Strona główna 

ZB nr 10(52)/93, październik '93

FRONT WYZWOLENIA ZWIERZĄT ZE SZCZECINA INFORMUJE

Zwycięstwo...

Zatytułowałem tak mój list, bo zwyciężyliśmy. ZB 7(49) napisałem artykuł pt. "I ty możesz pomóc". Prosiłem ekologów o napisanie listów do redakcji: "Bravo", "Popcorn", "Dziewczyna" z prośbą o ukazanie się artykułów:

Zgadnijcie, co ujrzałem?! W "Dziewczynie" ukazał się artykuł pt. "Gimnazjum Zieleniak". W tej rubryce była ukazana rozmowa na temat ekologii prowadzona przez uczniów Zespołu Szkół Społecznych nr 1 Wrocławskie Stowarzyszenie Edukacyjne (nie będę się rozpisywał, zainteresowanych odsyłam do n-ru 8 "Dziewczyny"). Na końcu artykułu znajduje się 6 punktów, które pomogą chronić Ziemię. Oto jeden z nich:

1. Oszczędzaj wodę, marnujesz dziennie jej hektolitry kąpiąc się w wannie i myjąc naczynia pod bieżącą wodą. Prysznic pozwoli uniknąć marnotrawstwa.

Chciałbym zauważyć, że w "Dziewczynie" nie po raz pierwszy ukazał się artykuł poświęcony ekologii i prawom zwierząt. Redakcja "Dz" otworzyła "Klub ekologiczny". Pod adres: (Klub Ekologiczny "Dziewczyna", skr. 1000, 50-950 Wrocław 2) można prosić o dowolne tematy. Obiecują, że się ukażą! A we wrześniowej "Dz" - "Corrida".

W "Bravie" ukazał się artykuł pt. "Uwaga ozon!". Oto jego czołówka:

"Ochronna warstwa ozonowa nad Europą jest tak cienka jak nigdy dotąd. Niebezpieczne promienie UV bez przeszkód docierają na powierzchnię Ziemi i zagrażają ludziom, roślinom i zwierzętom..."

Trzeba zauważyć, że w tym artykule ukazane są kolorowe zdjęcia pomagające wyobrazić te zagrożenia. Na końcu tego reportażu znajduje się tabela pt. "Jak można chronić się przed promieniowaniem ultrafioletowym?".

W tym samym numerze "Brava" jest zamieszczony drugi artykuł pt. "Jesteśmy wegetarianami". Oto jego czołówka:

"Coraz więcej gwiazd zostaje wegetarianiami. Przedstawiamy dwanaście wybitnych postaci muzyki pop, które uzasadniają dlaczego nie jedzą mięsa...".

Whitney Houston "Wkurza mnie sposób, w jaki zwierzęta są transportowane i zarzynane. Próbuję teraz także przekonać mojego męża, Bobby'ego, do wegetarianizmu".

Michael Jackson "Sam posiadam wiele zwierząt i kocham je nade wszystko. Jak mógłbym zatem jeść mięso? Od dwudziestego roku życia nie wziąłem ani jednego kąska mięsa".

Madonna "Od piętnastu lat żyję bez mięsa. Jestem przeciwna męczeniu zwierząt i uważam konsumpcję mięsa za niepotrzebną. Proteiny zawarte w żywności wegetariańskiej wystarczają człowiekowi".

Prince "Kocham zwierzęta i nie mógłbym ich jeść. Poza tym moja bezmięsna dieta pozwala mi na utrzymanie wagi 58 kilogramów. Bez mięsa czuję się zdrowo".

Bryan Adams "Od dwunastu lat jestem wegetarianinem. I dzięki temu nigdy nie byłem poważnie chory. żywność wegetariańska wzmacnia system immunologiczny".

Lenny Kravitz "W mięsie zawarte są trujące chemikalia. Zwracam na to uwagę. Dlatego jem tylko warzywa i owoce, które sam uprawiam na mojej fermie na wyspie Eleutheria".

To wszystko można znaleźć w 16. n-rze "Brava".

Tylko "Popcorn" nie dotrzymał słowa. A może za mało listów?! Trzeba zwrócić uwagę, że "Bravo" i "Dziewczyna" mają nakład 500 tys. egzemplarzy. Na końcu chcę podziękować wszystkim za znalezienie czasu na te krótkie listy i zachęcić do jeszcze kilku. Nie możemy pozwolić na stratę tak dobrych pozycji. Pocieszeni zwycięstwem róbmy więcej, na pewno się to opłaca!

* * * * *

ZJEDNOCZENIE SIĘ...

Klub ekologiczno-wegetariański WORLD-LIVE przechodzi pod patronat FWZ i otwiera jego oddział w Szczecinie. Działalność froncistów to ALF (Animanl Liberation Front - Front Wyzwolenia Zwierząt), z pominięciem: oblewania i wybijania szyb w sklepach mięsnych oraz rezygnacja z oblewania futer farbą.

Nie chcemy działać na szkodę konsumentów, ale na szkodę producentów, którzy odpowiadają za to w największym stopniu. Nie chcemy, by ludzie patrzyli na nas jak na terrorystów i wrogów lecz na przyjaciół zwierząt.

Najbliższe plany:

Oczywiście, że nasze plany nie powiodą się, jeżeli nie będziemy współpracować z pozostałymi organizacjami w naszym mieście, np. z Ruchem MONDVERDAJ.

Przemysław Kowalewski,
Przyszłości 31/2,
70-893 Szczecin
ZB nr 10(52)/93, październik '93

Początek strony