego wchodziły prelekcje na temat odpadów, wegetarianizmu (także posiłek), wystawa "trucizna w sklepach", występy zespołów akustycznych (hallo! Ewa Braun - Love, Peace and ładne dźwięki), filmy, a wszystko to zakończyło wspólne posadzenie lipy w centrum miasta. Była także Noc Ziemi...

Przez te wszystkie lata przewinęło się przez nasze grono wiele osób, chcielibyśmy im z całego serca podziękować, a także wszystkim, którzy są z nami dzisiaj i będą jutro.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi,
skr. 65,
76-200 Słupsk
ZB nr 9(51)/93, wrzesień '93

Początek strony