Strona główna 

ZB nr 10(52)/93, październik '93

ANTYMILITARIA KRAJOWE

W dniach 9-11.9. w Warszawie odbyła sie akcja na rzecz "uwolnienia z wiezień kolesi odmawiających służby w wojsku i wstrzymaniu represji wobec nich".

Pierwszy dzień rozpoczęto dwugodzinnym poślizgiem i pikietą pod Urzędem Rady Ministrów. Około 10 osób pikietowało przez 2,5 godz.

Wieczorem również z dwugodzinnym poślizgiem (co do poślizgów byliśmy punktualni) odbył się koncert w Hybrydach, zagrali m.in. Kinsky, More Experience, Homo Twist - grupa Maćka Maleńczuka, Instant Art, De Facto.

W drugim dniu dalej kontynuowano pikietę, lecz również tłumów nie było, 10-12 osób. Przekazaliśmy list do ex-wipowca Rokity z żądaniem uwolnienia objectorów.

Po południu odbył się przemarsz z placu Zamkowego do Belwederu. Zebrało sie ok. 200-300 osób. Ponieważ nie mieliśmy pozwolenia na przemarsz po ulicy, nie obyło sie bez "dymu" z policją. Ale wszystko zakonczyło się w miarę spokojnie.

W ostatnim dniu uroczyste zakończenie pikiety graniem na bębnach i odśpiewaniem piosenki antymilitarnej.

W południe debata z politykami nt. "Wojsko a prawa człowieka". Udział wzięli politycy z UD, UP, UPR i BBWR i zgodnie stwierdzili, że objectorzy nie powinni siedzieć w więzieniach (ciekawe co zrobią w tym kierunku jeśli wejdą do Sejmu?), poza tym troszkę sobie pobleblali.

Akcja była wspierana także za granicą. List z apelem do polskiego rządu o uwolnienie uwiezionych objectorów przekazali szwedzcy pacyfiści polskiemu ambasadorowi w Sztokholmie.

Fafał Fafalski

* * * * *

"Obdżektor" z Wrocławia przekazał adresy aktualnie siedzących, którym nie przyznano służby zastępczej:

Darek Matczak
Zakład Karny
Rosnowo 02
62-052 Komorniki

Radek Jamrozik
Zakład Karny
Nowosolska 40
60-171 Poznań

Wysyłajcie im ziny, listy z poparciem i słowami otuchy, informacje o prowadzonych na ich rzecz działaniach itd.

(aż)
ZB nr 10(52)/93, październik '93

Początek strony