Strona główna |
Rada Miejska Jasła w dniu 8.6.93 uchwaliła dwa najdalej idące wnioski, które adresuje do Pana Wojewody jako przedstawiciela administracji państwowej:
ZAKAZAĆ SPALANIA ODPADÓW RAFINERYJNYCH W AKTUALNIE FUNKCJONUJĄCYCH INSTALACJACH SPALAJĄCYCH NA TERENIE PODKARPACKICH ZAKŁADÓW RAFINERYJNYCH W JAŚLE.
ZANIECHAĆ BUDOWY SPALARNI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH NA TERENIE PODKARPACKICH ZAKŁADÓW RAFINERYJNYCH W JAŚLE.
Jako współgospodarze miasta jesteśmy odpowiedzialni za ochronę środowiska, w którym żyją mieszkańcy i za ochronę ich zdrowia. Taką delegację daje nam Ustawa z dn. 8.3.90 o samorządzie terytorialnym, która jako jedno z podstawowych zadań gminy wymienia ochronę środowiska oraz ochronę zdrowia.
Jasło zaliczone zostało do miast o dużej skali zagrożenia środowiska - publikacja GUS z 1992r. "Obszary ekologicznego zagrożenia". Na zły stan środowiska wpływają w dużej mierze zakłady przemysłowe zlokalizowane w granicach miasta, co potwierdzają wyniki badań prowadzonych przez służby ochrony środowiska i sanitarne.
Niepokojącym stał się fakt spalania odpadów przemysłowych, zaliczanych od I do IV grupy uciążliwości, bez jakichkolwiek urządzeń do redukcji emisji zanieczyszczeń. Poza wszelką kontrolą emitowane są toksyczne substancje, a rozpraszane w glebie, atmosferze i wodzie, oddziałują negatywnie na zdrowie ludzi. świadczy to o zupełnym braku odpowiedzialności ze strony organów wydających stosowne decyzje i wymaga rygorystycznego zakazu.
Ostrzeżenia kierowane przez Polski Klub Ekologiczny pod adresem gmin przed spalarniami odpadów oraz wyniki badań naukowych udostępnionych przez Greenpeace upoważniają do potraktowania problemu spalarni z całą powagą. Kraje zachodnie rezygnują z budowy spalarni ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie okolicznych mieszkańców. Proponowane rozwiązania termicznego niszczenia odpadów są bardzo wygodne dla zakładów pracy - niestety stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców Jasła apelujemy o dogłębne rozpoznanie problemu utylizacji odpadów przemysłowych na terenie miasta, poznanie stanowisk i wysłuchanie racji specjalistów oraz opinii mieszkańców.
Domagamy się potraktowania spalarni odpadów przemysłowych jako inwestycji szczególnie uciążliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, a tym samym zakazania ich budowy w granicach miasta.
Ciągle nie jest za późno na podjęcie decyzji zgodnej z wolą i oczekiwaniami mieszkańców.
Rada Miejska Jasła mając na uwadze powagę sytuacji zagrożenia oczekuje od Pana Wojewody stanowiska i podjęcia stanowczych działań w tak ważnej dla społeczeństwa Jasła sprawie.
W załączeniu przesyłamy kserokopie list z podpisami protestujących mieszkańców. Akcja zbierania podpisów nie została jeszcze zakończona.
Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia RMJ mgr Maria Lignar
Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła inż. Stanisław Zubel
Do wiadomości: